JCD 8898 Havya Arızası

418D17E3-0633-4DBC-9FF9-753345F2DD63.png
entegrwnin modelini youtube incelemelerde buldum bu havya jdc 8858 sadece üfleme havya olan modeli

Teşekkür ederim ben dk112 türkiyede bulamadım yurtdışından sipariş verdim.
Cihaza taktım herhangi bir problem yok çalışıyor.

Devrenin girişinde herhangi bir akım limitleme yok. 220Vac cihaza takılınca BAM diye o 400V 10uF kapasite doluyor. Her enerji verilip kesilmesinde aynı durum. Bu arada şebeke girişinde, seri yolda herhangi bir EMC filtre, NTC en azından bir direnç olmadığı için DK125, köprü diyot ve en önemlisi giriş kapasitesi direkt şebekede ne varsa ona maruz kalıyor. Hatta biraz gürültülü başka bir cihaz varsa şebekede, 400V 10uF kapasitenin bozulması bile mümkün. Bu çinlilerin yaptığı en aptal işlerden ve para kısmak için çokça başvurduklarından.

Bu trafonun çok güç çektiğini sanmıyorum. Ben olsam seri yola mutlaka wirewound 10R~22R hiç bulamazsanız yine aynı değerlerde bir taş direnç koyun derim.
İyi bir noktaya değinmişsiniz hocam. Şimdi bu devrenin kısa sürede arıza vermesi an meselesi.

Arkadaşlar bende jcd 8898 aldım fakat ilk kullanmamda kırmızı trafo yandı, amatör biriyim kendim evde lehim işlerimi yapıyorum elktronik bilgim yok bana yardımcı olabilirseniz sevinirim,
Trafonun 4 çıkışı var bunların kaç volt olduğunu bilmiyorum, nerden bulabilirim yada bir yerden söküp takma yapabilirmiyim, tşk.ederim

Arkadaşlar bende jcd 8898 aldım fakat ilk kullanmamda kırmızı trafo yandı, amatör biriyim kendim evde lehim işlerimi yapıyorum elktronik bilgim yok bana yardımcı olabilirseniz sevinirim,
Trafonun 4 çıkışı var bunların kaç volt olduğunu bilmiyorum, nerden bulabilirim yada bir yerden söküp takma yapabilirmiyim, tşk.ederim
IMG-20210227-WA0001.jpg

Bu trafolar kolay kolay arizalanmaz. Nasil tesbit ettiniz trafonun arizali oldugunu?

Öncelikle geçmiş olsun.attığınız resimde r23 direnci yanmış gibi duruyor.multimetre ile direncin değerini kontrol edebilirsiniz

Smps trafolari standart bir urun degildir. Gidip malzemeciye bana 12 volt trafo ver diyerek alamazsiniz.

Bu isin oluru bu trafoyu dikkatlice sokersiniz. Sarimlari bir giris bir cikis varsa sorun degil cok sarim varsa yonlerine dikkat ederek, sipir sayarak ve iletken çapını kayit ederek sema cikartiniz.

Yeni iletken ile yeniden sarip uclari uzun birakin.

Pcb de kalan bacakları sökün ve bu iletkenleri bu sökülen bacakların yerine gelecek sekilde monte edin. Burada giris ve cikis onenlidir sokulen sekilde takilmasi lazim. Ayrica trafoyu uygun sekilde sabitlemeniz gerekecek.

Ancak bu sekilde olur.

Eger nuvenin aynisindan bulabilirseniz bacak modifiyesine gerek kalmaz. Yeni trafoyu sarip uygun sekilde montelersiniz. Tabi çinli bu gibi urunlerde hangi nüveyi kullandi bilinirmi emin degilim.

Smps trafolari standart bir urun degildir. Gidip malzemeciye bana 12 volt trafo ver diyerek alamazsiniz.

Bu isin oluru bu trafoyu dikkatlice sokersiniz. Sarimlari bir giris bir cikis varsa sorun degil cok sarim varsa yonlerine dikkat ederek, sipir sayarak ve iletken çapını kayit ederek sema cikartiniz.

Yeni iletken ile yeniden sarip uclari uzun birakin.

Pcb de kalan bacakları sökün ve bu iletkenleri bu sökülen bacakların yerine gelecek sekilde monte edin. Burada giris ve cikis onenlidir sokulen sekilde takilmasi lazim. Ayrica trafoyu uygun sekilde sabitlemeniz gerekecek.

Ancak bu sekilde olur.

Eger nuvenin aynisindan bulabilirseniz bacak modifiyesine gerek kalmaz. Yeni trafoyu sarip uygun sekilde montelersiniz. Tabi çinli bu gibi urunlerde hangi nüveyi kullandi bilinirmi emin degilim.
Teşekkür ederim sizin dediğiniz yöntemi deneyeceğim

Devrenin girişinde herhangi bir akım limitleme yok. 220Vac cihaza takılınca BAM diye o 400V 10uF kapasite doluyor. Her enerji verilip kesilmesinde aynı durum. Bu arada şebeke girişinde, seri yolda herhangi bir EMC filtre, NTC en azından bir direnç olmadığı için DK125, köprü diyot ve en önemlisi giriş kapasitesi direkt şebekede ne varsa ona maruz kalıyor. Hatta biraz gürültülü başka bir cihaz varsa şebekede, 400V 10uF kapasitenin bozulması bile mümkün. Bu çinlilerin yaptığı en aptal işlerden ve para kısmak için çokça başvurduklarından.

Bu trafonun çok güç çektiğini sanmıyorum. Ben olsam seri yola mutlaka wirewound 10R~22R hiç bulamazsanız yine aynı değerlerde bir taş direnç koyun derim.
İyi yünler, ben amatörüm cahilliğimi maruz görün , 220 v. Seri bağlamak için elimde 1.2 k lık direnç, ve 47 ohm 5 A direnç var bunlar olurmu, yardımcı olursanız sevinirim, resimle anlatırsanız memnun olurum.

Büyük ihtimalle bulmuşsundur ama ne olur ne olmaz göndermek istedim bende de havya çalışmıyordu , diğer kart üzerindeki zener diyot gümlemiş onu değiştirince çalıştı...

8316 eklentisine bak
Hocam Selamlar,
Aynı sorun bendede var kontrol kartındaki zenner kısa devre. Fakat üzerinde hiçbir değer yok. Siz ne taktınız.

Ekler

• F0C0B6F8-338F-4411-BC56-E5C2AFE6B50F.jpeg
    F0C0B6F8-338F-4411-BC56-E5C2AFE6B50F.jpeg
    226.8 KB · Görüntüleme: 283

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back