kondansatör

muhammetali

Yeni Üye
Kondansatör tamamen boşalabilir mi ?
kondansatör olmazsa ne olur ?
bu konularda yeniyim araştırdım amma tam bir sonuç bulamadım.

Kondansatör tamamen boşalabilir mi ?

Kondansatörün tamamen boşalması çok uzun sürer. Kısa devre etsen bile, "dielektrik emilim" (dielectric absorption) etkisinden dolayı biraz şarj kalır kondansatör plakalarında. Kısa devre edip haftalarca bekletirsen sonunda ölçülebilecek bir şarj kalmaz herhalde.

kondansatör olmazsa ne olur ?

Kondansatör olmazsa, kondansatörün gerekli olduğu hiçbir devre yapılamaz, birçok elektronik cihaz piyasadan kalkar. Pek bir işine yaramadı bu cevap, öyle değil mi? Böyle felsefi sorular sorarsan, kaliteli ve işe yarar cevap alamazsın. Soracağın sorunun spesifik olması ve birkaç paragraf ile verilecek bir cevabı olması lazım.

Kondansatör olmazsa elektrikle deşarj olma meselesi ortadan kalkar yani kondansatör kullanılan hiç bir devre olmaz

Kondansatör üzerinde bir enerji depolar ve bunu gerektiğinde deşarj eder. Mesela bir pic işlemci kullandın diyelim. Voltaj dalgalanması v.b olduğunda kondansatör devreye girer ve işlemciye bir şey olmasını önler. En basit şekilde böyle anlayabilirsin

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back