kademeli ve ayarlanabilir güç kaynağı devresi

Malicarpar

Üye
Öncelikle herkese selamlar ben bir kademeli bir troidal trafo yaptım 0/0 25/25 30/30 35/35 40/40 55/55 - 0/0 15/15 şeklinde az bir yer kaldı orayada ne sığarsa sarmayı düşünüyorum normalde trafo tahmini 600w civarı tam hesaplama yapmadım internette çok araştırdım fakat çift kaynak bir modül bulamadım benimde aklıma iki mödül alıp gerektiğinde ayrı ayrı gerektiğinde seri olarak kullanma fikri geldi şimdi benim bazı merak ettiğim konular var
yüksek voltajlar için 2 tane bunu yada benzerini
0.jpeg
düşük voltaj içinde 2 tane bunu yada benzerei modül kullanmak istiyorum
1.jpeg

sorum şu iki ayrı mödülü seri yada paralel kullanmak için çıkışları ayrı ayrı mı kullanayım örnek ayrı ayrı 0-25 - 0-25 yada 25-0-25 olarak seri şekilde mi kullanayım ayrıca ac çıkışlarında
köprü diyotmu kullanmalıyım yoksa tekli diyotmu kullanmalıyım aşağıdaki rersim trafonun temsilini ifade ediyor

0.png

sanırım tam olarak anlatamadım ben trafoyu resimdeki gibi sardım trafo seri ve paralel olarak çalışacak şekilde sarıldı burada ilk amacım kademeli bir trafo sarmaktı çif voltajlı olacak şekilde normal şartlarda zaten +-35/40/50/60/75vdc ye kadar güç veriyor şuan ki hali ile sonra da aklıma daha hassas voltaj ayarı gerekirse diye ayarlı güç kaynağı modülü kullanmak geldi fakat malesef internette sadece pozitif güç veren modüller var yani tek kaynak güç modülleri var ben çift kaynak olarak kullanmak istiyorum yukarda belirttiğim modülleri alıp hem seri olarak hemde paralel olarak kullanmak istiyorum bazı araştırmalar sonucu modülleri seri kullanmak için giriş kaynağı ayrı olmalıymış ve birbirinden bağımsız izalasyonlu olmalıymış şimdi iki modüle bağlantısını nasıl yapayım
trafoda voltaj değişikliği için bir devre tasarldım devrenin resmide aşağıda bu devre röleler ile voltajın değişmesini sağlıyor örnek verecek olursak trafonun 0 ucunun biri köprü diyota doğrudan bağlı 35v ile diğer 0 ucu birleştirip 35-0-35 olacak şekilde körü diyota gidiyor fakat burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor malesef negetif güç modülü olmadı için koöprü diyotu kullanamam

bu trafoya tekli diyot bağlayarak 0-50v / 0-50v şeklinde çıkış alırsam iki ayrı 0-90v modülü seri olarak bağlasam sorun olurmu benim merak ettiğim o yani aynı trafodan iki tane aynı voltaj çıkışı kullanarak modülleri seri bağlayabilirmiyim sorun olurmu

@taydin ustam senin de düşüncelerini öğrenmek isterim

6.png

7.png

Sectigin SMPS'lerin paralel baglanti destegi oldugunu sanmiyorum. Sanayi tipi SMPS'lerde aralarinda haberlesme saglanarak yukte esit voltaj verme ozelligi var ama bunu bu sectigin XL4016 gibi SMPS'ler ile yapamazsin. Birinden digerine dogru akim mutlaka akar. Sorun yasarsin. Sadece SMPS kullanacaksanda kademeli trafoya ihtiyac yok. SMPS'in maksimum giris geriliminin biraz altinda verirsin giristen, dusuk akim ceker. Daha az isinir.

Seri baglarsan sorun olmaz. Ben de oyle kullaniyorum. Negatif voltaj ureteci olarak kullandigm SMPS'in pozitif cikisini digerinin 0V'una bagliyorum. Tabii yalitimin cok iyi olmasi gerek. Iki ayri sargi ve iki ayri dogrultma devresine ihtiyac oluyor tabii.
ben illaki xl4016 olacak demedim zaten bu yada benzeri dedim

buradaki videoda adam 2 tane 0-90v modülü seri ve paralel olarak kullanıyor fakat aynı kaynaktan beslenince yandığını gösteriyor fakat ayrı kaynaklardan besleme yapılınca çalışıyor görünüyor dikkatli bakarsan yaptığım pcb de 2 ayrı voltaj girişini seriye çeviriyor şimdi ben şunu söylemeye çalışıyorum 0-35v / 0- 35v çıkışını seri bağladığım bağladığımda 35-0-35v elde ediyorum şimdi bu çıkışa köprü diyot yerine tekli diyot bağlasam yani +35v / gnd / +35v olacak şekilde sonrada gnd yi ortak kullanarak +35v çıkışlarıda modüllere giriş yapsam olurmu

en iyisi şemayı çizeyim ne yapmaya çalıştığımı ancak öyle anlatabileceğim sanırım

Eğer SMPS'ler ayrı sekonderlere bağlı ise, seri bağlamakta hiçbir sorun olmaz. Ama paralel bağlama sıkıntılı. Paralel bağlantının mümkün olması için iki SMPS çıkış voltajının birbirine çok yakın olması lazım. Böyle dandik SMPS'lerde de trimpot ile o yakınlıkta voltaj ayarı yapılamaz. Anlık olarak yapsan bile bir saat sonra ölçünce kaydığını görürsün.

Sen tam olarak hangi özelliklerde güç kaynağı yapmak istiyorsun onu anlayamadık o yüzden muhtemelen cevaplar da tam işine yaramıyor.

@taydin ustam elimde bir trafo vardı değerlendirmek istedim ve kademeli olacak şekilde bu görüntüsü ve sarım şekli
00.jpg
7.png

skonder ler seri bağlanmadığı sürece birbirinden bağımsız olarak voltaj veriyor 0-0 / 30-30 / 35-35 / 40-40 / 55-55v olarak iki çıkışa sahip 0 ucu ile diğer çıkışın biri birbirine bağlanırsa seriye dönüşüyor resimde görüldüğü gibi internette çok araştırdım negatif modül olmadığı için yukardaki youtube deki izlediğim bir videodaki gibi iki modülü seri bağlamayı düşündüm burada amacım hem istediğimde çift çıkışlı sabit akım ve sabit voltajlı yani kademeli olarak kullanmak hemde istediğimde ince ayar yapabilmek bunun içinde modül kullanmamm gerekiyor bu resimdeki gibi modülleri bağlamak istiyorum
0.png
bunun içinde akşamdan beri yeni bir şema çizerek trafonun çıkışlarını hem seri hem paralel olarak kullanabileceğim röleli bir kart oluşturdum
Adsız.png
şemayı burayada yükledim kademeli psu eki aşağıda mevcut şemayı inceleyerek ne yapmak istediğimi daha iyi görebilirsiniz 0-90v için yotube videosundaki ve yukardaki modülü kullanmayı düşünüyoırum ayrıca trafodaki 0-0 / 15-15v sarım içinde 0-30v gibi bir modül kulklanmak istiyorum bütün bunları toparlamak istersek

yapmak istediğim güç kaynağı :
sabit akım ve sabit voltaj olacak şekilde 5 kademeli çift çıkış verebilecek
istediğimde çıkışlar birbirinden ayrılıp iki tane modüle ayrı ayrı gidebilecek ve böylece bir yüksek ( 0-55v çıkışında ) 90-0-90v ve birde düşük ( 0-15v çıkışında ) 30-0-30v ayarlı iki ayrı çift kanal güç kaynağım olacak yapmaya çalıştığım bu ustam sizce elimdeki trafo ile olurmu şemasını çızdım şimdi pcb yi düzenliyorum

Ekler

• KADEMELİ PSU.PDF
    25.2 KB · Görüntüleme: 37
SMPS modul kullaniyorsun. Neden SMPS girislerine kademe istedigini anlamadim hala. :dusun2:
abicim yukarıda bak açıkladım en ince detayına kadar zaten trafoyu sardım hazırladım ben bu modülleri sonradan eklemeyi düşündüm sabit akım ve voltaj çıkışının yanın da ek olarak modül de ekliyeyim diyoum hepsi bu yani biraz janjanlı biraz da kullanışlı birazda iyi birşey olsun diye uğraşıyorum bunda anlamayacak birşey yok normalde zaten kademeli çıkışları kullanacam ha gerekirse ince ayar gerektiren bir durum olursa modülleri kullanacam

Senin trafo simetrik çıkış verecek güç kaynağı yapmaya müsait. İki tane 55 VAC sekonderin var. Bunlar ne kadar akım verebiliyor bilmiyorum. Diyelim 5 A veriyor olsun.

Kademe olayını tamamen kaldır. Bu iki tane 55 VAC ye doğrultucu bağla. Doğrultucu çıkışına da 0 - 50 V ve 0 - 3 A ayarlı SMPS modüller bul ve onları bağla. Eğer böyle yaparsan, elinde tamamen bağımsız çalışan iki tane 0-50V, 0-3A güç kaynağın olur. Bunları seri bağlayıp 0-100V 0-3A güç kaynağı elde edersin. Veya gene seri bağlarsın, orta ucunu GND yapıp ±50V simetrik voltaj alırsın.

Ama doğrudan paralel bağlamak sıkıntı. Bunu yapabilmen için her SMPS modülün çok sıkı regülasyon yapabilmesi ve voltajın birbirine çok yakın olması lazım. Eğer böyle modüller bulursan paralel bağlama da olur ve 0-50V, 0-6A çıkış elde edersin.

O iki tane 15 V sargıyı da dijital göstergeler ve fan koyarsan onu beslemek için kullanırsın.

@taydin ustam trafom yaklaşık 550 - 600w lık diye tahmin ediyorum çünkü trafonun üzerindekki skonderi söktüğümdeki tel awg 21 buda 1,2a demektir trafonun skonder çıkışı 2x300v vardı bu hesaba göre 300x1,2 =360w x 2 660w güç demektir bende awg 12 ile skonderini sardım buda yaklaşık 9a yapar ki 55x9=495w x2 990w güç çekecek tel ile sardığım için rahat rahat skonderden 600w lık akımı alabilirim yani her 55v için 12a akım çekebilir tek kaynak olarak çift kaynakta kanal başına 6 amper yük çekebilir şuan modülleri araştırıyorum
0-90v için aşağıdaki iki modülü buldum

0-60v için

0-30v için

bunlar kaliteli olduğunu düşündüğüm bulduğum en iyi modüller

En üstteki 1800 W uygun olmaz çünkü 0 V a inemiyor. Ama diğer üç modülün herhangi birisinden iki tane alsan çok iyi bir çözüm olur.

En üstteki 1800 W uygun olmaz çünkü 0 V a inemiyor. Ama diğer üç modülün herhangi birisinden iki tane alsan çok iyi bir çözüm olur.
@taydin ustam sıfıra inmesine gerek yok bu modül seri bağlanabiliyorsa sorun olmaz minumum 30-0-30v olarak kullanacamım diğerinide max 25-0-25v olarak kullanacağım

Yani 3.3 V lazım olunca iki tane 1800 W lık modülü angaje edeceğim mi diyorsun? Olur tabi, neden olmasın ...

Rxn-305D-Il.jpg
Adsız000.png
Adsız1111.png

@taydin ustam elimde zaten Mervesan nın Rxn-305D-ll madeli var hassas işler için bunu kullanıyorum şimdi yaptığım ise daha çok kaba işler ve yüksek voltaj gerektiren işler yani 3,3v değil çift çıkış isteyen 30v ve üzeri işler için trafoda yer olunca birde 15v sardım boşa gitmesin diye onada bir 0-30v ayarlı modül eklerim dedim zaten pcb yi çizdim bitirdim bana tek bir tane lazım o yüzden muhtemelen kendim yaparım plaketi jcbpcb ye versem en az 5 tane yapılırki bana lazım değil fzlası

merhabalar @taydin ustam bu projemdeki modüllerin voltaj ve akım ayarlamasını yapan potlar mono iki modülü birbirine seri bağladığım zama iki modülüde aynı anda tek bir mono pot ile kontrol edebilirmiyim

malum çok turlu potansların stereo olanı yok
yanı iki modülün voltaj kontrolunu sağlayan potansları bir potansa paralel bağlasam ikisinide kontrol edebilirmiyim

Stereo pot işini görmez. İki cihaz tıpatıp aynı olmayacaktır. Belli bir voltajı vermesi için hafif farklı pot değeri gerekecektir.

Senin aldığın güç kaynağı modüllerinin WIFI arayüzü var, oradan programlanabiliyor, ama neticede gene ayrı ayrı girmen gerekiyor.

yani kısaca seri bağladığımda ikisinide aynı anda kontrol etmenin bir yolu yok

Kolay bir yolu yok. Modülleri ayrıntılı incele, WIFI dışında da bir kontrol arabirimi olabilir belki. Ama neticede her durumda program yazıp kontrol etmen lazım, ona da değmez.

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back