JCD 8898 Havya Arızası

Herkese merhaba ben banggood üzeirinden jcd 8898 havya satın aldım fakat havya 2. kullanmamda içinden ateş çıktı ve üfleme tarafı çalışmaz oldu içini açtım entegrenin patladığını gördüm.patlamdan dolayı entegre numarasını göremedim.aynı havyayı kullanan arkadaşlarım entegre numarasını yollayabilrse çok mutlu olurum.
WhatsApp Image 2021-01-10 at 13.59.10.jpeg

Bende yok ama bir inceleme videosu buldum. O entegrenin üzeri kazınmış gibi duruyor. Yani aynısından bir tane daha sağlamını da bulsan ne olduğunu okuyamayabilirsin. Aşağıdaki videonun 7:27 saniyesinde görülüyor.

1610280736785.png

Alt tarafında yazılı olma ihtimali yok mu ki. Kopyası üretilmesin diye bu kadar saçma bir şey yapmış olamazlar ya :D

Bu tarz tasarımlar genellikle bir birinin kopyası oluyor. Bir çok markanın şemasını bulmak mümkün. Benim cihazın şemasını buraya yüklemiştim.

İnternette de bulacağın alternatif şemalara göre oradaki entegreden emin olmak mümkün olmayabilir ama aşağı yukarı bir alternatif bulunup, denenebilir. Sonuç olarak elinde çöp olmuş bir şey var.

Entegre nerelere bağlı, işlevi ne, bulabilir misin? Bir optokuplör'a bağlı bir diğer taraftan da köprü diyota bağlı gibi görünüyor.

Bu şema da genel süreci özetliyor aslında, alternatif olabilir...
baku 858d schematic part 1.jpg

baku 858d schematic part 2.jpg

Alt tarafında yazılı olma ihtimali yok mu ki. Kopyası üretilmesin diye bu kadar saçma bir şey yapmış olamazlar
dikkatli baktığımda bir harf var gibi ama devamı olmadığı için tam entegre kodunu bulamıyorum.bence kazımış olsalardı genelde bütün entegreleri kazıyorlar bildiğim kadarıyla

1610282038952.png

Kart üzerinde pc817 nin kontası görünüyor. Demekki çıkış tarafına bağlı.Şemaya göre parça triyak. Ben olsam bt 138 gibi bir şey takmanın yoluna bakardım...

O entegre şu olabilir:

Pin yapısı uyuyor. Ama bu çip tek başına sadece 20 W çıkış gücü verebiliyor, senin havya 80 W diyor (gerçi o da Çin 80 Watı, gerçek watı 20 olabilir :katil2: )

Trafonun yakınında bir MOSFET var mı?

Bu tarz tasarımlar genellikle bir birinin kopyası oluyor. Bir çok markanın şemasını bulmak mümkün. Benim cihazın şemasını buraya yüklemiştim.

İnternette de bulacağın alternatif şemalara göre oradaki entegreden emin olmak mümkün olmayabilir ama aşağı yukarı bir alternatif bulunup, denenebilir. Sonuç olarak elinde çöp olmuş bir şey var.

Entegre nerelere bağlı, işlevi ne, bulabilir misin? Bir optokuplör'a bağlı bir diğer taraftan da köprü diyota bağlı gibi görünüyor.

Bu şema da genel süreci özetliyor aslında, alternatif olabilir...
7168 eklentisine bak
7169 eklentisine bak
hocam yolladığınız şemadaki op07cp entegresinin datasheetden baktığımda bacak fonksiyonlarından dolayı entegre pek uyumlu değil gibi

O entegre şu olabilir:

Pin yapısı uyuyor. Ama bu çip tek başına sadece 20 W çıkış gücü verebiliyor, senin havya 80 W diyor (gerçi o da Çin 80 Watı, gerçek watı 20 olabilir :katil2: )

Trafonun yakınında bir MOSFET var mı?
bu havyada trafo yok malesef

Eğer harici MOSFET yoksa, ki yok gibi duruyor, o zaman ya o havya en fazla 15 - 20 W verir, veya havra da doğrudan 220 V ile besleniyor ve ayrı bir kontrol devresi var. SMPS de sadece elektronik kontrol kartını besliyor olabilir. Ben olsam birkaç tane Viper22A alıp denerdim.

Eğer harici MOSFET yoksa, ki yok gibi duruyor, o zaman ya o havya en fazla 15 - 20 W verir, veya havra da doğrudan 220 V ile besleniyor ve ayrı bir kontrol devresi var. SMPS de sadece elektronik kontrol kartını besliyor olabilir. Ben olsam birkaç tane Viper22A alıp denerdim.
evet ayrı bir devresi var havyanın kalem havya tarafı çalışıyor.sadece üfleme havya tarafı çalışmıyor

hocam pazartesi günü alıp deneyecegim inşallah olur.yardım için teşekkürler sonucu buraya yazacagım

Denerken seri bir ampulle dene ama. Yoksa belki başka bir arıza nedeniyle SMPS gitmiştir ve o zaman fişi taktığın anda gene patlar.

sağolun pazartesi sonucu buraya yazacagım.seri ampullü uzatma kablosu yapmıştım onda deneyecegim teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back