Kablo kesiti - akim tasima tablosu

Mikro Step

Kıdemli Üye
1.jpg

Tablo bana iyimser gorundu.

.. kablo kesiti ve sigorta seçim tablolarında kablo cinsleri de verilir. Bu tablonun pek bir anlamı yok pratikde..Ne amaçla yapılmış bu tablo acaba?

Bu değerler tablodan tabloya çok değişebiliyor. Birinin 10A dediğine diğeri 15A yada 20A diyebiliyor. Bu mevzu benimde çok kafamı karıştırıyor. Mesela silikon kablo alırken ben hangi tabloyu esas alacam tam bilemiyorum. Geçen bir kablocuya gittim. Ulusal çapta bir kablo üreticisinin bayisi. Sattığı tek şey kablo kablonun da tek işlevi akım taşımak. Heralde adamın bilgisi vardır diye sorayım dedim. Adam "bilmiyorum, ben sadece satıyorum" dedi. Ben satıcı değilim içiciyim der gibi :) .

Kablonun ısıyı ne kadar iyi atabildiğine göre değişir ne kadar akım taşıyabileceği. Mesela çıplak (izolasyonsuz) ve açık havada olan kablo var, üzeri izolasyonla kaplı ve duvarın içerisinde, betonun altındaki kablo kanalında olan kablo var. İlki zarar görmeden çok daha yüksek akım taşıyabilecektir.

Üretici kataloglarına bakmak lazım..

Aşağıdaki bağlantıda trafo gücüne (akıma) uygun kesit/çap hesaplaması yapmıştım.

Kalınlıklar beklediğimden fazla çıktı. Bunun sebebi piyasada şu kadar amper denilen trafoların sekonder çapları o kadarda kalın değil... Yani trafo anma gücünde sürekli çalışır ise büyük ihtimal ile yanacaktır. Piyasadaki trafo imalatçılarının bakırdan tasarruf için bu konuda üçkağıda kaçtıklarını düşünüyorum.

Yakın zamanda bir miktar 300va gibi trafo sardıracağım. Her ihtimale karşı primer ile sekonder sargısı arasına nc bir termik koydurmayı düşünüyorum. Bu konuda fikirleriniz nedir. Kaç derece kullanmalıyım? Ben 120-130 derece gibi düşünüyorum.

1692205891897.png

Aşağıdaki bağlantıda trafo gücüne (akıma) uygun kesit/çap hesaplaması yapmıştım.

Kalınlıklar beklediğimden fazla çıktı. Bunun sebebi piyasada şu kadar amper denilen trafoların sekonder çapları o kadarda kalın değil... Yani trafo anma gücünde sürekli çalışır ise büyük ihtimal ile yanacaktır. Piyasadaki trafo imalatçılarının bakırdan tasarruf için bu konuda üçkağıda kaçtıklarını düşünüyorum.

Yakın zamanda bir miktar 300va gibi trafo sardıracağım. Her ihtimale karşı primer ile sekonder sargısı arasına nc bir termik koydurmayı düşünüyorum. Bu konuda fikirleriniz nedir. Kaç derece kullanmalıyım? Ben 120-130 derece gibi düşünüyorum.

25065 eklentisine bak
trafoyu max 75 derece çalışacak şekilde düşünmek lazım 100 derece fazla geliyor tel erimesede üstüne kaplı izolasyon eriyebiliyor 100 derece civarında kalitesine bağlı pik olarak 80 max 75 derece uygunu benim görüşüm

Tel erimiyor zaten. Üzerindeki izalolasyon eriyip kısa devre oluyor. Ben öğrenci iken hocamız bobinaj teli için 80C sınır demişti. Ancak şu an teller en kötü 160C civarında. Kendi yaptığım bir seleneoid 150C ye kadar ısınıyor ve sağlıklı çalışıyor.

Burada öngörülmesi gereken konu trafonun iç sacaklığı...

Tel erimiyor zaten. Üzerindeki izalolasyon eriyip kısa devre oluyor. Ben öğrenci iken hocamız bobinaj teli için 80C sınır demişti. Ancak şu an teller en kötü 160C civarında. Kendi yaptığım bir seleneoid 150C ye kadar ısınıyor ve sağlıklı çalışıyor.

Burada öngörülmesi gereken konu trafonun iç sacaklığı...
sanki bir proses yanlışlığı mı olmuş abi?
selenoidin iş zamanına bakılıp bu selenoid normalde açık mı kapalı mı olmalı diye karar verilmeliydi.
bu hem güç sarfiyatı hemde riskli bölgede çalışma bence.

trafo soğutmak zor bir iş bizim 150W gücünde kullandığımız bir trafomuz var trafoyu gidip kondanserin üstüne koyduk mecburen kondanserdeki soğuk havayı 2 fan ile çekip trafonun üstünden geçirip 1 fan ile de dışarı basıyoruz yine de 60 derece civarında çalışıyor. devamlı yük 100W

Geçenlerde lazım olunca biraz araştırmıştım. Emaye kaplıların izolasyonlarını sınıf sınıf üretiyorlar. Kimilerinin asit dayanımı falan da önemli oluyormuş. Teli kendin tedarik etmen gerekebilir. Gerçi trafocunun konuya hakim olması lazım ama belli de olmaz. Burada sınıf sınıf satıyorlar...
1692216066901.png

Forum istatistikleri

Konular
6,733
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back