Kısırlı Yada Çiğ Köfteli Altın Günü

Aklıma başka bir yöntem geldi. Entegre bacaklarına boydan boya lehim teli yerleştirip üstten de vereceğim sıcak havayı. Bakalım ne olacak . Timur hocamın ekstrem ekipmanlı yöntemleri bize uymaz :D
Mr. Solderfix ondan daha iyi bir yontem gelistirmis. Bir tane bakir teli tum bacaklara lehimliyor. Oyle isi dagilimi daha hizli ve esit oluyor. Rahatlikla sokuyor boylece. Bakir tel lehim gibi eriyip arada baglantyi koparmadigi icin en son noktaya kadar isiyi iletebiliyor.

Son düzenleme:
Aklıma başka bir yöntem geldi. Entegre bacaklarına boydan boya lehim teli yerleştirip üstten de vereceğim sıcak havayı. Bakalım ne olacak . Timur hocamın ekstrem ekipmanlı yöntemleri bize uymaz :D

Lehim erimeyecek ve VRAM'ler nalları dikecek :D

Bir piknik tüpünün alevi üzerinde bile ön ısıtma yapabilirsin, ısıl kapasitesi de çok iyidir. Şöyle 15 - 20 cm yükseğe kartı sabitle, kısa zamanda kartı ısıtır. Ama benim böyle bir şansım yok, kart çok büyük, termal kütlesi çok fazla. Ve HER TARAFINI ısıtman lazım, yoksa tek bir yeri ısıtınca oradaki ısı hemen soğuk yerlere "kaçıyor". Ancak kuzu çevirme mangalında ısıtılırdı bu :katil2:

DSC00071.JPG

Kart hurdaya giderse elektrik çarpılmış gibi saçları olan soğutucuyu rica edebiliyor muyuz

Kart hurdaya giderse elektrik çarpılmış gibi saçları olan soğutucuyu rica edebiliyor muyuz

Sorun değil veririm ama onun altındaki çipin ne olduğuna bakmak için çıkarmaya çalışmıştım, o çıkmadı. İyice ısıtıp denerim herhalde o zaman çıkar.

Teoride harika gözüken fikrimiz uygulamada patladı. Sıcak havayı verince tel lehimler küçük misketlere dönüşüp bize nanik yaptı.

Sende bu azim varken o kartın hiç şansı yok :)

Eski çalıştığım işyerine bir ara yurtdışından bir lehim gelmişti. 50~60°C sıcaklıkta eriyordu. Yüksek güçlü RF çıkış katlarındaki transistörleri bununla sökmek çocuk oyuncağı olmuştu. Bütün padlerin lehimlerini bu lehimle tazeleyip tekbir padden 15-20 saniye ısı uyguladığımızda diğer bütün padllerdeki lehimler eriyik hale geliyordu. Transistör kolayca alınabiliyordu. 100 pinli qfp kılıf yada tsop kılıflarda kalem havya ile kolayca alınabiliyordu. Solder wick ile bu lehimi temizleyip yeni parçayı normal lehim ile yerine takıyorduk. Çok pratik bir malzemeydi. Ama fiyatı da kalındı. Bir ara Ankara yıldırım elektronikte de satılıyordu.

Bugün internetten ölçü aleti probu alayım dedim . 85 lira prop , 25 lira kargo , oha dedim . Baktım 120 lira ve üstü kargo bedava . Yav dedim 35 liraya bir cımbıs alayım daha iyi 25 lira kargo vereceğime. 120 yi tamamlayınca kargo bedava oldu. Kapitalizmin güzel oyunu valla . Bir ürün alacaktım iki ürün aldım.

Son düzenleme:
Ben de kaliteli cımbız bakıyorum. Eldeki cımbızlar yumuşak çelik, çeneleri bugün buluşuyorsa yarın buluşmuyor.

Son düzenleme:
Ben de kaliteli cımbız bakıyorum. Eldeki cımbızlar yumuşak çelik, çeneleri bugün buluşuyorsa yarın buluşmuyor.

Bende aşağıdakilar var ve çok memnumum. İlk ikisi Miniware MTweezers özellikle elektronik için geliştirilmiş ve SMD için süper.

Diğerleride doktor, veteriner, dişçilerin vb kullandığı ürünler. Sağlık sektöründe kullanıldıkları için mecburen belirli bir sağlamlığa sahipler.

Ben son üçünü bit pazarından almıştım. Dental malzeme tedarik edilen yerlere bakılabilir...

Modeller yukarıdan aşağıya sırasıyla:
Miniware MTweezers MT01
Miniware MTweezers TC01
Jensen JP-1 JDA225
Ortopro
Auriga 17 160 T.S3549

20231113_101018.jpg

Aslında Erem cımbızların iyi olduğunu biliyorum da Türkiye'de zor bulunur, bulunsa da fiyati şok etkisi yaratır ...

• Kızgın
Reactions: nt
Bende aşağıdakilar var ve çok memnumum. İlk ikisi Miniware MTweezers özellikle elektronik için geliştirilmiş ve SMD için süper.

Diğerleride doktor, veteriner, dişçilerin vb kullandığı ürünler. Sağlık sektöründe kullanıldıkları için mecburen belirli bir sağlamlığa sahipler.

Ben son üçünü bit pazarından almıştım. Dental malzeme tedarik edilen yerlere bakılabilir...

Modeller yukarıdan aşağıya sırasıyla:
Miniware MTweezers MT01
Miniware MTweezers TC01
Jensen JP-1 JDA225
Ortopro
Auriga 17 160 T.S3549

26610 eklentisine bak
Tabelan varsa fenni sünnetçi ibaresini de ekleyebilirsin üstadım.

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back