PCB yapım aşamasında bakırı çözmek için kullanılabilir asit alternatifleri nedir?

AzymE

Yeni Üye
Yollara zarar vermeden bakırı etkili bir biçimde çözmek için kullanılabilir herhangi bir alternatif asit biliyorsanız paylaşabilirsiniz.

Yollara zarar vermeden bakırı etkili bir biçimde çözmek için kullanılabilir herhangi bir alternatif asit biliyorsanız paylaşabilirsiniz.
Sizin normalde kullandığınız nasıl bir çözelti?

Kabaca kullandığım karışım oranları aşağıda. Yavaş, aşırı hızlı gaz çıkışı olmadan 4-5 dakika içerisinde eritme işlemi tamamlanıyor.
Bakır üzerindeki kaplamaya güveniyorsanız (toner, uv, pozitif 20 vb.) su miktarını azaltıp peroksit miktarını biraz artırıp saniyeler içerisindede eritme işlemi yapılabilir.
Not: Süreç hızlandırıldığında, kontrol ve müdahale etme imkanları azalıyor.

1 birim hidrojen peroksit (saflık derecesini bilmiyorum, asit türevleri satan bir yerden alıyorum)
4 birim saf tuzruhu (marketlerde satılanlardan değil)
8 birim su

Not2: Bu karışım oranları ile 5 mil yol kalınlıkları sorunsuz basılabiliyor.

Kimyasal ürün satan yerlerdeki HCl çözelti orarnı %35, marketlerde satılan %17.5-18. Peroksit ise %50.

sodyum persulfat veya amonyum persulfat

bugun ilginc bir durum basima geldi, kullanimdan artan asitleri ziyan olmasin kullanayim dedim asite attim ve plaket yuzeyindeki toner kaplamasi soyuldu acaba plakette yag artigi filanmi var diye dusundum, sonra numune fazla olmasin diye ayni plaket ayni toner transferi ile plaketten kestigim numuneyi plaketi yeni hazirladigim cozelttiye attim ve sonuc kucuk pcb gibi basarili sonuc verdi, demekki eski cozeltiler bundan sonra kullanilmayacak.

Ekler

• 20241019_185110.jpg
    20241019_185110.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 33
Çözeltileri ben tek kullanımlık ve yetecek kadar hazırlıyorum. Kullanıldıkça doyuma ulaşıyor ve eritme özelliğini kaybediyor.

Kullanılmış ve beklemiş çözeltide tonerin çözülmesi garip bir durum. :emindegil1:

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back