Havya Tavsiyesi

Bir şeyin dayanıklısını, kalitelisini satmak ekonomik olarak her zaman mantıklı değil. Alman yapımı eski beyaz eşyaların rahat rahat 30 yaşını gördüğünü biliyorsunuzdur. Artık onlar da üretimlerini Çin'e kaydırdı ve en fazla 5-10 yıl sonra değişmesi gerekecek ürünler yapıyor.

Yani bu iş yapılabilir/yapılamaz değil, elbette yapılır. Alt tarafı havya ucu, yörüngeye uydu atmıyoruz. Açar patentleri okur aynısını yaparsınız, zaten o patentlerin süreleri çoktan bitmiştir. Peki diyelim 10 yıl dayanan süper bir uç yaptık. Kaç tane satacağız? Alan adam 10 yıl benden uç almayacaksa ben nasıl kar edeceğim? Markamı nasıl duyuracağım da insanlar bana çok para verecek? "10 yıl gidenden alacağıma 10 tane ucuz alırım 1er yıl kullanırım" diyenlere ne diyeceğiz?

Çoğu zaman engeller teknolojik değil ekonomik ve siyasidir. Bunu anlayamadığımız için ülkece 60 yıldır "yerli araba yapacağız çok zengin olacağız"dan bir gram öteye gidemiyoruz.

@ckocagil , yukarıda yazılanların özeti olmuş.
Bizim derdimiz almak satmak yapılır yapılamaz ekonomi falan değil.
Lehim yaparken ızdırap çekmek yerine zevk alalım. :)

İş havyadan nereye geldi. :( Neyse dün siparişimi geçtim bu mimli firmadan. Geçen sene de beni kanser etmişti bu banggood. Sabah 100 lira para iadesi atmış hesabıma. Baktım havya ucunu iptal etmişler. Ben de bütün hepsini iade edin diye mesaj atarken sipariş hazırlanıyordan gönderildiye döndü. :D Müşteri hizmetlerine erişmek imkansız zaten. Mail atmak durumunda kaldım. İade etmek istediğimi etmezlerse ürünler geldikten sonra chargeback yapacağımı söyledim. Bakalım neler olacak. Aslında bugüne kadar hiç yapmadığım bir şey ama geldikten sonra para iadesi alıp sinirimi ve geçmiş zararımı çıkartmak geliyor içimden ama öyle bir insan değilim. (şimdilik)

@ckocagil o kadar para kazandıkları telif haklarını tabiki yeniliyorlar.Adamlar yazılımlardaki algoritmaları bile koruyup birbirlerine davalar açıyorlar.

@batubay havya ucunu temizlemek için ıslak sünger kullanmak yerine .Amonium Klörür (Nişadır) kullanabilirsin
Katı formu ve toz halinde olanı da vardır
Nişadır oxidasyonu engeller

https://urun.n11.com/medikal-malzemeler/amonyum-klorur-9970-nisadir-100gr-P128099161

https://urun.n11.com/diger/soldex-kalip-nisadir-havya-ucu-temizleyici-250-gr-P110858399

Son düzenleme:
@ckocagil o kadar para kazandıkları telif haklarını tabiki yeniliyorlar.Adamlar yazılımlardaki algoritmaları bile koruyup birbirlerine davalar açıyorlar.

@batubay havya ucunu temizlemek için ıslak sünger kullanmak yerine .Amonium Klörür (Nişadır) kullanabilirsin
Katı formu ve toz halinde olanı da vardır
Nişadır oxidasyonu engeller

https://urun.n11.com/medikal-malzemeler/amonyum-klorur-9970-nisadir-100gr-P128099161

https://urun.n11.com/diger/soldex-kalip-nisadir-havya-ucu-temizleyici-250-gr-P110858399

Aaaa bu çok güzelmiş. Hep kalıp sabun gibi görüyordum ama anlamdıramamıştım. Özellikle bozuk para üstündeki etkisi çok güzel oldu. Bundan deneyeceğim hocam.

Nişadırı tenekecilerin kullandığını biliyorum, mesela peynir tenekelerini doldurduktan sonra lehimleyerek kapatmak için. Ama buradaki sıcaklıklar yüksek ve oluşan korozyon ancak böyle radikal yöntemlerle uzaklaştırılabiliyor herhalde. Elektronik havyalarında kullanımı ben de ilk defa görüyorum.

images (3).jpeg

Bende bu telden var. Uzerinde elektronikte kullanmayiniz uyarisi yer aliyor. İcerisinde ki pasta degil baska bir sey. Ne oldugunu bilmiyorum. Yazilanlari okuyuncanisadir olabilirmi acaba duye dusunmeye basladim. Tel ile metaller cok iyi lehimleniyor. Normal lehim telinin tuttunmadigi bir cok yerde isimi yariyor. Ek olarak havya ucu kotu oldugunda bir miktar bu telden eritiyorum icerisindeki malzeme ucu tertemiz yapiyor. Sonra havya ucundaki lehimi bir bez ile alip normal lehim ile devam ediyorum.

Bir de genel bir sey soracam ben havya ucunu temizlemek ve lehim yerine bir miktar pasta tasimak isin ucu pastaya cok daldirim. Boyle bir aliskanliginiz var mi?

• Beğen
Reactions: 333
4621 eklentisine bak

Bende bu telden var. Uzerinde elektronikte kullanmayiniz uyarisi yer aliyor. İcerisinde ki pasta degil baska bir sey. Ne oldugunu bilmiyorum. Yazilanlari okuyuncanisadir olabilirmi acaba duye dusunmeye basladim. Tel ile metaller cok iyi lehimleniyor. Normal lehim telinin tuttunmadigi bir cok yerde isimi yariyor. Ek olarak havya ucu kotu oldugunda bir miktar bu telden eritiyorum icerisindeki malzeme ucu tertemiz yapiyor. Sonra havya ucundaki lehimi bir bez ile alip normal lehim ile devam ediyorum.

Bir de genel bir sey soracam ben havya ucunu temizlemek ve lehim yerine bir miktar pasta tasimak isin ucu pastaya cok daldirim. Boyle bir aliskanliginiz var mi?

ARAX lehim teli içindeki flux herhalde agresif asitli bir flux. Elektronik için olan lehim telinin içinde ise recine bazlı flux oluyor. Eğer lehimlenecek yerler temiz ise (mesela yeni komponenti yeni bir PCB'ye lehimliyorsun), lehim telinin içindeki flux rahatlıkla iş görüyor. Ayrı olarak flux ugyulamasına gerek yok. Ama bazan hassas bir yeri lehimliyorsun ve işin çabuk bitmesi gerekiyor (mesela pin header'a tel lehimliyorsun. Fazla ısıtmaman lazım yoksa plastik eriyecek) Böyle durumlarda bolca flux sürmek işe yarıyor. Lehim çabucak akıyor ve pin header ve teli hemen kaplıyor.

Havya ucunu flux'a daldırmak bence iyi bir fikir değil. Muhtemelen flux da değil o, tenekede satılan pastadır. Bunlar asitlidir ve ucu yıpratır. Ayrıca oda sıcaklığında olduğu için uca termal şok da uygulamış olursun. Flux veya pastanın lehimlenecek olan yerlere uygulanması lazım. Havya ucu için hiçbir faydası olmaz.

Bende weller havya var ve uçlarda korozyon problemi görmedim şimdiye kadar. Havyayı yerinden alıyorum, pirinç teli yumağına birkaç kez daldırıp üzerindeki eski lehimi uzaklaştırıyorum ve hemen lehime başlıyorum. İş bitiminde ucunda belli bir miktar lehim kalıyor ve bu da ucu korozyona karşı koruyor.

Konunnun geneline itafen,

Demekki birden cok dogru var ve her yigidin yogurt yiyisi farkli. O zaman onemli olan sonuc. Yapilan lehim dogru oluyor ve is goruyorsa herkez sevdigi yontemi markayi kullansin. :D

• Beğen
Nişadır NH4Cl hafifde olsa asidik , uzak durun.
Kalaycılar kullanır çünkü özellikle kullanılmış bakır kaplarda bakır okside olmuştur ve yüzeydeki tabakayı kaldırmak için kolaylık sağlar.
Eskiden kalmış pcb lerde öyledir .
Ya çok ince zımpara ile gıdıklarsınız ya da önceden kalay kaplayıp saklarsınız.
Kalay beklese de kolay lehim tutar çünkü oksit tabakası da çok yumuşaktır ve kolay kalkar.
Kalay için eritmeye gerek yok "sıvı kalay" var.

Siyahlıklar lehim telinin içindeki pasta , zararı yok.
Temizlemek için kağıt havlu ile gayet kolay.

• Beğen
İnternette wikipedia diye bir ansiklopedi vardır.İnternetteki bilgi kirliliğini o zamanlardan farkına vardıklarından ,kullanıcıların doğru bilgilere ulaşmasını sağlarlar .Yazılanlara referans verilir.

Wikipedia Sayfasının Linki
https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium_chloride

Sayfada yazanının ingilizcesi
"Ammonium chloride is used as a flux in preparing metals to be tin coated, galvanized or soldered. It works as a flux by cleaning the surface of workpieces by reacting with the metal oxides at the surface to form a volatile metal chloride. For that purpose, it is sold in blocks at hardware stores for use in cleaning the tip of a soldering iron, and it can also be included in solder as flux. "

Ayrıca bu malzeme gıdada da kullanılıyor.Tabi birtakım işlemlerden sonra.
Yukarıda yazanları artık google dan çevirisiniz.

Son düzenleme:
TS100 ü özel yapan şey yazılımı değil , uçları.
İçerisindeki ısıtıcı eleman PTC .
10 yıl kadar önce İzmirli Tayyip den SM8220 havya + sıcak hava almıştım.
Ne olur ne olmaz diyede ikişer yedek kol almıştım.
Üzerindeki çok kısa sürede tırtladı ( sıcak hava)
Açtığımda içerisindeki resiztans tel kopmuş hemde bir çok noktadan.
Yedeklerden birini taktım , uzun süre çalıştı merak edip içini açtım.
Kanthal kuntal türü tel değil , yassı ince lama türü bir şey.
Basit ucuz yerli ( menşei çindistan) hava üfleyen elektrik sobalarında da kullanılıyor artık.
Ve ..rezistans yandı abüüü ..ayakları yok.

!6F84 ü küçümseme sorunsuz çalışır ucuzdur dayanıklıdır en ufak bir hatada tırtlayan günümüz harikalarına benzemez.
Basit kolay öğrenilen ideal öğrenci oyuncağı işte.
Ne yani hocalar kayan yazıdan önce F35 in aviyoniklerini mi versinler ödev olarak , öyle ya savunma sanayimiz için alt yapıda gelişmiş olurdu.
Bence önemli olan bir şekilde programlanabilir oyuncaklarla oynamaya başlamaları.
Eminim ve zaten gözlemliyoruz içlerinden bir çoğu hocalarını geçip dünya çapında işler yapıyorlar.
Ayrıca en basitinden şu geçen salgın olaylarında sanat okullarımız üniversitelerimiz kendilerini gösterdiler.

Kızma lütfen , son bir şey daha , bilgi açık kaynak değildir !
Herkesin zaten yapabildiği yapabileceği şeyler açık açık anlatılır.
Geri kalan her bilgi sırdır , ister ticari ister sağlık ister güvenlik...

Son düzenleme:
Konuyu dağıttığım için özür dilerim .

ALINTI : ( 2019 yılı )
"Sayılara Devlet, Vakıf ve Özel Üniversitelerde yer alan kontenjanların tamamı dahil edilmiştir.
  • Elektrik Mühendisliği 575 öğrenci,
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği 10815 öğrenci,
  • Elektronik Mühendisliği 140 öğrenci,
  • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 789 öğrenci,
Toplamda ise Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümlerine ayrı ayrı toplamda 12319 öğrencilik kontenjan ayrılmıştır. "

Hesabı yuvarlayalım , ikibin küsuru kaçtı öldü yitti diyelim.
Eskisi gibi girenin hepsinin mezun olamadığı devir değil , evet oluyorlar.
Elde var 10.000
Ortalama 10 tanesine eş proje verilse 1000 , 100 tanesine eş proje verilse 100 adet farklı proje ...
Üstelik her sene aynı filim aynı hesap..
Eğitimin okulun hocanın kalitesi kadar öğrencininde kalitesi var.
Hepsi sistem tarafından aynı yetiştirilmediği gibi hepsi aynı heves ve gayret içerisinde olmuyor.
Hocaların bir gelir kapısı da jurnalciliktir.
Her yıl en iyileri fark eder ilgilenir ve ümit görürse özel firmalara haber verir.
O tip öğrenciler en iyi projeleri en iyi staj yerlerini ...gibi alırlar.
Ülkemizin olduğu kadar dünyanında ilklerinden bir kalbci hocamız demişti , "50-60 kişilik kadar sınıftan yerimizi doldurabilecek 4-5 öğrenci çıktığı yıl bu sene çok verimli geçti diyoruz ".
Her kes lokomotif olsa kargoları kime taşıtacağız ?

4. sınıf ya da mezuniyet ödevini yapamayıp birilerine yaptıranın ilerideki hatalarına , onun yerine ödev yapanlarda ortaktır !

Temmuzun 20'sinde çinden çıkan havya araya bayramın da girmesiyle bugün 4 ağustosda gümrüğe girdi ve çıktı. 600 liralık pakete toplam 40 liralık vergi çıkmış. Alışverişi yaparken vergi sigortası yaptırmıştım 20 liraya. Yani 40 liramı iade alacağım. 20 lira kâra geçmiş oldum. :cheeky1:

1596552746824.png

Temmuzun 20'sinde çinden çıkan havya araya bayramın da girmesiyle bugün 4 ağustosda gümrüğe girdi ve çıktı. 600 liralık pakete toplam 40 liralık vergi çıkmış. Alışverişi yaparken vergi sigortası yaptırmıştım 20 liraya. Yani 40 liramı iade alacağım. 20 lira kâra geçmiş oldum. :cheeky1:

4839 eklentisine bak

Havya hangisiydi? Site Bangood muydu?

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back