Hangi marka flux kullaniyorsunuz?

Evdeyken ben de neredeyse her zaman antistatik sert fırça ve IPA kullanıyorum. Ama tam temizlik için baya bir IPA gidiyor ve uçan alkol ile de biraz kafayı buluyorum :katil2:

Suyun kullanılmama sebebi bildiğim kadarıyla elektrik iletkenliği özelliği sebebiyle. Distile su iyonlardan önemli ölçüde arındırıldığı için sorun olmayabilir. İyice emin olmak için ultra saf su kullanılabilir iletkenliği yok gibi (0.055 µS/cm ) tabii fiyatı biraz tuzlu olur ama gerek var mı buna bilemem.

Bende kart temizlemek için şöyle bir ürün var,

1632857998155.png

İşin tuhaf tarafı bitmesin diye hiç kullanmadım :katil1:

Saf su kullanmanın nedeni kalıntı bırakmaması. İletkenliğinin az olması değil. İletken olması sadece devrede enerji varken sorun yaratır. Yıkarken de hiçbir yerde voltaj olmadığına göre bir sorun çıkmaz bence.

Flux kaşılaştırması yapan bir YouTube kanalı var. Oradakilerden birkaçı reçineli flux olmasına rağmen iyi temizleniyor.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Bu videoya ek olarak, bu arkadaş reçineden yapılan el yapımı fluxların sudan zarar görmüş pcb'lerde yalıtkanlık sağladığını iddia ediyor uygulama da yapıyor. Ayrıca, Videodan anladığım reçine flux 500 gibi yüksek bir derecede sıcaklık kullanmanızı sağlıyor.Reçineli el yapımı fluxlarda yapışkanlık gidermeyi ararken ilginç videolara denk geldim:) Video 35 dakika ama izlemeye değer.

Bu videoya ek olarak, bu arkadaş reçineden yapılan el yapımı fluxların sudan zarar görmüş pcb'lerde yalıtkanlık sağladığını iddia ediyor uygulama da yapıyor. Ayrıca, Videodan anladığım reçine flux 500 gibi yüksek bir derecede sıcaklık kullanmanızı sağlıyor.Reçineli el yapımı fluxlarda yapışkanlık gidermeyi ararken ilginç videolara denk geldim:) Video 35 dakika ama izlemeye değer.

Yapışkanlık gidermek için bir formül bulursan ve paylaşırsan sevinirim.

Murat Şen flux yaptığı videosunda karışımın içine gliserin atıyordu ama bu gliserinin neden eklediğini söylemiyordu. Benim aklıma yapışkanlığı azaltmak için olabileceği geldi ama çok fazla flux kullanmadığım için denemedim. Belki sen deneyip sonucunu söyleyebilirsin.

Murat Şen flux yaptığı videosunda karışımın içine gliserin atıyordu ama bu gliserinin neden eklediğini söylemiyordu. Benim aklıma yapışkanlığı azaltmak için olabileceği geldi ama çok fazla flux kullanmadığım için denemedim. Belki sen deneyip sonucunu söyleyebilirsin.
Isopropil alkol ve çam reçinesi karıştırdı diye hatırlıyorum ama başka videosu varsa bilmiyorum. Lise zamanında çam reçineyi lehimleme için kullanırdım. Hem çok hoş kokusu var hem de camsı şekilde katılaştığı için temizlemek kolay oluyordu. Reflow şimdiye kadar çok fazla ihtiyaç olmadı. Olduğu zaman ise padlere krem lehim çekip sıcak hava ile ısıtıyorum. Olabildiğince flux, pasta kullanmamaya çalışıyorum. Amtech şırınga pasta çok hoşuma gitti. Denemek için küçük tüp yada 50ml kutu almak istiyorum.

Isopropil alkol ve çam reçinesi karıştırdı diye hatırlıyorum ama başka videosu varsa bilmiyorum. Lise zamanında çam reçineyi lehimleme için kullanırdım. Hem çok hoş kokusu var hem de camsı şekilde katılaştığı için temizlemek kolay oluyordu. Reflow şimdiye kadar çok fazla ihtiyaç olmadı. Olduğu zaman ise padlere krem lehim çekip sıcak hava ile ısıtıyorum. Olabildiğince flux, pasta kullanmamaya çalışıyorum. Amtech şırınga pasta çok hoşuma gitti. Denemek için küçük tüp yada 50ml kutu almak istiyorum.
6:50 dakikadan itibaren gliserin eklediğini söylüyor ve gerekçe olarak da "daha temiz bir lehimleme için" diyor. Ama tam net değil bu temiz lehimleme açıklaması.
Ben gliserinsiz 2 adet 50ml lik şişe yaptım bu yöntem ile. Birini bitirdim, diğeri duruyor şimdilik. Ve gerçekten çok belalı yapışkan bir sıvı oluyor.
Sırf beheri temizlemek için bolca izopropil alkol kullanmam gerekti.

Çok şey denedim hatta gliserin miktarını artırdım olmadı. Latin ulkerinden bir adam en son ultrasonik ısıtıcı ile ısıtiyordu iyi gibiydi. Videoyu bulursam eklerim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back