Güç kaynağı yaptım ama sağlıklı çalışmıyor ?

Datasheet'te entegrenin iç yapısı veriliyor. Tipik bir opamp'li voltaj regülatörü. İç yapısına göre ölçüm yapalım. Önce yukarıda belirtildiği gibi Q3 ü sök.

LM723 ün 6 numarasında 7.2 V görmen lazım. 5 numarada da 3.6 V görmen lazım.

Eğer 24 VAC veriyorsan, doğrultucu çıkışında 33 VDC görmen lazım.
merhaba dediğini noktalarda ölçüm yaptım LM723ün 5 numaralı bacağında 3.4 volt 6 numaralı bacağında ise 7.0 Volt gördüm sizce nerde sıkıntı var ???

Q3 ü söktün mü? Doğrultucu çıkışını da ölçtün mü? Neyi yaptığını neyi yapmadığını tam olarak bilmemiz lazım ki sana yardımcı olacak şeyler söyleyebilelim.

JPG'yi icine surukleyince OCR yapip resmi projeye cevirecek bir yapay zeka cikmadi mi daha? Boyle tek tek sema ciz, zor is. Baksin bizim yerimize, soylesin bakar bakmaz "abijim, bunu boyle cizmisin amma olmaz ki o, yannis yapiyon" diye. :cheeky1:

Konuyu açan chatgpt ye sorarse ne cevap verir acaba merak ettim ... Cem Yılmaz ın uzaylı skeçinde dediği gibi belki de "makina soğuk" diyecek :katil1:

Q3 ü söktün mü? Doğrultucu çıkışını da ölçtün mü? Neyi yaptığını neyi yapmadığını tam olarak bilmemiz lazım ki sana yardımcı olacak şeyler söyleyebilelim.

evet ustam şimdi toparlayalım ... Q3 ü söktüm devreden efendime söylim köprü diyot çıkışı 33.3 volt olarak ölçtüm ..
evet şimdi ne yapacaz ???

Şimdi önce 2N3055 transistörünü sök ve sağlamlığını kontrol et. Sağlam ise aşağıdaki şemaya göre bütün bağlantıları kontrol et. Komponent değerlerinin doğru olduğunu kontrol et.

1680792469727.png

Şimdi önce 2N3055 transistörünü sök ve sağlamlığını kontrol et. Sağlam ise aşağıdaki şemaya göre bütün bağlantıları kontrol et. Komponent değerlerinin doğru olduğunu kontrol et.

23220 eklentisine bak

şimdi güzel abim bizde güç transistörü olarak 2N3055 yoktur TIP3055 var
şimdi bu iş kabak tadı vermeye başladı abi yanlış anlamada onu sök bunu tak moralim eksi sıfır oldu benim yani gözünün seveyim çalışmayan devreyi neden paylaşıp insanları maddi manevi zarar uğratıyorsunuz yazık günah nalet olsun yapmıyorum bi.. :( :( :(

şimdi güzel abim bizde güç transistörü olarak 2N3055 yoktur TIP3055 var
şimdi bu iş kabak tadı vermeye başladı abi yanlış anlamada onu sök bunu tak moralim eksi sıfır oldu benim yani gözünün seveyim çalışmayan devreyi neden paylaşıp insanları maddi manevi zarar uğratıyorsunuz yazık günah nalet olsun yapmıyorum bi.. :( :( :(
Ya surekli calismayan devreyi neden paylasiyorsunuz deyip duruyorsun da arkadas sen okudugunu anlayabiliyor musun? Gercekten kabak tadi verdi bu artik. Adam oraya yazmis zaten test etmedim, hatasi olabilir, gorurseniz bildirin diye. Sen test edilmemis devreyi ki elinde Proteus olan PC'de varmis, 15 dakika ayirip simule dahi etmeden yapiyorsan kim sana ne yapabilir? Sanki zorla yaptirdi sana insanlar. Adam yazmis iste test etmedim diye. :mad: Yaptigin isin sorumlusu sensin. Insanlar sana burada yardim etmeye calistikca bagirip cagiriyorsun. Once bir kendi davranislarina bak. Hatani kabullen. Sanki parayla is yaptirmista hakkini ariyor. Eger yardimlasma forumunda boyle davraniyorsan seninle ticaret yapanin vay haline. :cheeky5: :cheeky5:

Son düzenleme:
Ya surekli calismayan devreyi neden paylasiyorsunuz deyip duruyorsun da arkadas sen okudugunu anlayabiliyor musun? Gercekten kabak tadi verdi bu artik. Adam oraya yazmis zaten test etmedim, hatasi olabilir, gorurseniz bildirin diye. Sen test edilmemis devreyi ki elinde Proteus olan PC'de varmis, 15 dakika ayirip simule dahi etmeden yapiyorsan kim sana ne yapabilir? Sanki zorla yaptirdi sana insanlar. Adam yazmis iste test etmedim diye. :mad: Yaptigin isin sorumlusu sensin. Insanlar sana burada yardim etmeye calistikca bagirip cagiriyorsun. Once bir kendi davranislarina bak. Hatani kabullen. Sanki parayla is yaptirmista hakkini ariyor. Eger yardimlasma forumunda boyle davraniyorsan seninle ticaret yapanin vay haline. :cheeky5: :cheeky5:

yahu ticaretini yiyim senin ...
tövbe tövbe sanki devreyi ben kendim çizdim paylaştım suçlusu ben oldum arkadaş... elektronik malzemeyi biz ağaç tan toplamıyoruz para bunların hepsi elektronik malzeme altın bu devirde neyse kime laf anlatıyrum ki bırak yardım felan etmeyin abi lanet olsun..

yahu ticaretini yiyim senin ...
tövbe tövbe sanki devreyi ben kendim çizdim paylaştım suçlusu ben oldum arkadaş... elektronik malzemeyi biz ağaç tan toplamıyoruz para bunların hepsi elektronik malzeme altın bu devirde neyse kime laf anlatıyrum ki bırak yardım felan etmeyin abi lanet olsun..
Birader adam yazmis test edilmedi, hatalari bildirin diye. Sen bu devreyi hangi akla hizmetle denemeden gidip yapmaya calistin? Yapmasaydin, Sormadan etmeden, hic bir sey bilmeden yapmaya calisirsan tabii patlar. Bir de kalkmis lanet bela ediyor. Ayip be.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back