Yine de bir tane denk gelirse ve imkaniniz olursa kenara bir tane koymalisiniz. 17b+ ve oncekileri asla tavsiye etmiyorum. Fluke 75 77 79, fluke 83 85 87 88 , fluke 10 11 12 dahi olabilir. Eskileri olabilir. Fluke 287 289 cok pil tuketiyor. Ancak mukemmel bir ozellikleri var. Datalogger . Olcmeye istediginiz zaman aralikalrinda yapabilirsiniz. 10 dk da 1 olc veya saniyede bir olc diyebilirsiniz. tek farki olcum sayisi limiti. 10 dk secseniz bile, trigger ozelligi aradaki anlik yuksek degisimi yakalayip size gosterecektir. Muhtesem.
fotoğraflardaki fluke 177'de benim fakat owon'a alıştıktan sonra aramız çok iyi değil fluke ile artık

fotoğraflardaki fluke 177'de benim fakat owon'a alıştıktan sonra aramız çok iyi değil fluke ile artık
Evet biliyorum diger konuda okumustum, ancak daha once arizali oldugunu ve tamir ettiginizi duydugum icin tavsiye de bulundum. Yoksa o da yeterli elbette

Evet biliyorum diger konuda okumustum, ancak daha once arizali oldugunu ve tamir ettiginizi duydugum icin tavsiye de bulundum. Yoksa o da yeterli elbette
şubat 2024 tarihiyle 20bin türk lirası bandında alınabilecek en sade ölçü aleti.
Ahım şahım hiçbir özelliği yok 20 bin liram cebimde olsa ve kendime bir elektrik-elektronik ölçümü için yatırım yapacak olsam kesinlikle F177 tercih listemde olmazdı.

9-10 bin lira bandına BM-869S alır kalan 9-10 bin lirayada ihtiyacıma göre;

OWON SDS1102
veya
OWON SDS5032

alırdım bu sayede hem orta-üst düyey bir dmm ve skop almış olurdum.

Veya hepsini bir kenara bırakıp F177'de alabiliyoruz.

Tercihlere diyecek hic bir soz bulamam. Ancak arkada yiginla deste para olsa, Fluke haricinde bir seyi anca denemek icin aliriz

Brymen BM869S kırmızı çizgimiz laf ettirmeyiz :) .

Yo neden ettirmeyelim, ona da ettiririz. Ama tahmin değil somut veri olması lazım.

Bu devirde hiç bir marka ya da modele fan derecesinde bağlı olmayı mantıklı bulmuyorum. Öncelikle her markanın bir sürü farklı segment ve kalitede ürünü olabiliyor. Şu marka iyidir, bu kötüdür demek doğru değil. Modele gelince de, kullanmadan, veri ve ölçümlerle olmadan konuşmayı doğru bulmuyorum. Bir nesilde arabada yıldız (Mercedes) varsa başka söze gerek yok en iyisi odur anlayışı vardı mesela.

Bu multimetre ile ilgili dünya kadar kullanıcının çok olumlu yorumları var. Teknik spesifikasyonları oldukça iyi. Paylaştığım kanalın sahibi profesyonel olarak multimetre testi yapan birisi. Bu konuda benden ve birçoğumuzdan daha bilgili ve tecrübeli. Pek çok marka (Fluke dahil) multimetreleri gönderiyor sağlamlık testi yapsın diye. Bu kişinin yorumları da oldukça iyi.

Fiyat olarak bakınca da ciddi bir fiyat-performans faydam varsa, Fluke ya da x bir markanın bir modeli (örnek:87V) belki bazı açılardan bir miktar daha iyi olsaydı bile ben bu şartlar altında bu cihazı seçerdim. Ama performans ve fiyat dengesi açısından daha iyi olduğunu düşündüğüm bir başka marka-model önüme çıkarsa da direk onu alırım.

bm869s, ölçme fonksiyonları karşılaştırıldığında fluke 87 5'le mi yoksa fluke 287/289'la mı eşleşir?

bm869s, ölçme fonksiyonları karşılaştırıldığında fluke 87 5'le mi yoksa fluke 287/289'la mı eşleşir?
287 ve 289 dan bir digit fazla, AC ve DC yi ayni anda olcebilir mi bilmiyorum. 87 V de data logger yok. Ikisiyle de eslesmiyor aslinda. Biraz fazlasi bile var, 0-20 mA olcebiliyormus mesela. Ama tabi bu uygulama da kolay olmayacaktir.

Fluke'lar her türlü ortam şartlarında test ediliyor, gövdesi çok sağlam, birkaç metreden betona düşse birşey olmuyor. Eğer bir ölçümü fluke ile yapıyorsan, hiçbir zaman "hmm bu ölçüm sonucu doğru mu acaba?" tereddütü yaşamazsın, "acaba bu cihazda neden bu voltaj var?" diye düşünürsün. Zaten bu güvenilirliğe istinaden adamlar ömür boyu garanti veriyor.

Hocam benle aynı cevabı seneler öncesi vermiş.

Arkadaşlar kimse kimseyi kandırmasın, asıl sorun para; para derdiniz olmasa Fluke'dan başkasına el götürmezsiniz :)
Çok şeyin fanı değilim ama Fluke benim kırmızı çizdim :)

@Ahmet 'in yaptığı test tam da dediğim işte ama ben anlatamıyorum kimselere buradan.

Gittin dükkandan Uni-T, Owon, Brymen ve 5TL'lik oyuncak multimetre aldın.
Şimdi abilerim ablalarım, bunların doğruluğunu neyle kıyaslıyorsunuz; Fluke ile.

Siz hiç Fluke alıp, doğru ölçüp ölçmediğini Owon'la test eden gördünüz mü :)

Referans ürün olmuş artık adamlar, iyi kötü, ölçümü ground noktası bizim için. Ground noktasının üstüne inşa ediyoruz her şeyi.

Diğer oyuncaklar o yüzden gözümde yok hükmündeler.

• Beğen
Reactions: clc
Hocam benle aynı cevabı seneler öncesi vermiş.

Arkadaşlar kimse kimseyi kandırmasın, asıl sorun para; para derdiniz olmasa Fluke'dan başkasına el götürmezsiniz :)
Çok şeyin fanı değilim ama Fluke benim kırmızı çizdim :)

@Ahmet 'in yaptığı test tam da dediğim işte ama ben anlatamıyorum kimselere buradan.

Gittin dükkandan Uni-T, Owon, Brymen ve 5TL'lik oyuncak multimetre aldın.
Şimdi abilerim ablalarım, bunların doğruluğunu neyle kıyaslıyorsunuz; Fluke ile.

Siz hiç Fluke alıp, doğru ölçüp ölçmediğini Owon'la test eden gördünüz mü :)

Referans ürün olmuş artık adamlar, iyi kötü, ölçümü ground noktası bizim için. Ground noktasının üstüne inşa ediyoruz her şeyi.

Diğer oyuncaklar o yüzden gözümde yok hükmündeler.
peki fluke çok iyi dmm üretiyor hemfikiriz,
Owonun taşınabilir osiloskobuna eklediği dmm özelliği fluke ile aynı performansta ölçüm yapıyor ve bunu kararlılık ile yapıyor bu durumda owon iyi bir dmm üreticisi mi oluyor yoksa fluke basit cihazlardan daha iyi olamadığı için kötü bir dmm üreticisi mi oluyor?

abartılacak bir üretici değil fluke ,elim hep owona gidiyor büyük dijitleri olsun, çok çok kolay kullanımı olsun daha çok kullanmama sebep oluyor.

Benim testi yayınlama amacım üst düzey dmm ile bir owon eşantiyonunu karşılaştırmaktı fluke 177 alana kadar 2 tane owon hds242 alıyorsun

287 ve 289 dan bir digit fazla, AC ve DC yi ayni anda olcebilir mi bilmiyorum. 87 V de data logger yok. Ikisiyle de eslesmiyor aslinda. Biraz fazlasi bile var, 0-20 mA olcebiliyormus mesela. Ama tabi bu uygulama da kolay olmayacaktir.

bardağın dolu tarafına bakarak değerlendirdiğimde bm869s'yi fluke 287/289'a daha yakın buluyorum.

peki fluke çok iyi dmm üretiyor hemfikiriz,
Owonun taşınabilir osiloskobuna eklediği dmm özelliği fluke ile aynı performansta ölçüm yapıyor ve bunu kararlılık ile yapıyor bu durumda owon iyi bir dmm üreticisi mi oluyor yoksa fluke basit cihazlardan daha iyi olamadığı için kötü bir dmm üreticisi mi oluyor?

abartılacak bir üretici değil fluke ,elim hep owona gidiyor büyük dijitleri olsun, çok çok kolay kullanımı olsun daha çok kullanmama sebep oluyor.

Benim testi yayınlama amacım üst düzey dmm ile bir owon eşantiyonunu karşılaştırmaktı fluke 177 alana kadar 2 tane owon hds242 alıyorsun

@Ahmet kardeşim Owon'u neyle test ettin? Fluke ile. Ya Fluke'un da ölçtüğü değerler yanlışsa? Bunu hiç düşünmedin dimi ama itiraf et. Acaba fluke yanlış ölçüyor mudur demedin kendine. Ama owon'dan şüphelenip doğruluğunu ya da ne kadar doğru ölçtüğünü gittin fluke ile test ettin. Hatta fluke ile benzer sonuçlar çıkınca da içten içe sevindin. Dedin 250k'lık cihazın yaptığını 2k'lık cihaz yapıyor diye.

Referans noktasını fluke alıyorsun ama hala fluke kötü diyorsun pes.

Param varsa 18 tane owon alacağıma 1 tane taş gibi fluke alırım ben. Bu da benim tercihim.

5.8 milyar dolarlık 2500 kişinin çalıştığı 70 senelik şirkete de dandik dedik ya :)

Örnek olması açısından, 12 bin kişinin çalıştığı Aselsan'ın piyasa değerinin 5-6 katı.

@Ahmet kardeşim Owon'u neyle test ettin? Fluke ile. Ya Fluke'un da ölçtüğü değerler yanlışsa? Bunu hiç düşünmedin dimi ama itiraf et. Acaba fluke yanlış ölçüyor mudur demedin kendine. Ama owon'dan şüphelenip doğruluğunu ya da ne kadar doğru ölçtüğünü gittin fluke ile test ettin. Hatta fluke ile benzer sonuçlar çıkınca da içten içe sevindin. Dedin 250k'lık cihazın yaptığını 2k'lık cihaz yapıyor diye.

Referans noktasını fluke alıyorsun ama hala fluke kötü diyorsun pes.

Param varsa 18 tane owon alacağıma 1 tane taş gibi fluke alırım ben. Bu da benim tercihim.

5.8 milyar dolarlık 2500 kişinin çalıştığı 70 senelik şirkete de dandik dedik ya :)

Örnek olması açısından, 12 bin kişinin çalıştığı Aselsan'ın piyasa değerinin 5-6 katı.

ben fluke kötü demedim fluke doğru ölçüyor da demedim tek bir doğru ölçüm yapan ölçü aleti varmış gibi algı oluşturuyorsunuz bunun önüne geçmek için fluke ile owonu kıyasladım.

fluke kendi kendine bozulup eeprom hatası veriyor,
5.8 milyar dolarlık koskoca şirket türkiyede 1 tane servis barındırıyor oda telefonda bana abi diye hitap ediyor 177'nin eeprom verileri ellerinde yokmuş gözümde değeri 5 dolar kaldı : )) yani 20 bin türk lirası verip kendi kendine eepromu bozulunca elimdeki cihazı tamir ettiremiyorum? başka bir ölçü aleti tamircisine yaptırmak zorunda kaldım.

Testte fluke ve owon olması owonu fluke ile test ettiğim anlamına gelmiyor belki fluke'ı owon ile test ettim :katil2:

Yazımdan fluke'ı kötülüyor owonu övüyor diye sonuç çıkmasın fiyatları yarı yarıya ama asıl yazış amacım bütün paranıza sadece dmm almamanız gerektiği birkaç mesaj önce 1 fluke-177 parasına orta düzey güzel bir elektronik labratuvar temeli atabiliyorsunuz.

Ben yoruldum artık yazmaktan :)

Ne kullanırsanız kullanın ne diyim, sanki para, zaman benim cebimden çıkıyor gibi davranıyorum, kendime kızdım millete öneri vererek. Baksana işine aptal kafam, Türk insanına öneri verilmeyeceğini 50 yaşına geldim hala öğrenemedim :)

Bence en iyi multimetre budur, herkesin yaptığını yapıyor! 50TL! 46346 tane alınır hatta üstüne multimilyonluk şirket kurarsınız owon alacağınıza...

oem-dt830b-dijital-multimetre_555080389.jpg

@Gokrtl
Konu başlığındaki pensampermetre den memnun musun?
1.mesajdakini almadım. Konunun devamında UT207b önerildi, onu aldım.
Detaylı teste tabi tutmadım. Sadece 1 kere kullandım. Onda da 500mA ölçtüm.
Kendi yaptığım güç kaynağının ekranında da çekilen amperi gösteriyordu ve onda da 500mA görünüyordu.

Buradan şu sonucu çıkardım: ya ikiside bozuk, yada ikiside sağlam ölçüyor. :D

1.mesajdakini almadım. Konunun devamında UT207b önerildi, onu aldım.
Detaylı teste tabi tutmadım. Sadece 1 kere kullandım. Onda da 500mA ölçtüm.
Kendi yaptığım güç kaynağının ekranında da çekilen amperi gösteriyordu ve onda da 500mA görünüyordu.

Buradan şu sonucu çıkardım: ya ikiside bozuk, yada ikiside sağlam ölçüyor. :D
1000A lazım mı sana?
Neden bunu önerdiler?

Bende bunu aldım 2A DC modu varmış.
200A bana gerekli değil.
100A bile çok.

UNI-T UT210E 100A AC/DC MİNİ DİJİTAL PENSAMPERMETRE

Bu siparişi iptal ettim. Inrush modu ve bazı sorunları varmış.

Son düzenleme:
Üstteki siparişi iptal ettim.
Derinlemesine araştırınca sorunları olduğunu ve InRush özelliği olmadığını öğrendim.

InRush özelliği olan şu Pensampermetreyi aldım.
Kyoritsu Kew Snap 2046R modelini alacaktım ama stokta yokmuş.
Bir üst modeli olan Kyoritsu Kew Snap 2056R modelini aldım.

@TA3UIS hayırlı olsun, güzel seçim. ileride punta kaynağı projesine girişirsen bu cihazın hem yüksek akım ölçme hem de inrush ölçme özelliğinin faydasını göreceksin.

@TA3UIS hayırlı olsun, güzel seçim. ileride punta kaynağı projesine girişirsen bu cihazın hem yüksek akım ölçme hem de inrush ölçme özelliğinin faydasını göreceksin.
Sağol, valla sizin sayenizde bir şeyler öğrenip alet seçimi yapmayı filan da öğreniyoruz.

Görünürde hepsi aynı işi yapıyor gibi ama işin sırrı detaylarında gizli, bunu da sizlerden öğreniyoruz.

1000A lazım mı sana?
Neden bunu önerdiler?
Senin de dediğin gibi bana 100A bile fazla ama sanırım şu inRush özelliğinden dolayı bunu önermişlerdi. Bende öyle aldım. Elime geçince de çok büyük olduğunu fark ettim. Evde kullanmak için gerçekten büyük. Belki zamanla daha iyi özelliklerde daha minimal bir şey bulurum. Bunu elden çıkarır onu alırım.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back