ne555 Start aldığında istemsiz çalışıyor

hexsagon

Üye
Merhabalar iyi forumlar dilerim,

devremde tetik elemanı olarak ne555 kullanıcam ama devreye enerji verdiğimde ne555in kondansatörü dolduğu için devrem istemsiz tetikleniyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Sizce farklı bir IC mi kullanayım ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

bbbbbb.png

Kudret hocam çok teşekkür ederim ama bu da işe yaramadı.

devredeki sorun ilk başlangıçta yaşanıyor ayrıca verdiğiniz devredede denedim ama sonuç aynı :(

Ekler

• ddddd.png
    ddddd.png
    34.7 KB · Görüntüleme: 29
C4 neden koydun o set ediyor açılışta ?

C4 çıkar ve 5 nolu pine bağlı 10n kondansatörü 10uf yap hatta daha büyük.

Bence de sorunun kaynağı C4. İlk güç verildiğinde C4 boş ise, butona basılmış gibi olacak ve monoflop çıkış üretecek.

Aşağıda iyi elektronik öğreten bir sitedeki şemaya bak ve ona göre revize edip tekrar dene.

29056 eklentisine bak

Cevabınız için teşekkürler hocam galiba bu sorunun bir çözümü yok sitede bile yazmışlar (Ekte resmini koydum devrenin start anında trig pini 0V olduğunda olanlar ) bunun olacağını enerji verildiğinde oluşan durumu başka bir yol ile engellemeye çalışacağım. Varmak istediğim nokta pil puntolama makinesinde butona bastığımda ayarlayabileceğim bir süre çıkış almak.

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-01-15 032359.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-15 032359.png
    195.6 KB · Görüntüleme: 20
O paragraflarda monoflopun nasıl çalıştığı anlatılıyor. İlk güç uygulandığında çıkış tetiklenir demiyor.

Merhabalar iyi forumlar dilerim,

devremde tetik elemanı olarak ne555 kullanıcam ama devreye enerji verdiğimde ne555in kondansatörü dolduğu için devrem istemsiz tetikleniyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Sizce farklı bir IC mi kullanayım ?
istemsiz tetikleniyor ne demek? Ben anlamadım devrimi değişiyor?

Cevaplarınız için teşekkür ederim çözümü başka bir forumda asma kullanıcı adlı birinden öğrendim. ne555 in 4 yani reset bacağına POR devresi koyarak sorun çözüldü.

MCLR-circuit.jpg

Buradaki R1 e gerek yok ama R ve C nin zaman ayarı yaptığım R ve C ye yakın olması gerekiyor. Diyot olarak ise asma hoca 1N4148 kullanmış. Devrenin son halini paylaşıyorum.

cozum.png

Cevap veren ve vaktini ayıran herkese teşekkür ediyorum. Aynı sorundan müzdaripseniz POR hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:
Sorunun çözüldüğüne sevindim. Ama sorunu asıl çözen, yukarıda da söylendiği gibi C4 ü sökmüş olman. Orada bağladığın diyodun hiçbir fonksiyonu yok. İletime dahi geçmiyor, açık devre. Çıkar diyodu, gene devre çalışması lazım. Diyodu çıkarınca da devre aynen aşağıdaki mesajdaki devre oluyor:

Benim o forumu terk etmeme sebep olan kişiydi asma. O günden sonra da bir daha girmedim o foruma. Neyseki senin işini çözmüş.

Sorunun çözüldüğüne sevindim. Ama sorunu asıl çözen, yukarıda da söylendiği gibi C4 ü sökmüş olman. Orada bağladığın diyodun hiçbir fonksiyonu yok. İletime dahi geçmiyor, açık devre. Çıkar diyodu, gene devre çalışması lazım. Diyodu çıkarınca da devre aynen aşağıdaki mesajdaki devre oluyor:

Hocam hangi devredeki c4 bir sürü devre var :D sizin attığınız bu devrede c1 olarak geçiyor bahsi geçen c4

1705276801379-png.29056

RESET girişindeki POR devresi de gerekli.
Sorunu çözen hem C4 ün kalkması hem de POR devresi.
NE555 içindeki RS filip flop ilk power uygulandığında çıkışı belirsiz olur belli bir değere getirilmesi gerekir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back