Magnetizma sorularim.

Tabiki ayni sey degil.

x1 sensorun 1 birim araliginda x10 sensor, 0, 1, 2, 3...10 seklinde ara degerler verir.
Kp=10 icin

Sensor verisi 0 iken 5 birim kayma olsa Kp den dolayi 50 birim uretilir.

Halbuki bu 5 birim hata x1 sensorde hala 0 verir ve 50 kati gene sifirdir.

x10 sensorde hata daha benim sinirlarim icinde degisirken PID bunu duzeltmeye calisirken x1 sensor ancak hata olduktan sonra hatayi duzeltmeye calisir.

x1 sensorler calisirken Kp yi 10 kati almak sonucta gene ise yaramaz cunku gene ancak 1 birim hata oldugunda 100 gibi duzeltme degeri uretebilir.
Eğer hızın yeterli ise elbette , ama hızın yeterli değilse 15 okuyorsan 150 okursun değişen bir şey olmaz o anlamda söylemiştim. Durduğu yerde sabit kalması için ayrı bir prosedur de düşünebilirsin , bobin kısa devre durumunda bekletilir değişim anında dcm moduna geçer ani yüksek voltaj pikleri verebilir gibi . Neyse tereciye tere satmayalım bunlar senin konuların.

-Sürtünme nedeniyle hareket başlatma zorluğu bir.. (Sürtünmesiz yataklama olduğunu sanmıyorum)
Harekete geçtikten sonra ancak minimum akım denetimi yapabilrsin. Tabii geridönüş gecikmesi vs engeli de girer işin içine.
-Akım kontrol duyarlılığı, aralığı dışında kalan değişimler iki..
Mesela akım için PWM kullanıyorsan kaç bit..
Sana daha yüksek bit PWM gerekirmi.

Bobin istenen noktada sürekli ±5 mikron ileri geri hareket yapacak.
Ama sensör 5 mikron altını göremediği için bu ±10 mikrona çıkacak. :)

Sonuctan hic memnun degilim.

Mevcut durumda PID ile pozisyon kontrolu yapiliyor.

Yapmam gereken ic ice iki cevrimli kontrol. Icteki akim regulatoru, distaki ise pozisyon kontrolu olacak.

Mevcut durumda voice coilden cok fazla tislama/hisirti geliyor.

Cetvel hybrid (analog+digital) calistigi icin lineer cetvelin urettigi pozisyon bilgisinde gurultulu oldugundan supheleniyorum.

Voice coil motor (VCM) zaten kagit konisiz hoparlorle birebir ayni yapida oldugundan bobin akimindaki degisimler mekanik harekette degisime neden olurken ayni zamanda hoparlor gibi ses dalgalari da uretmekte.

Dolayisi ile bobin akiminda gurultu olursa yayilan seste de gurultu olacak.

Internette arastirinca bu sorunun tartisilacak kadar yaygin oldugu ancak nokta atisi cozumlerin verilmedigi goruluyor.

Magnetik gecirgenligi cok yuksek Mu metal diye bir metal satiliyor. Bununla metal aksamin kutlesi kucultulebilir ve hafifletilebilir.
Fakat fiyati uyku kacirir cinsten.

Mu metal,
bununla yapılacak işlerin ağırlığına göre, sektöre özel kullanıldığı bilindiğinden, fiyatı kasıtlı yüksek çekiliyor da olabilir.
cnc frezede işlenen çelik cinsinden bir malzeme ise, içerisindeki katkı madenleri-minerallerinin oranına en yakın satandart sunulan imalat çelikleri-malzemeleri kullanılabilir belki.
Metallerin içeriği devlet bünyesi kurumda, analizde ettirilebiliyor, kurumsal büyük firma olmayanlara analiz ücretlidir.
Yada malzemenin bir miktarı işten anlayana götürüldüğünde, talaş alıp, sertçe metalle vurarak, delerek, talaşını yakarak, eriterek gibi bir takım işlemlerle olayı baya çözebilen tiplerde sanayi ortamında var. Adam hayatı boyunca çelik satmış, malzeme bilgisi iyi olan tiplerden bahsediyorum.
Belki buna yakın hazır bir malzeme bulunabiliyordur.
Analiz ettirmekde fayda olabilir.
Sonucda sislisli sac gibi katmanlı bir malzeme değilse, yekpare üretilen bir malzeme ise, içerisindeki madenler mineraller bulunabilir.

Magnetik gecirgenligi cok yuksek Mu metal diye bir metal satiliyor. Bununla metal aksamin kutlesi kucultulebilir ve hafifletilebilir.
Fakat fiyati uyku kacirir cinsten.

Akilli bidik Mu metalin voice coil duzeneginde core malzemesi olarak kullanilamayacagini soyluyor.

Diyor ki;

Tamam mu metalin gecirgenligi demire gore 8..10 kat daha yuksek fakat doymasi kolay.

Dolayisi ile dusuk aki uygulamalari ve ekranlama isleri icin kullanilimi mantikli.

Iki eksen Voice coil duzenegim bitti. Miknatislari getirmedigim icin deneyemiyorum.

Tek eksenli duzenekteki nuve kesitini yeni duzenekte 2.5 kat artirdim. Eski duzenekte yanlis hatirlamiyorsam B 0.45T iken yeni duzenekte umarim B cok yukselir. Bu durumda itme kuvvetinin de cok artmasi gerekecek.

Magnetik nuve tasarimi oturdugunda geriye bobin karkasi uzerine kafa yormak gerekecek.

1724502591813.png

1724502880567.png

Kirmizi daireler bobinlerle mekanizmanin tutundugu yerler. Bu kisimlar farkli bobinlerle calisabilmek icin biraz egreti oldu. Bobinlere baski yapan derlin parcayi vidalarla iteleyerek yaptim.

Bobin tasarimi tamamen bittiginde bobinleri recine dokumle bu araya sikisacak hale getirecegim.

Bobinleri asagidaki videodaki teknikle uretecegim.

Epoksi ise o siyah sey , firinlaninca daha mi iyi oluyomus ki? vaybe

Yeni yaptigim nuve eskisinden 2 kat daha kalin. Fakat bu nuvede hava araligini ilk nuveden 3 mm daha fazla biraktim.

Bu sartlarda hava araliginda 0.5T degere ulastim.

HDD'larin kafa pozisyonlama duzeneginde hava araligindaki yogunlugu 0.7T olcuyorum.

Son nuvemde hava araligi HDD hava araligindan 2.3 kat daha fazla.

1725623794003.png

En tepedeki gibi bir magnetik nuvem var. Kirmizi ve mavi miknatislarin NS kutuplarini gosteriyor. Nuvemin orta koluna bakarsak burdaki akilarin ters yonde oldugunu goruyoruz.

Burdan yola cikarak orta kolu kesitinin kucultulebilecegine ve asagidaki gibi daha kucuk bir nuveyle de ayni duzenegin kurulabilecegine kanaat getirdim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back