Ortak gnd sorunu

karavela

Aktif Üye
Arduino ile dört tane birbirine seri bağlı 12V akülerin gerilimini ölçmek istiyorum. Gerilim bölücü ile ölçmek
İçin devre kurdum ama gndler Arduino üzerinde ortak birleştiği için devre kisa devre yapıyor. Seri bağlı akülerin gndleri ortak birleşmiş oluyor kısacası. Bunu nasıl çözebilirim

Arduino ile dört tane birbirine seri bağlı 12V akülerin gerilimini ölçmek istiyorum. Gerilim bölücü ile ölçmek
İçin devre kurdum ama gndler Arduino üzerinde ortak birleştiği için devre kisa devre yapıyor. Seri bağlı akülerin gndleri ortak birleşmiş oluyor kısacası. Bunu nasıl çözebilirim
Seri bağlı akülerde son çıkqn kırmızı artı, son çıkan siyah gng dir. Bu gnd yi arduino ile birleştirince kısa devre olmaması lazım. Nasıl yaptığını şema şeklinde çizip atar mısın?

IMG_20220720_145557.jpg

Bu şekilde butun hucreler aynı şekil arduinoya bağlı. arduino içinde gnd ler ortak oldugu icin sorun çıkıyor

Böyle bir şey oluyor 12v 4 seri pilin gnd hattını ortak bağlamış oluyorum buda kisa devre yapiyor

Hesaplamada çok sorun yok. Ölçümü yapiyor ayri ayri ama hepsini birden baglayinca kisa devre oluyor kıvılcım atiyor.
çünkü kısa devre.

Ben çalışmaz demedim kritik dedim.

bütün aküleri 13vdan hesaplayıp gerilim bölücü sonucuna bakın.

Birde işlemci çalışma voltajınıza

Her akünün eksi kutubunu gnd ye bağlanmayacaksıniz başlarsanız elbette kısa devre yapar.

Uygun gerilim bölücüler ile akuleri gerekli inputlara bağlayın. Birinci gnd olan akünün voltajini ölçün bu aku 12 volt. İkinci akuyu ölçün 25 volt mesela ilk akünün voltajini birinci akuden çıkarırsanız 2. Akünün voltajini bulmuş olursunuz.

Sadece arduino ya matematiksel işlem yaptiracaksiniz.

Eğer mutlaka her akünün ayrı ayrı ölçülmesi gerekiyorsa, bir optokuplör ile izoleli ölçüm yapabilirsin. Optokuplör girişi direnç üzerinden ilgili aküye bağlı olacak, çıkışı da arduinonun analog girişlerinden birine. Ölçüm lineer olmayacaktır o yüzden uygun bir dönüştürme tablosu kullanman lazım.

Devrenin mantığı tam olarak nedir ben anlayamadım.

Seri bağlı akülerin her birinden sonra bir gerilim bölücü ile bir analog girişe voltaj okunuyor.

İdeal durumda birinci aküden sonra 12V, ikinciden sonra 24V, üçüncüden sonra 36V, dördüncüden sonra 48V var. (aslında tam dolu aküde bu yazdığımdan %15 daha fazlasına kadar olabilir)

• İlk noktadaki 12V Arduinonun 0-5V analog girişine uysun diye 51K ve 20K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 3.38V (12 x 20/71) seviyesine indiriliyor (ve A3 girişine bağlanıyor). Yani siz ADCden 3.38V okuduğunuzda aslında 12V var demek olacak. Buna göre formülünüzü yazacaksınız (V1 = V_A3 * 71/20 gibi).

• İkinci noktadaki 24V 68K ve 15K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 4.34V (24 x 15/83) seviyesine indiriliyor (ve A2 girişine bağlanıyor).

• Üçüncü noktadaki 36V 82K ve 12K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 4.60V (36 x 12/94) seviyesine indiriliyor (ve A1 girişine bağlanıyor).

• Dördüncü noktadaki 48V 100K ve 10K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 4.37V (48 x 10/110) seviyesine indiriliyor (ve A0 girişine bağlanıyor).

Böylece her bir akünün gerilimi de bir önceki nokta ile farkı olacak.

Seri bağlı akülerin her birinden sonra bir gerilim bölücü ile bir analog girişe voltaj okunuyor.

İdeal durumda birinci aküden sonra 12V, ikinciden sonra 24V, üçüncüden sonra 36V, dördüncüden sonra 48V var. (aslında tam dolu aküde bu yazdığımdan %15 daha fazlasına kadar olabilir)

• İlk noktadaki 12V Arduinonun 0-5V analog girişine uysun diye 51K ve 20K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 3.38V (12 x 20/71) seviyesine indiriliyor (ve A3 girişine bağlanıyor). Yani siz ADCden 3.38V okuduğunuzda aslında 12V var demek olacak. Buna göre formülünüzü yazacaksınız (V1 = V_A3 * 71/20 gibi).

• İkinci noktadaki 24V 68K ve 15K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 4.34V (24 x 15/83) seviyesine indiriliyor (ve A2 girişine bağlanıyor).

• Üçüncü noktadaki 36V 82K ve 12K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 4.60V (36 x 12/94) seviyesine indiriliyor (ve A1 girişine bağlanıyor).

• Dördüncü noktadaki 48V 100K ve 10K dirençlerle oluşturulan bir gerilim bölücü ile 4.37V (48 x 10/110) seviyesine indiriliyor (ve A0 girişine bağlanıyor).

Böylece her bir akünün gerilimi de bir önceki nokta ile farkı olacak.
Anladım teşekkürler.

Eğer mutlaka her akünün ayrı ayrı ölçülmesi gerekiyorsa, bir optokuplör ile izoleli ölçüm yapabilirsin. Optokuplör girişi direnç üzerinden ilgili aküye bağlı olacak, çıkışı da arduinonun analog girişlerinden birine. Ölçüm lineer olmayacaktır o yüzden uygun bir dönüştürme tablosu kullanman lazım.
Hemen çözmem gerekiyor onu yapmam zor şuan . Teşekkürler.

çünkü kısa devre.

Ben çalışmaz demedim kritik dedim.

bütün aküleri 13vdan hesaplayıp gerilim bölücü sonucuna bakın.

Birde işlemci çalışma voltajınıza
Sanırım anladım ne demek istediğinizi sonuç stabil olmayacak. Çünkü 48V gerilimde 4.4v geri dönüş yapıyor. 12 v civarında bu dönüş 1,..v gibi birşey olacak. Bu da doğruluk oranını düşürecek

Sanırım anladım ne demek istediğinizi sonuç stabil olmayacak. Çünkü 48V gerilimde 4.4v geri dönüş yapıyor. 12 v civarında bu dönüş 1,..v gibi birşey olacak. Bu da doğruluk oranını düşürecek
Her şartta max 3.5V olacak şekilde gerilim bölücü dirençlerini seçin.
Bu şekilde kritik alandan uzakta olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
6,045
Üyeler
2,536
Son üye
Cengiz Öztürk

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back