Intel ARC A750 ve Asus P8Z68 VPRO uyumluluğu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Alibre Design ın son sürümü 4K çözünürlükte artık iyice yavaşlamıştı. Daha yüksek belleğe sahip grafik kartı istediği belirtiliyor, ben de 2 GB kart yerine 8 GB olan Intel ARC A750 yi aldım. Ama BİOS ekranı normal çalışıyorken, windows 10 bir türlü başlamıyor, ekran ya karanlık kalıyor yada mavi windows logosu çıkıyor ve "please wait" diyor. 1 saat bekledim, hala please wait deyince kapattım şimdi ...

Speclerde PCI express destekliyor diyor. Benim anakartta da PCI express var. Sorun ne olabilir?

Malesef uyumlu değil. ASUS P8Z68 tam 15 senelik anakart, çalışması mucize olurdu zaten. Anakart masrafı çıktı bir de ...

1724957933009.png

PCI 3.0 destekleyen en eski anakartı bulmam lazım. Windows 10 yükleyeceğim ve güncellemeleri kapatacağım, çünkü benim audio analyzer yazılımı güncellenmiş windows 10 ile çalışmıyor. Önerisi olan var mı? Muhtemelen yeni işlemci de gerekecek, RAM de ... 700 W PSU var, herhalde onu kullanabilirim.

Windows 10 güvenli modda bir şekilde masaüstünü açabilirsen, ekran kartının windows 7 sürücüleri de varsa bu sürücüyü yüklemeyi dene bakalım olacak mı?

Windows hiç açılmıyor malesef.

Windows 7 de deneyebilirsin eğer programların destekliyorsa ama güvenlik zaafiyetlerini de göz önüne al.

Seçenekere bile gelmiyor, sanki hemen BIOS tan sonra kilitleniyor.

PCI 3.0 destekleyen en eski anakartı bulmam lazım. Windows 10 yükleyeceğim ve güncellemeleri kapatacağım, çünkü benim audio analyzer yazılımı güncellenmiş windows 10 ile çalışmıyor. Önerisi olan var mı? Muhtemelen yeni işlemci de gerekecek, RAM de ... 700 W PSU var, herhalde onu kullanabilirim.
win11 veya güncellenmiş win10 içine sanal makinada güncellememiş bir win10 daha kurup aduido analyzer bunun içinde çalışabilir. zahmetli bir yol ama eninde sonunda bu noktaya gelir. yazılımın üreticisi bu konuda ne öneriyor ?

Sanal makina ile ilgili çok sorun yaşadım nedense. Birkaç yıl dediğin gibi linux altında vmware çalıştırdım, ama istikrarlı bir şekilde vmware aktif ise linux bir süre sonra çöküyordu. Ben o zamanlar bunu bendeki 8 çekirdekli işlemciye bağlamıştım. O zamanlar çok yaygın değildi bunlar ve iyi yazılmamış yazılımların bug'ları SMP sistemlerde ve çekirdek sayısı arttıkça daha belirgin ortaya çıkıyor.

Bendeki AP525 yazılım 4.6, son sürüm 9. Faydalı birkaç özellik var, ama fiyat da yüksek geliyor. Mesela yeni sürümlerde AP525 i bir VNA gibi kullanabiliyorsun. Bir başka özellik de çok üst seviye ses kartları var artık, mesela RME ADI2PRO, bunların bazı specleri AP525 in kendisinden bile iyi. Yeni yazılımda böyle bir ses kartı drive edebiliyorsun, yani çok daha düşük THD+N olan bir audio analyzer elde etmiş oluyorsun. Kendimi ikna etmem lazım :)

iş yaptığım şirketlerden birirnde de AP marka analizör var yanılmıyorsam 2018'de alınmıştı onlar ne kullanıyor bir sorayım.

Orta ayar bir anakart, işlemci, RAM aldım.

Topladım PC yi. Niyetim elimdeki OEM Windows 10 u kurmaktı. Hazırladım flash belleği ve buradan boot ettim. Ama M.2 diski göremedi bu eski kurulum ...

Ben de bir ihtimal çalışır diyerek daha önceki PC de kullandığım SSD diski taktım buna ve başlattım. Birkaç kere birşeyler kurup "Restart et" dedi. Şu anda sistem çalışıyor :tamam2: :) Sorun çıkana kadar bu şekilde idare edeceğim.

Ben de bir ihtimal çalışır diyerek daha önceki PC de kullandığım SSD diski taktım buna ve başlattım. Birkaç kere birşeyler kurup "Restart et" dedi. Şu anda sistem çalışıyor :tamam2: :) Sorun çıkana kadar bu şekilde idare edeceğim.
Windows 10 bu konuda esnek davranıyor, Windows 11 ile hiç denemedim.
En sağlıklısı sıfırdan kurmak ama, çalışıyorsa sorun yok.

Ben asıl aktivasyonu iptal eder diye düşünüyordum. Ama bu konuda herhangi bir mesaj çıkmadı. Eğer bir süre sonra durup dururken "aktivasyon yap" demeye başlarsa o kötü olacak. Bir şekilde Windows 10 u kurabilmem gerekecek. Veya audio analizör yazılımını güncelleyip Windows 11 OEM alacağım artık.

BIOS uzun zamandır son sürümde idi. Zaten 15 senelik anakart, son bios sürüm tarihi de 10 sene önce mi neydi ... Adamlar zaten demiş PCIe 2.0 ile çalışmaz diye, o noktada artık başka birşey denemenin bir anlamı kalmamış oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,550
Üyeler
2,686
Son üye
Berat_41

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back