Laboratuvar Tipi Güç Kaynağı Tavsiyesi

Abi açıkçası biraz fiyat performans için aldım bunu muadilleri çok pahalı. Yoksa daha iyisini almak isterdim tabiki? Çok kafa patlatıyor mu?

Şu anda 12 V altında 1.5 A çekiyorum ve tipik bir PC şasesi gibi bir ses çıkarıyor.

Bu arada şimdi farkettim, bendeki UNI-T UTP3315TFL da fan sürekli maksimum devirde dönüyor, yük yok iken de yük maksimumda iken de. Bu açıdan bakınca Korad daha avantajlı, daha az kafa ütüler.

Çok güzel cihaz aldın, siparişi iptal etme. Benim de alasım var...

Merhabalar bende laboratuvar tipi bir güç kaynağı için araştırma yapıyorum ve bir kaç model arasında kaldım korad 3005P unit 1306S unit 1306C resimlerini ekledim korad sistemde yüklü zaten fikirlerinizi bekliyorum

Ekler

• 1306c.jpg
    1306c.jpg
    38.4 KB · Görüntüleme: 120
  • 1306s.jpg
    1306s.jpg
    45 KB · Görüntüleme: 114
Merhabalar bende laboratuvar tipi bir güç kaynağı için araştırma yapıyorum ve bir kaç model arasında kaldım korad 3005P unit 1306S unit 1306C resimlerini ekledim korad sistemde yüklü zaten fikirlerinizi bekliyorum

Bu cihazlar Switch mode, yani diğerleri ile aynı kategoride değil. Daha önce başka bir model için de benzer bir durum vardı.

Bu Wanptek SMPS gibi duruyor. Diğer ikisi ise lineer. Yani bunları bir biri ile mukayese etmemek lazım.

Merhaba korad 3005p de trafo var Unit ürünlerinde yok sw mod hafıza özellikleri PC ye bağlanma açısından korad ile 1306c modeli kıyaslanabilir ama görültü vs özellikleri datasheat leri incelenmeli 1306s 32v6A 3 hafıza özelliği bulunan bir model ayrıca 1306c şu an stokta yok görseli güzel ancak tedarik süresi 8-10 hafta arasında olacakmış stoklara girdikten sonrası dönemde inceleme ve yorum yapma şansımız olabilir araştırmam devam ediyor.
Yanı sıra sugon 3005d ve
yiyuha 3005 ( amper göstergesi 5 dijit) ürünlerinde inceliyorum Sercan bey teşekkür ederim

Güç kaynağının SMPS olacaksa, 300 TL + kargo ve gümrük için 100 TL ödeyip (toplamda 400 TL) 80 V ve 5 A güç verebilen hafızalı bir güç kaynağı elde edebilirsin. Tek yapman gereken 10-90 V aralığındaki herhangi bir adaptöre (notebook vb.) bağlayıp kutulamak.

Yaklaşık iki yıldır kullandığım iki adet korad güç kaynağım var. Aldığımda ikisini de modladım. Öncelikle soğutması muadil ürünlerin pek çoğuna kıyasla iyi olmasına rağmen bence yetersiz ve gürültülü. Soğutma bloğu küçük. Isıyı havaya etkili şekilde aktaracak bir yapıda değil. Bu sebeple fan devri yüksek tutulduğundan gürültü fazla. Bu arada bazı muadil ürünlerde soğutucu bile yok, transistörleri direk sac kasaya monte edip bırakmak gibi rezalet bir çözüm kullanmışlar. Mesela Uni-T nin lineer modelinin fotoğraflarında öyle olduğunu görüp direk elediğimi hatırlıyorum.

Lineer güç kaynaklarında soğutma çok önemli. Yüksek ısı sebebiyle transistörlerden biri kollektör-emiter arası kısa devre olacak şekilde yanarsa, bu sırada güç kaynağına bağlı kıymetli bir yük varsa vay halimize...

Korad'ın fan kontrolü ısıya değil, çekilen akıma göre hareket ediyor. Çekilen akım artarsa fan devri anında yükseliyor. Ayrıca fan PWM ile kontrol ediliyor. PWM frekansı düşük tutulmuş. Duyulabilir sınırlar içinde kaldığından fanın hoparlör gibi davranıp istenmeyen sesler çıkarmasına sebep oluyor. Önce fanın çok uyduruk olduğunu sanmıştım, sonra duyduğum cızırtının PWM kaynaklı olduğunu anladım.

Fotolarda görüleceği üzere soğutucu olarak eski pentium 4 bloklarından kullandım. Bloğu fana kesip biçtiğim sac parçaları ile tutturdum. Transistörlerin olduğu kartı da soğutucuya monte ettim. Gerekli vida deliklerini matkap ve M3 vida klavuzu ile açmak gerekiyor.

Transistörlerin montajında önce izolatör kullanmıştım. Ölçümlerde ısı iletimini çok fena bozduğunu gördüm ve izolatörleri çıkardım. İzolatör kullanılırsa yük altında transistör gövdesindeki sıcaklığı 15-20 derece daha yüksek ölçtüğümü hatırlıyorum. Soğutucu blok transistörlerin kollektörü ile irtibatlı olduğundan blokta voltaj var. Fakat blok kasa ile temas etmediği için sorun teşkil etmiyor.

Fan kontrolü ısıya duyarlı hale getirdim. Bunun için aliexpress'den adetli aldığım bir voltaj regülatör modülünü kullandım. Modülün geri beslemesindeki gerilim bölücü dirençlerden şaseye bağlı olanı çıkartıp yerine 10K NTC takınca fan kontrolcü haline geliyor. Üzerindeki trimpotu yüksüz sıcaklıkta 5V çıkış verecek şekilde ayarladım. Isı arttıkça NTC sayesinde fan voltajımız yükseliyor. Bu yöntemi saçma sapan fan kontrol sistemi olan cihazlarda kullanıyorum. Mesela yüksüzken bile eşşek gibi anıran online UPS'ime de uyguladım.

Fan kontrol olarak kullandığım voltaj reg. kartının sağ üst köşesinde şaseye bağlı boşta bir tel göreceksiniz. Korad lineer ve temiz çıkış gerilimi verme iddiası olan bir güç kaynağı olduğundan içine smps bir reg. girdiğinde regülatörün anahtarlama frekansının çıkışa yansıdığını görme ihtimali var. fan kontrolü bir kat bant ile izole ettikten sonra üzerine alüminyum folyo sardım ve şaseye bağlı teli folyonun arasına sokarak bir faraday kafesine hapsetmiş oldum.

Bu arada fan havayı dışarı atacak şekilde bağlı ve arkasındaki sacı kesip, hava akışı bakımdan daha iyi olacağını düşündüğüm bir fan ızgarası taktım.

Fan ile soğutucu blok arasında fotolardaki gibi bir miktar boşluk bırakmakta fayda var. Fanı soğutucuya yaslarsak hem hava akışı olumsuz etkileniyor, hem de fan gürültüsü epey artıyor.

WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.30.54.jpegWhatsApp Image 2021-04-25 at 21.02.48.jpegWhatsApp Image 2021-04-25 at 20.55.55.jpegWhatsApp Image 2021-04-25 at 20.55.23.jpegWhatsApp Image 2021-04-25 at 21.03.14.jpeg

Fan kontrol için beslemeyi buradan aldım.

WhatsApp Image 2021-04-25 at 20.53.59.jpeg

Ekler

• WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.03.14.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.03.14.jpeg
    122.6 KB · Görüntüleme: 126
  • WhatsApp Image 2021-04-25 at 20.55.23.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-25 at 20.55.23.jpeg
    108.3 KB · Görüntüleme: 130
  • WhatsApp Image 2021-04-25 at 20.55.55.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-25 at 20.55.55.jpeg
    111.4 KB · Görüntüleme: 123
  • WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.02.48.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.02.48.jpeg
    138.9 KB · Görüntüleme: 124
  • WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.30.54.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.30.54.jpeg
    119.7 KB · Görüntüleme: 110
  • WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.30.54.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.30.54.jpeg
    119.7 KB · Görüntüleme: 129
Son düzenleme:
Güç kaynağının SMPS olacaksa, 300 TL + kargo ve gümrük için 100 TL ödeyip (toplamda 400 TL) 80 V ve 5 A güç verebilen hafızalı bir güç kaynağı elde edebilirsin. Tek yapman gereken 10-90 V aralığındaki herhangi bir adaptöre (notebook vb.) bağlayıp kutulamak.

Sercan bey bu ürünü de inceledim hatta kutulu güç kaynaklı MW marka ama gel gelelim vergi hadi vergide 100 150 TL tutsun ancak birde kargo ücreti almaya başladı aliexpress vs siteler vergi kargo derken fiyat çok uçuyor. Bazen aynı ürün Türkiye de daha ucuza dahi alınabilir hale geldi. uygun bir indirim olsa bu düzende olanı direk alınır...

Ekler

• Screenshot_2021-05-05-19-00-17-752_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_2021-05-05-19-00-17-752_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    403.6 KB · Görüntüleme: 104
  • Screenshot_2021-05-05-19-00-08-772_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_2021-05-05-19-00-08-772_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    468.9 KB · Görüntüleme: 100
Sercan bey bu ürünü de inceledim hatta kutulu güç kaynaklı MW marka ama gel gelelim vergi hadi vergide 100 150 TL tutsun ancak birde kargo ücreti almaya başladı aliexpress vs siteler vergi kargo derken fiyat çok uçuyor. Bazen aynı ürün Türkiye de daha ucuza dahi alınabilir hale geldi. uygun bir indirim olsa bu düzende olanı direk alınır...

Paylaştığım Banggood sitesindeki toplam fiyatı yazdım. Cihaz + Kargo + Vergi dahil fiyatı 400 TL. Cihazı Çin'den alıyorsun ama yaklaşık 10 sonra Aras kargo kapına bırakıyor. Vergi vb. hiç bir süpriz yok.

Aliexpress gibi sitelerden vergi sistemi değiştiğinden beridir hiç bir şey almadım. O nedenle diğer siteler hakkında yorum yapamam.

Bu arada SMPS olarak daha uygun olduğu için aşağıdaki linki paylaşıyorum. Ben olsam halen bulunuyorken yerel bir satıcıdan 600-650 TL'ye lineer Korad alırdım...

Bende bu korad dan once 3005 analog vardi. Aku sarj etmek istedim. Trafosu yandi. Akim gerilim olcen kattaki entegre bozuldu. Trafoyu kendim sardim. Gosterge icin kendim devre kurdum. birkac yil daha kullandim. Yine batarya sarji sirasinda trafo tekrar yandi. Onceki sarimda sargilarin uzerine normal elektrik banti sardigim icin bu sefer iyice kavrulmus. Yanik sargi sokulmuyor. Durum boyle olunca emekliye ayirdim. Diyecegim uzun sureli calismaya gelmiyor bu modeller...

Korad'ın güç kaynakları fiyat olarak çok uygun. Şu an elimde Best Bst-1502T var. Çok yoğun bir kullanımım yokve şimdilik memnunum. İleride belki yeni bir güç kaynağı alabilirim. Kafama takılan Koradı bu kadar ucuz, Rigolü bu kadar pahalı yapan şey nedir? Korad Kwr103 60V 15A 300W güç kaynağı 2500 TL iken Rigol DP811 200W Tek Çıkış Çift Kademe ( 40V / 5A veya 20V / 10A) 8200 TL. Yani Rigol DP811 = Korad KWR103 + Rigol DS1054Z 50MHZ 4 Kanallı Osiloskop + Brymen BM867s Multimetre. Ortada böyle bir denklem varken Rigolü tercih etmek için iyi bir sebep olmalı. Yani Rigol bu paraya değer mi ? Alacağım zaman bunu bilip ona göre tercih yapmak istiyorum.

Bende bu korad dan once 3005 analog vardi. Aku sarj etmek istedim. Trafosu yandi. Akim gerilim olcen kattaki entegre bozuldu. Trafoyu kendim sardim. Gosterge icin kendim devre kurdum. birkac yil daha kullandim. Yine batarya sarji sirasinda trafo tekrar yandi. Onceki sarimda sargilarin uzerine normal elektrik banti sardigim icin bu sefer iyice kavrulmus. Yanik sargi sokulmuyor. Durum boyle olunca emekliye ayirdim. Diyecegim uzun sureli calismaya gelmiyor bu modeller...
Tam tuz biber oldu şimdi bu dediğiniz :) 77$ civarı korad 3005p almayı planlıyorum önemli olan istikrar ben genellikle laptop tamirinde kaç amper çekiyor veya akım kısıtlaması yaparak belirlediğim amperden daha fazlasını çekmemesi konusunda kullanım kolaylığı olması arıza olması durumunda trafo temini diğer sisteme göre kolay diğer sistemlerin entegrelerini bulmak sıkıntı olabilir veya vakit alabilir
Çok uzun süreli akım çeken devreler ile uğraşmıyorum Çin'den @Sercan bey in önerdiği sistem de alınır ama bir de ona DC güç kaynağı kutu vs ihtiyacım olacak şu sıralar fiyat maliyet olarak korad 3005 p alacağım galiba araştırdıkça bir marka ya da model çıkıyor karşımıza kararsız kalıyorum muhakkak birinin diğerine göre artı eksi yönleri oluyor

Bende Rigol'ün DP832A sı var. Bunu almamdaki en önemli neden programlanabilir olması. Ama programlanabilirlikler arasında da çok büyük farklar var. Hangi parametreler yapılandırılabilir? Cihazda meydana gelen olaylar programlama arayüzü üzerinden bildiriliyor mu? Trigger desteği var mı? Bu konuda cihazdan cihaza çok büyük farklılıklar var. Bir kere bu seviyede programlanabilir bir cihaza ihtiyaç varsa, fiyatlar otomatikman katlanıyor, ucuz çözüm olmuyor.

Rigol'ün ikinci avantajı voltaj ve akım ayarlamadaki çözünürlüğü, gürültü performansı, şebeke ve yük regülasyonu, dinamik performans gibi faktörler. Bir de markalaşmış olması da fiyata etki ediyor.

Önemli olan ihtiyaçları doğru belirlemek. Mümkün olduğu kadar yüksek voltaj ve akım versin diye güç kaynağı almamak lazım. İhtiyaca göre almak gerekir. Mesela düşük gürültülü, hassas işler için 2 tane çıkışı olan 30 V 3 A bir gük kaynağı alınabilir. Çok yüksek voltaj veya çok yüksek akım uygulamaları için de bu voltajları verebilen, ama gürültü ve hassasiyeti çok da iyi olmayan bir SMPS almak daha mantıklı.

1620240000898.png
@taydin hocam saygılar programlanabilir den kastım aslında bir kaç voltaj değerini hafızaya almak ve bir tuş ile belirlenirken değerlere kolayça ulaşmak böylesi bir ürüne sahipsiniz sürçü lisan oldu ise affola sanırım şu anki kurda bu cihaz 10 yada üzeri korad ücretin de :)

Programlamadan kasıt o değil. Belirli senaryolar üretip, o senaryolara göre güç kaynağının çıkışını ayarlıyor.

Aslında bu programla işi özel yazılacak bir bilgisayar yazılım ile Korad'a da kazandırılabilir. Triger filan çok hızlı olamayabilir ama sonuçta bu Korad da USB ile haberleşiyor. Forumdaki çoğunluğun ihtiyacı olan programlama düzeyinde iş görmek mümkün olur. Fazlasına ihtiyacı olan zaten en az Rigol filan almak zorunda.

Benim dediğim anlamda kapsamlı bir programlanabilirlik gerekmiyorsa, veya üst seviyede çözünürlük, doğruluk ve dinamik performans gerekmiyorsa, 30 V 3 A lik Korad, UNIT, veya benzeri cihazlardan birisi alınabilir. Bunların tasarımları birbirine çok yakındır. Hepsinde fiyat noktasından kaynaklanan sorunlar vardır (mesela yukarıda örnek verildi, soğutma performansı) ama bunlar biraz uğraş ile giderilebilir.

@taydin Eğer doğru anladıysam cep telefonu, laptop, balance charger gibi cihazlara güç vermek için SMPS güç kaynakları daha uygun olur diyorsunuz. Ayrıca doğrudan 18650 pil şarj etmek. Ben de zaten bu tip uygulamalar için düşünüyorum yüksek voltaj ve akımlı güç kaynağını. O zaman riden 6012-6018 vb. cihazlar benim işimi fazlasıyla görür.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back