mouser'den direkt sipariş tecrübesi

czorgormez

Temporary user
uzun süredir yaşanan gümrük sorunları ve biraz daha ekonomik olması nedeniyle mouser-digikey vs. siparişlerimi hep bir aracı üzerinden veriyordum. 10-12 günde malzeme geliyordu. çünkü 150 euro altı olsa bile gümrükta kalır düşüncesi vardı.

çok acil bir malzeme ihtiyacı nedeniyle bu defa şansımı denemek istedim ve mouserden direkt sipariş geçtim. kargo olarak da dhl-ups'in gümrük problemlerinde daha sorunlu olduğunu düşünerek (ne kadar doğru bilmiyorum) fedex seçtim. bu güne kadar fedex ile gümrüğe takılan paketim hiç olmadı.

18 mart pazartesi sabah saatlerinde verdiğim siparişin 20 mart çarşamba günü gümrük işlemleri için ödeme maili geldi, ödemesini yaptım. geçmiş tecrübelerime göre %90 yarın %10 ihtimal ile de bir sonraki gün teslim edilir. acil durumlarda bu şekilde 3-4 günde gerekli malzeme temin edilebilir gibi görünüyor.

masraflar aşağıdaki gibi oldu.
40 euro malzeme bedeli ( içinde 10 + 3 adet entegre vardı)
20 euro fedex kargo.
418tl gümrük ücreti.

sahibinden gibi sitelerde sürekli paket paket digikey-mouser siparişleri görüyorum. acaba bu ürünler 150 euro sınırını aştığı için mi yoksa adetler fazla olduğu için mi kalıyor. bir söylenti de dhl ve ups'in kendi antreposu ve gümrük müşavirliği firması olduğu için paketleri bilinçli biçimde ticari kategoriye sokmaya çalıştığı.

Son düzenleme:
uzun süredir yaşanan gümrük sorunları ve biraz daha ekonomik olması nedeniyle mouser-digikey vs. siparişlerimi hep bir aracı üzerinden veriyordum. 10-12 günde malzeme geliyordu. çünkü 150 euro altı olsa bile gümrükta kalır düşüncesi vardı.

çok acil bir malzeme ihtiyacı nedeniyle bu defa şansımı denemek istedim ve mouserden direkt sipariş geçtim. kargo olarak da dhl-ups'in gümrük problemlerinde daha sorunlu olduğunu düşünerek (ne kadar doğru bilmiyorum) fedex seçtim. bu güne kadar fedex ile gümrüğe takılan paketim hiç olmadı.

18 mart pazartesi sabah saatlerinde verdiğim siparişin 20 mart çarşamba günü gümrük işlemleri için ödeme maili geldi, ödemesini yaptım. geçmiş tecrübelerime göre %90 yarın %10 ihtimal ile de bir sonraki gün teslim edilir. acil durumlarda bu şekilde 3-4 günde gerekli malzeme temin edilebilir gibi görünüyor.

masraflar aşağıdaki gibi oldu.
40 euro malzeme bedeli ( içinde 10 + 3 adet entegre vardı)
20 euro fedex kargo.
418tl gümrük ücreti.
Gümrük vergisi kargo dahil fiyattan mı hesaplanıyormuş ?

Gümrük vergisi kargo dahil fiyattan mı hesaplanıyormuş ?
normalde kanunen gümrük vergisi malın bedeli üzerinden %20 alınmalı. muhtemelen itiraz edilirse ve uğraşılırsa bu düzeltilir ama kimsenin ses çıkarmadığı bir konu.

aslında malı teslim aldıktan sonra fedex'e yazıp gümrüğe ödedikleri dekontu talep edebilirim. buradaki çakallığı fedex türkiye mi yapıyor yoksa gümrük müdürlüğü mü yapıyor anlamış oluruz.

ptt ile ile gelen gönderilerde de toplam bedel üzerinden gümrük alınıyor gibi hatırlıyorum.

.. gibi sitelerde sürekli paket paket digikey-mouser siparişleri görüyorum. ...

N11de yurtdışı satıcıdan kamp ocağı siparişi verdim. Kurumsal adres uygun değil diyerek bireysel adres girmemi istedi. Galiba TC de girmiştim. Bir kaç hafta sonra aynen Aliexpress siparişi gibi teslim edildi. Vergi dahildi. Tahminen tutarın 150 Euro altında olmasına da dikkat ediliyor.

N11de yurtdışı satıcıdan kamp ocağı siparişi verdim. Kurumsal adres uygun değil diyerek bireysel adres girmemi istedi. Galiba TC de girmiştim. Bir kaç hafta sonra aynen Aliexpress siparişi gibi teslim edildi. Vergi dahildi. Tahminen tutarın 150 Euro altında olmasına da dikkat ediliyor.
aliexpress'in bir ayrıcalığı yok zaten, yani ptt içindeki gümrük memuru bu alışveriş aliexpressden mi yapılmış başka bir çinli siteden mi yapılmış bunu görmüyor bilmiyor. mevzuat olarak da fark yok. malın bedeli ve geldiği ülkeye bakılıyor sadece. bu açıdan sipariş n11 üzerinden de verilse gümrük gözünde çinde gelen herhangi bir paket.

Çinden sipariş konusunda amazon türkiye'den çok memnun kaldım. Çinli bir satıcıdan gümrük dahil ürün aldım. Ptt kargo teslimatta benden gümrük bedeli istedi gerekli ödemeyi yaptım. Sonra amazona yazdım anında para iadesi yapıldı.

Aslında ben de fedex direkt takıyor gümrüke diye duymuştum birçok kez

aliexpress'in bir ayrıcalığı yok zaten, yani ptt içindeki gümrük memuru bu alışveriş aliexpressden mi yapılmış başka bir çinli siteden mi yapılmış bunu görmüyor bilmiyor. mevzuat olarak da fark yok. malın bedeli ve geldiği ülkeye bakılıyor sadece. bu açıdan sipariş n11 üzerinden de verilse gümrük gözünde çinde gelen herhangi bir paket.
Aliexpress ten gelen urunlerin gumruk islemleri ozel sirket tarafindan yapiliyor diye biliyorum.

Bu ne la? Herkes "şöyle oluyor diye biliyorum" diyor. Fısıltı gazetesine dönmüş bura. :katil2:

Evet Çin ve bir Türk firması işbirliği.
Aylık paket sayısı 5 adeti geçerse gümrüğe takılması için ellerinden geleni yapıyorlar. Dikkat edin.
Mevcut ekonomik koşullarda ayda beş sipariş zaten çok zor :) Öyle bir hale geldik ki ağlanacak halimize seviniyoruz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back