Havya Tavsiyesi

Havya ucunu iptal etmişlerdi ve 90 liramı iade etmişlerdi fakat şimdi havya uçları 56 lira olmuş ve bu fiyat 5 adedinin fiyatı. Çok enteresan bir durum var. Hepsinden 5'er tane sipariş vermeyi düşünüyorum bakalım gümrüğe takılacak mı. Bir adedinin fiyatına 10 adet havya ucu.

https://www.banggood.com/Original-R...mmds=search&ID=5175106284610&cur_warehouse=CN

1596717834332.png

Havya ucunu iptal etmişlerdi ve 90 liramı iade etmişlerdi fakat şimdi havya uçları 56 lira olmuş ve bu fiyat 5 adedinin fiyatı. Çok enteresan bir durum var. Hepsinden 5'er tane sipariş vermeyi düşünüyorum bakalım gümrüğe takılacak mı. Bir adedinin fiyatına 10 adet havya ucu.

https://www.banggood.com/Original-R...mmds=search&ID=5175106284610&cur_warehouse=CN

Satın aldığım uçların ücretleri tarafıma iade edilip işlem iptal edildi. Kargom geçen hafta elime ulaştı fakat sipariş verdiğim iki adet ürün eksik çıktı. Yine. Ts100 sağlam bir şekilde elime ulaştı. Ürünler için bankaya chargeback başvurusu yaptım. Banggooda eksik ürünler hakkında yazdım pek oralı olmadılar. Özür dilediler sadece. Chargeback işlemini ve ticaret ataşeliğine başvuracağımı belirten eposta sonrası sorgusuz sualsiz hiçbir kanıt istemeden tekrar gönderim yapacaklarını bildirdiler. Hangisi gelmedi sen sadece söyle dediler. Bakalım gelen giden olacak mı? Çıkan gümrük vergisi için de kargo üstündeki kağıdın fotoğrafını kendilerine ilettim ve ertesi gün param hesabıma geçti. Verdiğim gümrük vergisi için pttden makbuz istedim fakat veznedeki eleman öyle bir şeyin olmadığını söyledi. 50-55 yaşında ve ilk defa duymuş. Sorgusuz içeri girip muhasebeyi buldum ve onlardan makbuz aldım. (Hiçbir işime yaramayacak.) Sonra da ptt veznedeki elemanı cimere şikayet ettim. Bakalım sonuç ne olacak.

Tabiri caizse terör estirmişsin :D

Postane ile ugrasinca aklima gelen bir animi anlatayim.

Aliexpress vs yayginlasmadan onceki zamanda ebay dan birseyler almaya baslamistim. Amerikadan buraya 20$ kargo oduyordum. Cok cazipti o zamanlar (dolar 1.5TL) sanki yurt ici alisveris gibiydi. Tek sorun ucuz kargo sectigim icin urunler elime 3 ay gibi bir surede ulasiyordu ve kargo takip senenegi yoktu.

Neysem piyasada bulunmayan bir trafoyu ebaydan aldim odemesini yaptim 3 ay gecti gelen giden yok 4 ay gecti yok. Paypaldan itiraz ettim. Ayni gun satici urunu ucak kargoya teslim ettigini kargo takip no ile birlikte iletti. Karsi taraftan hic itiraz gelmeyince adamin art niyetli oldugunu dusundum. Takip no ile urunu takip ettim 3 haftada postaneye ulasinca dagitima cikmadan postanede aldim solugu. Urun gelmis teslim aliyorum. Adam demez mi bu nedir bunun aynisindan burda bir tane daha var aylardir duruyor... Cinlerim tepeme geldi. Dedim biz aylardi bu urunu bekliyoruz gelmedi diye kavga gurultu ediyoruz neden gelmedi. Gelmistir ev yoksunuzdur. Dedim adres is yeri oyle bir sey olmaz. Dediki Memur gelmistir sizi bulamamistir... Dedim ihbar kagidi vs de gormedik. Ruzgadardan ucmustur dedi... (@#₺&?!!!)

Neysem İkinci urunu teslim almazsam geri gidermi dedim gider dedi. Saticidan ozur diledik vs. vs...

Sonra genel olarak ebay ilanlarinda gordugum bir sey anlamli gelmeye basladi. Tum dunyaya gonderilir Turkiye haric.. :confused:

Amazonu da uzun süre kapatmışlardı öyle.

Tam rezillik. Ha gümrük memuru, ha PTT memuru, hepsi aynı mal.

• Beğen
Reactions: 333
Memurluk vs ile cok ta alakasi yok bu islerin toplum olarak zihniyetimiz yetersiz.. Ozel sektorde de benzer bir suru sorun var. Tek fark ozel sektorde patron korkusu oldugu icin isler bir nebze daha iyi...

Özellikle elektronik ürün satanlar normal ithalat yollarını kullanmak yerine amatör kullanıcıların kendi kullanımları için sağlanan kolaylıkları zorlamasının etkileride var.
Bir sürü isimle toplam bir sürü parça getirip gümrüksüz vergisiz satma peşindeler.
Hatta öğrenciler getirtip online sitelerde tüccarımsı takılıyorlar.
Gümrükcülerde farkında. normal ithalat işleri yapanlarda farkında ve şikayetçi.
Birde devlet politakası olarak bazı ek vergi ve zorluklar var.
Yurtiçi üretici beni koru diyor ama kendisi yalayıp yutmaya kalkıyor .
Yönetimin işide zor .
Gümrük şöyle oluyormuş , aliexden örnek , kargo ptt ye geliyor gümrük görevlisi belirli günlerde pttye gidiyor kafasına göre takılıyor sonra ptt dağıtıyor.
1 kötü işlem yanında bir çok normal işlemde oluyor.
Çinli türkiş kargoya verirse olay daha hızlı oluyor.
Ama doğal olarak sen ona dayılanırsan o da sana...
Ne yapalım işimizi görmeye çalışıyoruz , tüm dünya için böyle.
Acil ve düzgün ürün i(elektronik ) çin mesela digikey farnel mouser gibilerin TR temsilcileri var cuma güne kadar sipariş alıyor hafta sonunu kullanıp abd den getirtiyor salı gibi faturanı bildirip ödemeni alıyor ve yurt kargolarından biri ile gönderiyor.
Pahalı mahalı acil iş için en ucuz çözüm.
Yoksa Fedex abd den 2 günde getiriyor.Minik bir kart için 55 doları göze alırsan....
ebay aliex banggod .. bir şey çok ucuz ise vardır bir sakatlık ! uzak durmak lazım.
Kaç satış yapmış yorumlarda ne yazıyor gibi incelemek lazım.

• Beğen
Bir sürü isimle toplam bir sürü parça getirip gümrüksüz vergisiz satma peşindeler.
Hatta öğrenciler getirtip online sitelerde tüccarımsı takılıyorlar.

Bu pek gerçekçi gelmiyor. Yapan varsa bile ciddi boyutta satış yapmaları mümkün değil. Ben Çin'den bir şey almadan önce mutlaka bakarım Türkiye'de fiyatı ne kadar diye. Genelde en ucuz fiyatlar yüzlerce ürün listeleyen, binlerce satış yapmış büyük satıcılarda oluyor. Mantıken de böyle olmalı çünkü hem fazla mal getirdikleri için kargo ücretleri düşük, hem de fazla ürün sattıkları için daha güvenilirler (puanları yüksek).

Hadi diyelim ekonomi o kadar kötü ki öğrenciler geçinebilmek için gerçekten bununla uğraşıyor. Bu öğrencilerin peşine düşmek büyük bir kaynak israfı değil mi? Çok değil 5-10 yıl önce yurtdışından alışveriş için gümrük limiti 75 euroydu, kimse de tenezzül etmiyordu böyle şeylere. Gemi su alırken deliği tıkamak yerine kaşıkla su boşaltıyoruz.

Yurtiçi üretici beni koru diyor ama kendisi yalayıp yutmaya kalkıyor .

Gümrük vergisi alınan ve bu forumda satın aldığımız şeylerin neredeyse hiçbirinin yerli üretimi yok, çoğunun da olması imkansız. "Aman döviz dışarı çıkmasın" diye gümrük vergisi koymak bir yerde "bunlarla uğraşacaklarına survivor izleyip SMS atsınlar" demeye geliyor. Korumacı politikaların bir mantığı ve planı olmak zorunda (bkz: işe yaramayan ithal ikame mantığı, işe yarama ihtimali olan bebek endüstri tezi, vesaire).

Yazılım güncellenmese de sorunsuz çalışıyor.
Ufak bir şey olsun diye wifi ethernet filan eklememişler.
Şahsen ben çalışırken havyanın zırt pırt buzzz lamasından rahatsız olurum. :)
Daha önce yazdığım gibi uçları aldım orijinalinden daha kısa bir sap yaptım eski havya kablolarından esnek olan biri ile kumanda + beslemeye bağladım 8*2 ekran vardı bir satırda pot ile değişen set satırı altında aktüel sıcaklık pic ve üç beş satır yazılım...
Senelerdir öylece kullanıyorum çok şükür.

Havya1.JPG

Satın aldığım uçların ücretleri tarafıma iade edilip işlem iptal edildi. Kargom geçen hafta elime ulaştı fakat sipariş verdiğim iki adet ürün eksik çıktı. Yine. Ts100 sağlam bir şekilde elime ulaştı. Ürünler için bankaya chargeback başvurusu yaptım. Banggooda eksik ürünler hakkında yazdım pek oralı olmadılar. Özür dilediler sadece. Chargeback işlemini ve ticaret ataşeliğine başvuracağımı belirten eposta sonrası sorgusuz sualsiz hiçbir kanıt istemeden tekrar gönderim yapacaklarını bildirdiler. Hangisi gelmedi sen sadece söyle dediler. Bakalım gelen giden olacak mı? Çıkan gümrük vergisi için de kargo üstündeki kağıdın fotoğrafını kendilerine ilettim ve ertesi gün param hesabıma geçti. Verdiğim gümrük vergisi için pttden makbuz istedim fakat veznedeki eleman öyle bir şeyin olmadığını söyledi. 50-55 yaşında ve ilk defa duymuş. Sorgusuz içeri girip muhasebeyi buldum ve onlardan makbuz aldım. (Hiçbir işime yaramayacak.) Sonra da ptt veznedeki elemanı cimere şikayet ettim. Bakalım sonuç ne olacak.

Bu kavgalı dövüşlü alışveriş için bazı güncellemeler var. İlk önce 40 lira gümrük vergisi iadesi yapıldı. Daha sonra kavga ve küfürleşmelerin ardından istediğim 96 liranın iadesi yapıldı. Ama bugün garip bir şey oldu. Galiba chargeback işlemini gören banggood (dilekçeyi kendilerine ilettim) bütün parayı bana iade etti. Ben ne yapacağım bu parayı hiçbir fikrim yok. Hakkım olan parayı tehditle alıp rahatlamışken hakkım olmayan bir parayı bana iade ettiler. Ürünler de bende duruyor. Bu çinlileri anlamak zor. Chargeback sonuçlanana kadar elimde tutup (ki gerek kalmadı hakkım olanı aldım) sonrasına bakacağım.

Bu kavgalı dövüşlü alışveriş için bazı güncellemeler var. İlk önce 40 lira gümrük vergisi iadesi yapıldı. Daha sonra kavga ve küfürleşmelerin ardından istediğim 96 liranın iadesi yapıldı. Ama bugün garip bir şey oldu. Galiba chargeback işlemini gören banggood (dilekçeyi kendilerine ilettim) bütün parayı bana iade etti. Ben ne yapacağım bu parayı hiçbir fikrim yok. Hakkım olan parayı tehditle alıp rahatlamışken hakkım olmayan bir parayı bana iade ettiler. Ürünler de bende duruyor. Bu çinlileri anlamak zor. Chargeback sonuçlanana kadar elimde tutup (ki gerek kalmadı hakkım olanı aldım) sonrasına bakacağım.

Ben olsam onlara bildiririm fazladan iade yaptıklarını. Yanlışlıkla yaptılarsa bir sonraki alışverişte mahsuplarşırsınz. Ama belki de bilerek jest olarak yaptılar, o zaman da hak sorunu yok zaten :)

Ben olsam onlara bildiririm fazladan iade yaptıklarını. Yanlışlıkla yaptılarsa bir sonraki alışverişte mahsuplarşırsınz. Ama belki de bilerek jest olarak yaptılar, o zaman da hak sorunu yok zaten :)

Abi olayı tam çözemedim. "Chargeback yaparsan bütün ödemeyi alırsın haksız bulunursan da hepsini geri alırlar." diye bir yazı okudum. Yarın bankayı arayıp bilgi isteyeceğim. Ama benimle mailleşen çinli benim bütün ürünlere refund geçmiş. Üstüne de ürünler sende kalsın demiş. Şimdi banggooddan bakınca hepsinin ücreti iade edilmiş gibi duruyor.

Çinlinin attığı eposta: "You will receive the refund in the same payment method you used to place this order. And you do not need to send back the item you received."

Abi olayı tam çözemedim. "Chargeback yaparsan bütün ödemeyi alırsın haksız bulunursan da hepsini geri alırlar." diye bir yazı okudum. Yarın bankayı arayıp bilgi isteyeceğim. Ama benimle mailleşen çinli benim bütün ürünlere refund geçmiş. Üstüne de ürünler sende kalsın demiş. Şimdi banggooddan bakınca hepsinin ücreti iade edilmiş gibi duruyor.

Çinlinin attığı eposta: "You will receive the refund in the same payment method you used to place this order. And you do not need to send back the item you received."

Tamam adam negatif geri bildirim almamak için sana jest yapmış. Aldığın ürünü güle güle kullan :)

• Beğen
Çinli diye ummuyorsun ama müşteri memnuniyetini önemsiyorlar...

• Beğen
Çinli diye ummuyorsun ama müşteri memnuniyetini önemsiyorlar...

Hocam bu olay aliexpressde başıma çok geldi gerek satıcı gerekse aliexpress yönetimi tarafında ama banggoodda hiç sanmıyordum. Çünkü banggood zaten kendisi satıcı. Ve öncesinde çözüm bulamadığım bazı olaylar olmuştu banggood tarafında. Aliexpress sadece komisyoncu olduğu için çok geniş davranabiliyor. Gelen ürünün rengi farklı diye tam para iadesi yapıyor. Hiç acıması yok.

Kalıntı malzemelerden , ısınırsa diye teflon çubuklardan , ama gerek yokmuş , sadece uçun şişman kısmı ısınıyor , iletilen ısının önemi yok.
Nasıldır diye fazla uğraşmadan yaptımdı öylece kaldı.
Güç kaynağı olarak 12 Volt smps vardı az gıdıkladım 16 Volt oldu.
Pic için gereken 5 Volt u aynı gerilimden ürettim.
Böyle durumlarda ortak uç sorun olabiliyor diye step down converter ile pic i besledim.
Optik kuplaj ile 2 adet mos ( smd tek kılıfta ) sürülüyor kısa süre sonra kapatılıyor ve uçlara bağlı opamp okunuyor sonra tekrar moslar sürülüyor ...
Dediğim gibi kullanılmayan malzemeler torna vs olunca bedava gibi oluyor. :)
Fakat hazır satılandan daha küçük ve kullanışlı bir sap oldu.
Resimdeki pcb den sonra daha kısa ( ekranı arka tarafa ve aşağı alınca kısaldı ve güç kaynağının boyutuna geldi ) bir çizim daha yaptım ama kim monte edecek , çalışıyorsa elleme :cool:
Şimdi yapacak olsam OLED bir ekran yakışıklı bir krom kutu gibi bir şeylere üşenmezdim.

Edit : videolar sorunlu youtube ye yükleyeyim

5064 eklentisine bak
Image93.jpg
Image92.jpg
Havya.jpg

Son düzenleme:
Ekstra bir başlığa gerek olmadığını düşündüğümden buraya yazıyorum. SMD elemanlarda türüne göre havya sıcaklığı ayarlama gibi bir durum var mı? Yani çok farketmiyordur elbet ama küçük bir smd kondansatör için gereken ısı derecesi ile büyük bir transistörü lehimleme derecesi aynı olmada daha iyi olurdur diye düşünüyorum. Böyle bir araştırmaya rastladınız mı?

Aslında her komponent için üreticisinin önerdiği lehimleme yönergeleri var. Mesela yarıiletkenlerde, fırında lehimlemede nasıl bir ısı profili kullanılacak belirtiliyor. Aynı şekilde SMD komponentler için de kullanılabilecek maksimum sıcaklık ve süre üretici tarafından datasheet'lerde belirtiliyor. Ama bu sadece kritik görevlerde çalışacak sistemler için harfiyen uygulanıyor. Onun dışındaki uygulamalar için genel kural, lehimi en kısa sürede bitirmek ve komponenti minimum ısıl strese tabi tutmak olmalı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back