PCB kalay kaplama

net pcb'yi veya diğer üreticiyi arayıp elinde hazır ürün var mı sormak daha pratik olmaz mı ?

Evet aramak lazım hakkaten. Ama o sitedeki bilgiler yıllardır hiç değişmeden orada duruyor. Muhtemelen listelenen ürünler artık piyasadan kalkmıştır.

Evet aramak lazım hakkaten. Ama o sitedeki bilgiler yıllardır hiç değişmeden orada duruyor. Muhtemelen listelenen ürünler artık piyasadan kalkmıştır.
ben net pbc'den Ayşe hanım ile telefonla görüşmüştüm. hobi için bile olsa malzeme ihtiyaçlarınızda yardımcı olurum demişti.
diğer firmayı da aramıştım (aldoz kimya) onlar da artık yapmıyoruz ama isterseniz tarifini veririz yapması kolay demişlerdi. forumdan 5-6 kişi 500ml alsa belki toplu bir sipariş olursa yaparlar.

bunu aslında konuşmuştuk. netpcb diye bir firma yapıyordu. başka bir üreticisi de vardı hatta ama görüştüğümde artık yapmadıklarını söylediler.

şu ilan güncel duruyor bahsettiğim artık üretmeyen firma buydu:
ALDOZ Kimya AR-GE Ltd. Şti.Tel : 0 506 993 43 23

Ben bu setten alıp denemiştim. Kaplama yaptı ama belli belirsiz oldu. Üründen memnun kalmadım.

Profesyonel PCB uretip piyasaya is yapan bir arkadasim normal yollari kapliyordu ama eritilmis kalayi atomize edip puskurterek delik ici kaplamalari da kalay kaplamaya calisiyordu. Basardi mi bilmiyorum.

Aslında bir yol daha var hep aklıma geliyor belki yapan olmuştur bilmiyorum ama.
Öncelikle yöntem tam olarak tutar mı tam emin değilim kimyaya ilgim ve bilgim yetmiyor.

Telsizci bir abim PCB leri erittikten sonra ütü üstünde flux, lehim ve pamuk ile kapladığını söylemişti.
Pamuk ile PCB üstünde lehim topakları kalmasın diye cımbız ile sıyıra sıyıra kaplıyormuş. Bildiğiniz tencere kalaylama mantığı gibi.
Bir keresinde PCB eritmeden kaplamış sonra PCB eritmiş yine sonuç alabilmiş.

Benim merakım da şu bu sıvılarla kimya malzemeleri ile uğraşmak yerine lehim potaları için satılan lehim çubuğu ve boş bakır plaketi elektroliz ile kaplayıp sonra PCB yapsak olmaz mı? Bu yöntemin tek kötü tarafı asitte eritilen yerleri boşuna kalay ile kaplıyoruz.

Sizce mantıklı bir yöntem olur mu, tutar mı?

Pamuk ile PCB üstünde lehim topakları kalmasın diye cımbız ile sıyıra sıyıra kaplıyormuş. Bildiğiniz tencere kalaylama mantığı gibi.

Çok pis bir iş olur gibime geliyor. Dünyanın dumanını da yersin.

500 ml 'si 1.700 gibi bir fiyat gordum sanki. Kendimiz yapsak onda biri fiyat cikar herhalde. Tarifini de verelim demisler zaten.

Hazır olan profesyonel ürün daha iyi. Daha kalın kaplıyor ve daha kısa sürede hallediyor.

Hazır olan daha iyi bir ürün. Daha kalın kaplıyor ve daha kısa sürede hallediyor.
Hazir olan daha iyi demek icin daha once yapmis olmak gerekmez mi? Bu konuyu acma amaci neydi peki? Adamlar "yapmasi zor degil, tarifini verelim" demisler zaten. "Hazir" olanla onun ne farki olabilir ki, madem tarifi kolay bir sey.

Yok bu iş pis evet benim tavsiyem olursa eğer son paragraftaki gibi elektroliz ile bakırı eritmeden komple kaplamak.

Metodun ayrıntılarını bilmiyorum. Muhtemelen daha uzun sürer, ama onun dışında çok etkili bir metot olabilir.

Hazir olan daha iyi demek icin daha once yapmis olmak gerekmez mi? Bu konuyu acma amaci neydi peki? Adamlar "yapmasi zor degil, tarifini verelim" demisler zaten. "Hazir" olanla onun ne farki olabilir ki, madem tarifi kolay bir sey.

netpcb'de listelenen kimyasallar profesyonel ürünler. Onların karışımı alenen belli değildir. Eğer hazır profesyonel olan ürünü alacaksak toptan, ona varım ben.

Tarifi verilecek olan o pofesyonel ürünlerin tarifi değildir. Onu ben de almaya gerek görmüyorum, kendimiz yaparız onu.

Su videoda dry film ile PCB mask yapimi anlatilmis. Aslinda bu da yapilabilir korosyona karsi onlem olarak.

ben de alırım. netpcb ile görüşüp 2.5 ya da 5 litre bu sıvıdan üretirse kaça gelir sormak lazım.

Üretim mi yapıyor o firma? Yabancı bir ürünün ithalatı değilmi? Bize lazım olan şu veya onun güncel eşdeğeri

1707170056550.png

Çok ince olmuş kaplama yav, sanki hiç kaplanmamış gibi. Herhalde gene profesyonel kimyasalı kullanmak gerekecek, bu yeterli değil.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back