Ototeyp Tamiri

Mehmetkrac550

Aktif Üye
IMG_20200204_185442.jpg
IMG_20200204_185355.jpg
IMG_20200204_185408.jpg

Bu oto teybi çalışmıyor girişteki diyot yanmıştı değiştirdim başka nelere bakmaliyim

Girişteki yanan diyot kısa devre miydi yoksa açık devre mi?

Hmm o zaman ümit var :D Muhtemelen 12V ters bağlandığı için o diyot cihazı korumak için kendini feda etti.

İlk yapılacak şey her zaman göz kontrolü. Kararan, çatlayan birşeyler var mı onlara bak. Sonra 12V uygula ve devrenin ne kadar akım çektiğine bak. Çok akım çekiyorsa bir yerlerde kısa devre var, onu araştır.

Hmm o zaman ümit var :D Muhtemelen 12V ters bağlandığı için o diyot cihazı korumak için kendini feda etti.

İlk yapılacak şey her zaman göz kontrolü. Kararan, çatlayan birşeyler var mı onlara bak. Sonra 12V uygula ve devrenin ne kadar akım çektiğine bak. Çok akım çekiyorsa bir yerlerde kısa devre var, onu araştır.
Abi soketi yok nereden 12v vereceğimi bilemiyorum en fazla darlington transistör kısa devre olmuştur

Muhtemelen Ortadaki o kocaman uzun boylu kondansatörün uçlarına 12V gelecek. Oradan takip et, konnektörde nereye geliyorsa oradan 12V ver.

Söktüğün yanık diyodu da yerine tak önce, yoksa sen bu sefer ters voltaj verirsin ve devrede geniş çaplı hasar oluşur.

Muhtemelen Ortadaki o kocaman uzun boylu kondansatörün uçlarına 12V gelecek. Oradan takip et, konnektörde nereye geliyorsa oradan 12V ver.

Söktüğün yanık diyodu da yerine tak önce, yoksa sen bu sefer ters voltaj verirsin ve devrede geniş çaplı hasar oluşur.
Abi tda7377 entegresi var onun sağlamlık kontrolünü yapabilsem

Abi tda7377 entegresi var onun sağlamlık kontrolünü yapabilsem

Devreyi inceleyip sinyal akışını takip etme imkanın yoksa, tek yapabileceğin şey istatistik olarak bozulabilecek şeyleri değiştirmek ve arıza gidiyor mu ona bakmak. U2 ve U8'i değiştirmeyi deneyebilirsin. Bir de devreyi komple alkol ile temizle ve akan kondansatör var mı diye bak.

Özellikle sağda 4 tane kondansatör var bir arada. Altında kahverengi bir kaplama var. Acaba o toz mu yoksa akma mı var onu anlamak lazım.

Devreyi inceleyip sinyal akışını takip etme imkanın yoksa, tek yapabileceğin şey istatistik olarak bozulabilecek şeyleri değiştirmek ve arıza gidiyor mu ona bakmak. U2 ve U8'i değiştirmeyi deneyebilirsin. Bir de devreyi komple alkol ile temizle ve akan kondansatör var mı diye bak.
Regülatör saglam

Bu tip devrelerde genellikle arabadaki aşırı ısı şartları nedeniyle kondansatörler kurur veya yarıiletkenler yanar. Tüm transistörleri ve diyotları multimetre ile kontrol edebilirsin. Kondansatörleri de gene değiştirerek kontrol edebilirsin.

Ama bir de şu var. 12V u nasıl bağlayacağını bilmiyorsun ama, tamirin başarılı olup olmadığını nasıl anlayacaksın? O doğru bağlantıyı bir şekilde tespit etmen lazım.

Bu tip devrelerde genellikle arabadaki aşırı ısı şartları nedeniyle kondansatörler kurur veya yarıiletkenler yanar. Tüm transistörleri ve diyotları multimetre ile kontrol edebilirsin. Kondansatörleri de gene değiştirerek kontrol edebilirsin.

Ama bir de şu var. 12V u nasıl bağlayacağını bilmiyorsun ama, tamirin başarılı olup olmadığını nasıl anlayacaksın? O doğru bağlantıyı bir şekilde tespit etmen lazım.
Soket üzerinde bat + yazıyor ama asagidaki pinmi yukardakimi ona karar veremiyorum
IMG_20190922_032131.jpg

Son düzenleme:
GND ve B+ alt ve üst pini birlikte kullanıyor olabilir. Multimetre ile kontrol edebilirsin.

Elime bu tip bir teyip geçmişti.Power entegresinin bir çıkışı yandığı için voltajı çökertiyordu.Kısa devre olan çıkışın hem input hemde output pinini devreden ayırınca teyip çalışmaya başladı.Teyiplerin genelde amfiye bağlamak için olan çıkışları vardır.Power katından geçmez.O çıkışı da bir ampliye bağlayınca teyibi dinlemeye başladım :D

Merhaba, Sony dsx-a40ui model bir teyp var bu akşam aracıma bağlarken yanlışlıkla ters bağlantı yaptım teyp arkasında bulunan sigorta attı, sigortayı değiştirdim. Sonra tekrar denedim fakat açılmadı ?

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back