Pcb uzerinden yol takip etmek

hakan8470

ocebile
Bazi pcb lerde yol takip etmekte zorlaniyorum, bir yerden karta giren yol kartin obur ucundan cikabiliyor, zaten bir cozum yolu varsa memnun olurum, ancak aklima su sekil bir sey yapilabilir mi diye geldi.

Sinyal jeneratoru ile takip etmek istedigim yolu besleyip, osiloskop ile o yolu bulmak.

Tabi burada osiloskop probunun ucundaki pin in, pcb uzerindeki boyali yola a temas etmesi mumkun olmadigi icin, o prob un ucunda oyle bir sey olmali ki ben yol a yaklasip, ama dokunmadan, yol uzerinde olusacak sinyale yakin bir sinyali gorebilirsem, yol un aradigim yol oldugunu anlayabilirim.

Osiloskop probunun ucunda ne olmali ki pcb yol uzerinde ki yolda elektrik sinyalini gorebileyim?

Ben bu amacla yumusak metal killi firca kullaniyorum. Istisnalari saymazsak pcb yollari boyali olsa bile bir pcb yolu eninde sonunda bir pade gidip bir seylere lehimlidir.

Olcu aletini zurna moduna alip probu pcb yolun bir ucuna bagliyorum. Diger probu metal killi fircaya baglayip firca ile pcb yuzeyini supuruyorum.
Zurna ottugunde o bolgeye odaklaniyorum.

Sinyal enjeksiyonu ile yol takibinde devrenin yapisina gore cok aldatici durumlar olusur.
(Malzemeleri dizili pcb devreden bahsediyorum tabiki)

Son düzenleme:
Abi konudan kopmak istemem ama , pcb icinde ki yol kopmasini nasil buluyor lar? Yani nerde kopukluk var biliyorsunda nereyi eselemen gerektigini nasil bulacaksin?

Sema varsa is kolay. Sinyal enjekte ederek acik devre ve ozellikle saseye kisa devreleri bulabilirsin. Fakat devre yapisi cok onemli.
Bugune kadar hic kullanmadim. Ne kadar verimlidir bir sey diyemeyecegim.

Bunun gibi bir seyler bulabilirsem alip deneyecem

Guzelmis ise yaramazsa daha sertini kullanirsin. Bende disfircasina benzer biraz sert princ telli firca vardi.

1716546801893.png

Bu kabloyu buldum mu olay tamamdir :gulus2:

Soft slicon cable

Son düzenleme:
1716546801893-png.33941

Bu goruntu cok guzel fakat uygulamada kisa bir sure sonra bunlar egilip sacaklanmayacakmi?
Firca killarinin biraz daha sert olmasi gerekir diye dusunuyorum. Benim firca cok yumusak degil ama cok sert te degildi. Eger kuvvetli bastirirsam PCB de onemsiz cizikler olusabiliyordu.

Asagidaki tam bu is icin.

band-brush-probes.jpg

Kullandigim buna benzer bir seydi.
0010624_tel-firca-ince-telli.jpeg

Asagidakilerden bolca bulunur ama telleri cok serttir. Gene de yumusak telli olani bulunabilir.

71p9NHcQIOL._AC_SX679_.jpg

Bu kabloyu nerde bulacağını çok önceleri söylemiş idim sana

Iyiki hatirlattin Sedat abi, zaten 10 cm bir sey lazim, :gulus2: parola 26*30*17 :patlat1:

parola: o olculerde, bana gelmek uzere sedat abinin odasinda bekleyen, bir kutu var.

Super not: bu parola yi Sedat abi anlamaz diye yazmadim, onun haricinde kimse anlamaz diye yazdim

Not ta son limit: Bu usttekini Sedat abi yi kandirmak icin yazmadim :katil1:

Son düzenleme:
1716546801893-png.33941

Bu goruntu cok guzel fakat uygulamada kisa bir sure sonra bunlar egilip sacaklanmayacakmi?
Firca killarinin biraz daha sert olmasi gerekir diye dusunuyorum. Benim firca cok yumusak degil ama cok sert te degildi. Eger kuvvetli bastirirsam PCB de onemsiz cizikler olusabiliyordu.

Asagidaki tam bu is icin.
@sedat abi bak varsa elinde bir parca bu sekilde deneyebilirsin, kirilip dokuluyorsa baska careye bakariz

en son piller için buradan almıştım, fiyat biraz daha uygun.

Ben urkuyorum o motorobit ten. Forumda motorobit cilesi diye bir baslik var, Acayip urkutucu, Simdi isterim 2 metre , gonderirler 2 tane 1 metre :kizgin3: Biz zaten kesmistik sizin icin :gulus2:

Ben urkuyorum o motorobit ten. Forumda motorobit cilesi diye bir baslik var, Acayip urkutucu, Simdi isterim 2 metre , gonderirler 2 tane 1 metre :kizgin3: Biz zaten kesmistik sizin icin :gulus2:
bunlardan rgb şerit led aldım ledlerin üzeri yapış yapış bişey kaplı eriyo bulaşıyo vs. ama hiçbiryerde bulunmayan polyvaricon ayarlı kapasiteleri 15 liradan aldım. borsa gibi risk almadan para kazanılmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,554
Son üye
alisummer

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back