Hands Kit T12A Desoldering Station (Uygun fiyatlı vakum havya istasyonu )

athenas0arrows

Aktif Üye
Manuel lehim pompasının sorunlarından sıkılıp vakum havya istasyonu arayışımda Hakko, JBC, Weller gibi üst ürünlere çıkmadan alınabilecek yihua, class gibi ürünler 3 aşağı 5 yukarı aynı işleri yapıyor hands kit firması T12A havalara kartuş uç tasarlayıp bu işi daha uygun fiyata çözmüşler

23 haziranda sipariş verdim 6 temmuz da elime ulaştı
Almak incelemek isteyenler için Satın alma linki
Not : hands kit satıcısından 1.5mm ve 2.0mm uç da sipariş ettim paket içerisinde onlar da geldi
1000148761.jpg

Kutu içeriğinde istasyon, stand, vakum havya kolu, adaptor, temizleme iğneleri, filtre için kullanılan pnömatik susturucular var

1000148763.jpg

İstasyonun ön tarafında vakum havya kolu için bağlantı soketi ve vakum hortumu için giriş ve rotery encoder var

1000148764.jpg

Arka tarafında ise 24v DC5521 güç girişi, vakum pompasının çalışması için gereken tuşun bağlantı girişi(soket tipi DC5521 ) , açma kapama tuşu (bu swicht sadece havya kolunu kapatıyor pompa ile bağlantısı yok havya adaptörü takılı ise ve istasyon kapalı ise kol üzerindeki tuşa basıldığında pompa çalışıyor bu düzeltilmesi gereken ufak bir sorun olarak sayılabilir )

1000148769.jpg

Havya kolu T12'den alışık olduğumuz bir kol kol üzerindeki ısıtıcı uç yerinden çıkartılabiliyor ısıtıcı uç 7.2 Ω (80W) üzerindeki buton vakum pompasını çalıştırıyor (NO olarak çalışıyor basıldığı zaman devreye giriyor) buton boru kelepçesine benzeyen yeşil bir parça ile sapa geçirilmiş saptan çıkartılıp yerine JBC ve Weller de gördüğüm ayak pedalı ile vakum pompası kullanılabilir ileride bu modifikasyonu yapacağım havya üzerindeki siyah lehimlerin toplandığı rezarvuar camdan üretilmemiş yihua ve class da olduğu gibi kırılma derdi olmaz metal yada plastiğe benzer yapısı var

1000148770.jpg

Rezarvuar içindeki vukum pompasına lehim artıklarının gitmesine engelliyen filtre pnomatik susturucu olarak geçen delikli pirinç bir parça

1000148773.jpg
1000148772.jpg

İlk deneme olarak hurda kartlardan entegre söktüm Manuel pompada sonra vakum havya gerçekten fark yaratıyor

burda dikkat edikmesi gereken hurda kartlardan lehim eski olduğu için taze lehim verilerek sökülmesi gerekiyor ve pompa 2-3 saniye değil daha uzun süreler 5-6 saniye çalıştırmada daha az tıkanıklık yaşadım
Söküm sırasında ara ara temizleme iğnesi ile temizlenir ise havya sıcak gibi daha az tıkanma olacağını düşünüyorum

genelikle tıkanma rezarvuar girişinde yaşanıyor bu tıkanma sadece bu istasyonda mı oluyor bilmiyorum

Weller yada Hakko kullananlarda da var mı bu durum

İstasyon genel anlamda F/P ufak sorunları var ama giderilmeyecek gibi değil

Son düzenleme:
Link calismiyor,

Bence tikanmasi normal, cunku icinde basinc tupu olan lehim emiciler bile bir kac kere sonra tikanabiliyor. Arasira bir mille temizlik yapilmasi gerekiyor onlarda. Ki sanirim bunda sadece hava emme motoru var. Bir de emis aninda hava emmemeye calisin. Lehim yolda ve ozellikle cikisin sonunda donup kalabilir.

Gule gule kullanin

Hayırlı olsun. Gümrük ücreti vb. ilave ödediğiniz ücretler varmı?

Link calismiyor,

Bence tikanmasi normal, cunku icinde basinc tupu olan lehim emiciler bile bir kac kere sonra tikanabiliyor. Arasira bir mille temizlik yapilmasi gerekiyor onlarda. Ki sanirim bunda sadece hava emme motoru var. Bir de emis aninda hava emmemeye calisin. Lehim yolda ve ozellikle cikisin sonunda donup kalabilir.

Gule gule kullanin
Link düzeltildi
Lehim yolun sonunda tıkandı hep rezervuara girmeden önce 350 ℃ 'de ve taze lehim vererek sökmeye çalışıyorum ped üzerindeki lehim alınsa bile kaldırmadan 2-3 saniye daha pompayı çalıştırıyorum lehimin hepsi rezervuara gitsin diye

Aşağı yukarı aynı tarihte aynısından bende sipariş ettim. Ama tahmini kargo teslimi tarihi 10 ağustos olarak görünüyor. Bekliyorum şimdilik :uzgun1:

TEARDOWN

WhatsApp Görsel 2024-07-09 saat 17.55.37_d60036d9.jpg

WhatsApp Görsel 2024-07-09 saat 17.55.37_742f7c19.jpg

WhatsApp Görsel 2024-07-09 saat 17.55.36_0eaa8486.jpg

Havya için kullanılan kart STM 32 li T12 , Kitler ile satılan aynı kart (arıza durumunda bulunması kolay)

WhatsApp Görsel 2024-07-09 saat 17.55.36_d329b36e.jpg

Pompanın arkasındaki kartın XL4005 olduğunu düşüyorum

İçinin blok diagram
Adsız.jpg

Vakum havya için yapılabilecek geliştirmeler

1-)
WhatsApp Görsel 2024-07-06 saat 15.49.40_11a474eb.jpg

Mavi ile işaretlediğim rezarvuarın dişlerinin olduğu bölüme conta koyulur ise vakum gücünün artacağını ve ileride sorun çıkarmayacağını düşüyorum şuanlık vakum gücünde bir problem yok
Kırmızı ile işaretlediğim yerde sağ sola oynamalar olmaya başladı alıcaklar bu bölüme dikkat etsinler herhangi bir hava kaçağı yaşamadım buradan

2-) Metal bir ayak pedalı alıp havya sapı üzerindeki butonu çıkardım ,ayak pedalı ile kullanımda havya sapı üzerinde hafifleme oldu artık 1 kablo ve hortum gidiyor sadece kabloların etrafına sarılan toplu durmasını sağyalan parçayı çıkartabilirim Pace vakum havya için tasarlanan hortum kablo bağlantı aparatı 'nı kullanmayı düşüyorum yerine uymaz ise revize edeceğim

3-) Vakum pompası yerine civata ve somunlar ile bağlı istasyonun metal muhafazasının altında kauççuk ayaklar var pompanın çalışma sesini azalatmak isteyenler PC fanlarında titreşim için kullanılan bu parçaları takabilirler
Ekran görüntüsü 2024-07-09 182219.png

4-) Küçük bir kablo yer değişikliği ile istasyon kapalı iken pompanın çalışmasını düzeltilebilir

Son düzenleme:
IMG-20240710-WA0004.jpg

Motor girişine bağlanan kart XL4015 5A DC-DC düşürücü, motora giden voltaj 23,80 V olarak ayarlanmış

IMG-20240710-WA0003.jpg

IMG-20240710-WA0002.jpg

Pompa bağlantı kablosunun yerini değiştirdim swicth çıkışına bağladım istasyon kapalı iken pompanın çalışma problemi kalmadı

IMG-20240710-WA0001.jpg

Hortum ve kabloyu tutan aparatı çıkartıp,
Pace istasyonlar için tasarlanan aparatı yeniden çizdim tatlı sert kavramadan 1 miktar sert kavrıyor

STL uzantılı dosyayı ekliyorum
0,40mm nozle
0,12mm katman yüksekliği
%100 doluluk
PLA ile baskıyı yaptım

Ekler

• T12A desolderig Station Cable - Tube Clips.stl
    115.4 KB · Görüntüleme: 34
SLA baskı mıdır o yoksa FFM mi?

Hiç layerlar belli olmuyor, çok iyi iş çıkarmışsın gerçekten. Ben SLA zannettim.

Hiç layerlar belli olmuyor, çok iyi iş çıkarmışsın gerçekten. Ben SLA zannettim.
Teşekkürler, Yazıcının kalibrasyonunu tam olarak tamamlamadım 0,12mm katman kalınlığı ile bastım Layerlar ondan da gözükmüyor olabilir, bir diğer etmen MİCROZEY PLA PRO SPEED ile bastım normal PLA PRO 'dan daha farklı garip şekilde SPEED PLA nemlenmedi , kırılmadı standart PLA PRO çoktan çubuk kraker gibi olurdu

Forum istatistikleri

Konular
6,656
Üyeler
2,731
Son üye
mercan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back