Havya Tavsiyesi

Yani yinede amatörler için ortalama bir ısı listesi oluşturulabilir anladığım kadarıyla.

Normal kurşunlu lehim için 300 °C uygun bir sıcaklık. Ama hızlı iş yapmak için ben havya setini genelde 350 °C de kullanıyorum. Ancak çok nazik bir komponent lehimliyorsam ısıyı 300'e düşürüyorum.

Bende ki havyanın sklası 100-480 arası. 330 gibi kullanıyorum. Nadiren ısıyı emen bir yüzey, kalın bir parça olursa sonuna kadar açıp işim bitince hemen kısıyorum. Bir keresinde 480 de unuttun. Uç kömür oldu :)

Sıcaklık kadar kullanılan uç ve lehimleme tekniğide önemli. Sanırım Önemli olan parçayı en kısa sürede lehimin eriyip tutnabileceği kadar ısıtabilmek. Çok hassas bir iş yapmıyorsam %99 düz tornavida ucu gibi küt uç kullanıyorum.

Sıcaklık kadar kullanılan uç ve lehimleme tekniğide önemli. Sanırım Önemli olan parçayı en kısa sürede lehimin eriyip tutnabileceği kadar ısıtabilmek.
Aynen...
Benim gibi böyle sivri uc kullanan varsa 300 derece bile az gelebiliyor.
px-2rt-sb.jpg

20201124_194643.jpg
20201124_194622.jpg
Bunun nekadar doğru sıcaklığı verdiğini bilmiyorum. 60w diyor nekadar gerçek ve 450dereceye kadar gelebiliyor o da nekadar gerçek bilemiyorum. Havya uçları da aşırı kalitesiz. Mutlaka yeni uç almak lazım. Eğer bunu kullanan ve değerleri hakkında bilgisi olan veya bu havyadan uzak dur diyenler var mı?

6190 eklentisine bak6191 eklentisine bakBunun nekadar doğru sıcaklığı verdiğini bilmiyorum. 60w diyor nekadar gerçek ve 450dereceye kadar gelebiliyor o da nekadar gerçek bilemiyorum. Havya uçları da aşırı kalitesiz. Mutlaka yeni uç almak lazım. Eğer bunu kullanan ve değerleri hakkında bilgisi olan veya bu havyadan uzak dur diyenler var mı?

Kötü görünmüyor uçlar. Zaten bir havyanın uç çeşitleri varsa o havya belli bir seviyenin üstündedir. Nasıl sorun yaşıyorsun bunlarla?

Ben de tekrardan aşağıdaki istasyonu aldım. Bendeki 139C'nin ısı probu toleransları içindeyse sıcaklık konusunu ölçüp bırakırım. En kötü 3b yazıcının ptcsine tutarım bakalım ne olacak.

Ürün bugün gümrüğe girdi sağ olsunlar 250 liralık ürüne 180 lira gümrük çıkarmışlar. Gümrük çıldırmış vaziyette. :kotek1:

Kötü görünmüyor uçlar. Zaten bir havyanın uç çeşitleri varsa o havya belli bir seviyenin üstündedir. Nasıl sorun yaşıyorsun bunlarla?
Sol en baştaki ucu daha bir kez ufak bir iş için kullandım ve bir de bugün 4 tane şarj adaptörünün komponentlerini söktüm ve ucun durumu ortada. Temizliğine dikkat ederim bulaşık teline daldırıp çıkarırım, havya temizleme süngerine daldırırım ve bazen lehimle de bırakırım.
Havyanın ucu bildiğin erimiş gibi.
Ve çin malı ürünler olduğu için 30w lık ürüne 60w etiketi de yapıştırabilirler ondan bide dönen bişey koyarlar alsana ısı ayarı diye
20201124_200750.jpg

6190 eklentisine bak6191 eklentisine bakBunun nekadar doğru sıcaklığı verdiğini bilmiyorum. 60w diyor nekadar gerçek ve 450dereceye kadar gelebiliyor o da nekadar gerçek bilemiyorum. Havya uçları da aşırı kalitesiz. Mutlaka yeni uç almak lazım. Eğer bunu kullanan ve değerleri hakkında bilgisi olan veya bu havyadan uzak dur diyenler var mı?
Bende bunun aynısını kullanıyorum. Değerlerini hiç ölçmedim. Ben de çok havya ucu eskittim. Senin gibi çok şikayet ettim. Ama bende şöyle bir durum vardı. Genelde hobici olduğumdan ve pek param olmadığından çok kalteli uçlar alamıyorum. Bir uca en fazla verdiğim 13tl dir. İkincisi işlerimi hızlı halletmek için hep 350 derece üzerinde kullanıyorum. Üçüncüsü işim bitti mi havyanın fişini çekmiyorum yine lazım olur diye.
Velhasıl kelam bu gibi durumlarda uç bozulmasın da ne yapsın. Evet bende uçtan şikayetçiyim ama havyanın kendisi 3-4 senedir elimde daha uçtan başka bir sorununu görmedim. Üstelik geçenlerde resmini atmıştım, annem bu havya ile damacanayı ikiye böldü erite erite.
Ben havya çöp oldu diye düşünürken üzerine yapışan plastiği falçata ile kazıdım ve yeni bir uç aldım. Şimdi ilk günkü gibi tertemiz kullanıyorum. Biraz yukarıda yazdığım hususlara dikkat etmek lazım. Biraz da uç kaliteli olursa bayağı gidiyor. Ben 13tl lik ucu her gün bir devre ile sürekli uğraşsam enaz 4 ay kullanırım.

Ürün bugün gümrüğe girdi sağ olsunlar 250 liralık ürüne 180 lira gümrük çıkarmışlar. Gümrük çıldırmış vaziyette. :kotek1:
Bangood'da gümrük dahilk kargo seçeneği harika. Mesela bizim gümrük sana 180TL çıkartmış, Bangood ise Gümrük dahil kargo seçeneği 90 TL sunuyor.

Ben de tekrardan aşağıdaki istasyonu aldım. Bendeki 139C'nin ısı probu toleransları içindeyse sıcaklık konusunu ölçüp bırakırım. En kötü 3b yazıcının ptcsine tutarım bakalım ne olacak.

İyi günlerde kullan. Bence azı karar çoğu zarar misali ideal havya budur.

Benzer birşey kullanıyorum. Bir ucu eskitmem en az 1 yıl sürüyor...

180TL çıkması imkansız bence bir sorun var yada banggoodun satış stratejisi. ister istemez vergisiz kargo tipine sürüklüyorlar.

Bangood'da gümrük dahilk kargo seçeneği harika. Mesela bizim gümrük sana 180TL çıkartmış, Bangood ise Gümrük dahil kargo seçeneği 90 TL sunuyor.

20 liraya gümrük vergisi yaptırmıştım hocam. Bütün parayı geri alacağım ama çıkan tutar saçmalıktan ibaret. %20 temel %7 ek ve 10 tl maktu vergi var. En fazla 90 lira tutması lazım.

İyi günlerde kullan. Bence azı karar çoğu zarar misali ideal havya budur.

Benzer birşey kullanıyorum. Bir ucu eskitmem en az 1 yıl sürüyor...

Çok teşekkür ederim. Sırf sıcak hava için aldım. Tekli sıcak havalar 150-200 lira arasında oynuyordu almışken set olsun dedim. Umarım düzgünce çalışıyordur.

180TL çıkması imkansız bence bir sorun var yada banggoodun satış stratejisi. ister istemez vergisiz kargo tipine sürüklüyorlar.

Banggoddan zaten gümrük sigortası yaptırmıştım 20 liraya ama çıkan vergi çok fazla. Yarın ürünü teslim alıp itiraz etmeyi düşünüyorum. Sonuç ne olur bilinmez.

Sırf sıcak hava için aldım. Tekli sıcak havalar 150-200 lira arasında oynuyordu almışken set olsun dedim. Umarım düzgünce çalışıyordur.

Önceki havyam da sıcak hava bu şekilde (hava pompası tabancanın içince) idi. Şu an kullandığımda hava pompası gövdenin içinde hortum ile tabancaya geliyor. Kullanımda bir fark hissetmiyorum. Bence işini görür...

• Beğen
Reactions: 333
Tek veya çift katlı PCB'lerde bu tip sıcak havalar iş görür. Ama çok katlı ve bakırı bol PCB'lerde bunlar yeterince ısı veremiyor ve bir komponent sökmek imkansız hale geliyor.

• Beğen
Reactions: 333
Pazar günü istasyonuma kavuştum. Evet ptt pazar günü dağıtım yaptı. Sadece 180 lira vergi içime oturdu. :cheeky4: Onu da banggooddan iade aldım. 250 liralık havyaya 180 lira 550 liralık ts100'e 19 lira vergi çıkıyor. Değişik bir ülkeyiz. :kizgin4:

Pazar günü istasyonuma kavuştum. Evet ptt pazar günü dağıtım yaptı. Sadece 180 lira vergi içime oturdu. :cheeky4: Onu da banggooddan iade aldım. 250 liralık havyaya 180 lira 550 liralık ts100'e 19 lira vergi çıkıyor. Değişik bir ülkeyiz. :kizgin4:
Sicak hava uflemesine ihtiyac duydugumdan bundan alayim dedim ama odeme yonteminde cok kararsız kaldım.
2 yontem arasında 80tl fark var.
Sen 180tl vergi odemissin ama yorumlarda 15, 33 , 45 , 55 tl ödeyen var. Geri ödeme yapiliyor evet ama 180 tl vergi kapida ya param cikişmassa ugras dur. Daha onceden haber alabiliyor muyuz ,Nekadar vergi cikti diye?

Son düzenleme:
Vergi dahil seçeneği ile vergisiz sigortalı seçenek arasında 40 TL fiyat farkı var. Bence vergi sigortası yerine vergi dahil al. İlla ki bir miktar vergi ödeyeceksin. Kargo süresi olarak da süre çok fark edebiliyor.

1610923817577.png

1610923771729.png

Son düzenleme:
Bunların nasıl bir matematiği var anlamadım.
Ürün fiyatı şu an 254 TL. Satın al dediğin zaman yukarıda görüleceği gibi paylaştığım fiyatları çıkartıyor. Kupon eklediğinde ürünün fiyatını şişirip 299 TL yapıyor, bunun üzerine toplam fiyattan 52 TL indirim yapıyor. :D

Buradaki tek olay şu belirli bir fiyatın üzerindeki alışverişlerde standart kargo ücretsiz. Bu kupon ile 35 TL olan kargo ücreti alınmıyor ama fiyatları öyle şişirip indiriyorlar, insanlar indirim aldıklarını sanıyor. Matematik 10 numara :D

Kuponsuz:
1610927441999.png

Bu da kupon uygulanmış fiyatlar. Görüldüğü gibi ücretsiz kargo diyor. Zaten toplam indirim tutarı da yukarıdaki fiyatın kargo ücreti kadar...

1610927514130.png

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back