JCD 8898 Havya Arızası

Eklediğim Excel dosyasındaki filtre ,üstü kazınmış olan SMPS entegrelerinin pinlerinden ne olabileceğini tahmin ediyor
* Siz bildiklerinizi filtrelerden seçiyorsunuz program ne olabileceğini söylüyor (Yabancı bir forumdan indirmiştim )

Ekler

• POWER ENTEGRE CROSS REFERANS SEARCH.zip
    69.6 KB · Görüntüleme: 328
gerekli incelemeyi yaptım yakınlarında arızalı parça gözükmüyor deneme amaclı optokuplör değiştirdim şuan havya üfleme tarafına elektrik geldi ama üfleme ucunu taktığımda tık tık ses geliyor üfleme çalışmıyor

Şunları deneyebilirsin: SMPS'in çıkışını ayır ve boşta çalışıyor mu ona bak. Çalışmıyorsa öncelikle bu şekilde çalışır hale getir. Sonra da bu SMPS'in beslediği devreyi ayrı bir güç kaynağından çalıştır (akım sınırlamalı olmalı ki devre bozuksa biraz daha bozmayasın). Eğer devre de çalışmıyorsa artık oraya da yoğunlaşmak lazım. Yani bölüm bölüm olaya yaklaşmak gerekiyor.

Eklediğim Excel dosyasındaki filtre ,üstü kazınmış olan SMPS entegrelerinin pinlerinden ne olabileceğini tahmin ediyor
* Siz bildiklerinizi filtrelerden seçiyorsunuz program ne olabileceğini söylüyor (Yabancı bir forumdan indirmiştim )
abi attığınız şemalar için teşekkürler şuanki fikrim entegrenin KA5M0365R olduğu

abi attığınız şemalar için teşekkürler şuanki fikrim entegrenin KA5M0365R olduğu

Pin yapısı uymuyor. Eğer bu entegreyi takıp 220 V verirsen şebekeyi kısa devre etmiş olursun, trafo gider ve artık cihaz da çöp olur.

Çok artistik olarak kazımışlar :D
Selulozik tiner ile kolayca silinebilir.
Ayrıca. el değmemiş, parmak izi bulunmayan seloteyp bant ile entegre üzerine yapııştırılarak silinen yazıları okuduğum çok olmuştur.
Denemekte fayda var.

Entegrenin üstü zımpara kağıdı gibi olmuş. Benim anladığım kadarıyla fiber lazer markalama ile kazınmış üzeri. @Endorfin35+ daha iyi bilir bu konuları.

neden olduğunu bilmiyorum benim cihazdaki entegreyi kazımamışlar acaba başka entegremi taktılarda patladı.

Havya üreticisi; markasız, isimsiz çip alımı yapıyordur. Veya Havya devresi kopyalanması diye kendisi siliyordur.

bende büyük bir elektronik firmasında çalışıyorum bana çok saçma geliyor ama bizdede entegrelerin üstünü zımpara yaptırıyorlar

Selulozik tiner ile kolayca silinebilir.
Ayrıca. el değmemiş, parmak izi bulunmayan seloteyp bant ile entegre üzerine yapıştırılarak silinen yazıları okuduğum çok olmuştur.
Denemekte fayda var.

Bant olayını da denedim ama sıfıra sıfır. Entegrenin şekli çıkıyor ancak. Benlik bir durum olursa haber edin lütfen. Bu konular hakkında hiçbir fikrim yok ama multimetre ile ölçülüp bulanabilecek ya da fikir yürütülebilecek bir şeyse tarifleriniz doğrultusunda yardımcı olurum.

Bant olayını da denedim ama sıfıra sıfır. Entegrenin şekli çıkıyor ancak. Benlik bir durum olursa haber edin lütfen. Bu konular hakkında hiçbir fikrim yok ama multimetre ile ölçülüp bulanabilecek ya da fikir yürütülebilecek bir şeyse tarifleriniz doğrultusunda yardımcı olurum.

Bu sıcak hava istasyonu yabancı kaynaklarda da baya popüler görünüyor. Bir mini inceleme yapsan, nesinden memnunsun, neresi hoşuna gitmedi çok faydalı olur. "Elektronik atölye kuruyoruz" konusunda belki de bunu tavsiye ederiz

neden olduğunu bilmiyorum benim cihazdaki entegreyi kazımamışlar acaba başka entegremi taktılarda patladı.
Kalitesiz malzeme olabilir. Devre de başka malzeme değer değiştirmiş, kısa devre olmuş, entegreyi yakmış olabilir.
Siz malzemeleri ölçtüm, arızalı malzeme yok diye yazmışsınız. Belki gözden kaçan veya tam ölçülememis malzeme olabilir.
VIPer22A devre de çalışıyor gibi...
Voltaj ölçümlerine de bakın.
Kolay gelsin.

Bu sıcak hava istasyonu yabancı kaynaklarda da baya popüler görünüyor. Bir mini inceleme yapsan, nesinden memnunsun, neresi hoşuna gitmedi çok faydalı olur. "Elektronik atölye kuruyoruz" konusunda belki de bunu tavsiye ederiz

Timur hocam beni biliyorsunuz. Elektrik elektronik cahiliyim. Diyeceksiniz ki o zaman niye aldın? Tek amaç 3 boyutlu ürünlerin üstünü ütülemek, yumuşatıp şekil vermek hatta toleransı kaçmış çıktıları genişletip düzgünce kullanabilmek için aldım. Bu konularda gayet işe yarıyor. :D Keşke yakın olsak da size teslim edebilsem. Hocam popülerliği de youtuberlara ücretsiz göndermelerinden kaynaklı. Ürünü tanıtanların hiçbiri para verip almadı. Ben de en ucuzu bu diye (~250 lira) aldım.

entegrenin tam kodunu ögrenebildim dk112 kullanıyor ancak bu viper22a ile aynı değil midir

Nasıl öğrendin? Çinli firmadan mı?

Eğer buysa bunun iç yapısı ve çalışma mantığı farklı. Viper22a PWM mod ama bu frekansı değiştirerek voltajı ayarlıyor. Çıkış voltajı da 5 V bunun ama Viper22a 5 V seviyesine inemiyor. İşte devrenin ayrıntılarını öğrendikçe bu yorumlar yapılabiliyor. Elimizde hiçbir bilgi yokken paket yapısı hangisi uygunsa onu deneyelim diyoruz :)

Bir de datasheet'e göre BOŞ kalması gereken 1 numaralı pin şaseye çekilmiş. Çin işi işte karışık kuruşuk gidiyor :D

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back