DisplayPort kablo önerisi

Sercan

--
Elimde eskiler dahil birçok monitör olsada şu an aktif kullandığım Asus TUF GAMING VG279QM ve Dell U4320Q olmak üzere iki tane monitörüm var. Ben normal olarak cihazların içinden çıkan görüntü kablolarını kullanıyorum. Fakat Asus monitörün içinden sadece HDMI kablosu çıkmıştı ve sorunsuz kullanıyordum.

Dün gece üzerinde NVIDIA Quadro 4000 ekran kartı olan başka bir bilgisayara Debian 12 kurmak istedim ve görüntüyü bir türlü Asus monitöre iletemedim. Ekran kartının sadece DVI ve DisplayPort (sanıyorum 1.1a version) çıkışı var. Asus monitör ise 2xHDMI 2.0 ve DisplayPort 1.2 olmak üzere 3 girişi bulunuyor.

Sonuç olarak, şimdilik 4K gibi bir çözünürlük olmayacak ama DisplayPort kabloya ihtiyacım oldu. İnternette gördüğüm kabloların garip bir fiyat sıkalası var. Gerekirse büyük monitöre bağlayabileceğim iyi bir kablo alıp, uzun vadeli kullanmak istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz satıcı ya da DisplayPort kablosu var mı?

DisplayPort v1.4 kablolar genellikle çok pahalı, sertifikası yok ama yinede bu kabloyu deneyeceğim. Yanlız 1 metre mesafe kısa olur. Kendi sitesine baktığımda 1, 1.5, 2 ve 3 metre çeştileri olduğunu görüyorum. Aşağıdaki 1.5 m uzunluğundaki versiyonunu alacağım.

Sanırım en uygunu aşağıdaki adreste. Kargo dahil 286 TL'ye sipariş ettim.

İtopya'dan verdiğim sipariş kargoya dahi verilmedi. Ne saçma bir firmaymış. Bende siparişi iptal edip, Amazon'dan satın aldım. Sertifikası var diye ürünü de değiştirip aşağıdakini sipariş ettim.

Bu arada Vesa sertifikalı ürünler aşağıdaki adresten doğrulanabilir. Benim aldığım ENTDP1420 model numaralı ürün.

İtopya'dan verdiğim sipariş kargoya dahi verilmedi. Ne saçma bir firmaymış. Bende siparişi iptal edip, Amazon'dan satın aldım. Sertifikası var diye ürünü de değiştirip aşağıdakini sipariş ettim.

Bunlar da Ugreen gibi kaliteli diye biliyorum. Sanırım yerli bir marka. Entepe Teknoloji satıyor.

Paugge markası Amerika, İngiltere gibi birçok ülkede satış yapan Entepe Teknoloji isimli yerli bir firmaya ait.

Açıkçası aşağıdaki gibi birçok videoda kablonun sağlamlığı epey övülünce fikrimi değiştirdim.

Ttaf de yok mu kablo? Onlar da kaliteli diye biliyorum hocam.

Sipariş ettiğim kablo bugün geldi. Kutu hafif ezilmiş ama kabloya zarar verecek gibi durmuyordu. Kablo fiziksel olarak sağlam bir yapıya sahip, çok beğendim.

20230905_161258.jpg
20230905_161325.jpg
20230905_161415.jpg
20230905_161425.jpg

Bilgisayarı bağladım ve açtığımda aşağıdaki gibi bir ekran gördüm.

20230905_162254.jpg

Monitörü fabrika ayarlarına sıfırladığımda ekrana dalgalanan bir görüntü geldi. Bilgisayar Full HD 1920x1080 çözünürlükte 60 Hz tazeleme hızındaydı. Tazeleme hızını 85 Hz yapınca görüntü düzeldi. 100 Hz yada üzeri denediğimde görüntü tekrar aşağıdaki gibi oluyor. Bu montitörün 270 Hz desteklediğini biliyorum. Sanırım NVidia Quadro 4000 ekrannın DisplayPort çıkışı eski kaldığı için bu tazeleme hızlarını göstermiyor. Normalde 1080p 144 Hz görüntüyü rahatlıkla desteklemesi lazım.

20230905_162848.jpg
20230905_162721.jpg

Acaba bu sorun Linux, kablo ya da ekran kartı kaynaklı mı?

Şimdi bu kabloyu ana bilgisayarımda test edeceğim. Ana bilgisayarımda Windows 11 kurulu ve ekran kartı Sapphire markasının ürettiği NITRO+ AMD Radeon™ RX 6900 XT SE modeli.

Acaba bu sorun Linux, kablo ya da ekran kartı kaynaklı mı?
Windows 11 ile test ettiğimde aşağıdaki gibi sorunsuz ayarlar görüyorum. Bu durumda ekran kartı ya da Linux kaynaklı bir sorunum var.

1693923400136.png

Grafik kartlarının linux driver'ları genelde windows driver'lar kadar güncel olmuyor.

Bendeki ekran kartının çıkış tarihi Kasım 2010, zaten çok eski. İşlemci Intel E serisi -server tip- olduğu için dahili grafik kartı bulunmuyor, maksadım ekran görüntü gelsin...

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers adresindeki gibi güncellemek istedim, işlemleri tamamladım ve reboot yapmamı istedi. Şimdi hiç açılmıyor. İşin garibi ekran kartı, boot öncesinde de görüntü vermiyor. Dolayısıyla görüntü tamamen gitti.

Bios ekranı için bir çözüm buldum. Monitörde DisplayPort 1.1 ve 1.2 + HDR diye iki seçenek var. Bu seçenek sadece DisplayPort sinyal kablosu boşta iken monitörün OSD ekranında çıkıyor. 1.1'i seçtim ve artık açılışta da görüntü geldi.

20230905_190040.jpg
20230905_190047.jpg

Ekrana görüntü gelince sorunumu da buldum. Yanlış sürücü versiyonu kurmuşum. Fakat düzeltmek için nasıl açacağımı halen bilmiyorum. Recovery Mode ile nasıl açılıyor bilmiyorum. Galiba sıfırdan kuracağım.

20230905_190108.jpg

Bundan sonrası linux ile ilgili başka bir konu olduğundan sonuç olarak kablo için çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Tavsiyeler için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back