Philips 190CW Lcd Monitör Tamiri

Söküp ayrı ölçmen lazım. Basit bir devre kur, transistörün kollektöründe LED ve direnç olsun, optoyu tetikle ve LED nin yandığını gör.
İş yerindeyim abi. Devre kuracak imkan yok gibi. Dibi köşeyi karıştırayım malzeme bulursam denerim. Yoksa yine eve götürücem.
Çok eğlenceliymiş bu arıza bulma işi yav :D

İş yerindeyim abi. Devre kuracak imkan yok gibi. Dibi köşeyi karıştırayım malzeme bulursam denerim. Yoksa yine eve götürücem.
Çok eğlenceliymiş bu arıza bulma işi yav :D

Tabi. Bir süre sonra kendini Sherlock Holmes gibi hissediyor olacaksin :p

Tabi. Bir süre sonra kendini Sherlock Holmes gibi hissediyor olacaksin :p
Fikrim geldi.
UT89XD nin led kademesinden yararlanarak optoyu tetiklesem. Karşı tarafa da led bağlasam işe yara gibime geliyor. Ne dersin abi?

Olur. Bakıyorum UT89XD yi sevdin ;)
Bilmem. İlk olduğu için midir bilmiyorum 139c yi daha çok seviyorum. Hem oto ölçüm yapıyor, hem ışığını ldr ye bağımlı olmadan açıp kapayabiliyorum, hem dc ve ac arasında tek tuş geçiş var. Bence UT89XD den daha kullanışlı. 89XD nin bana göre tek artısı led ölçebilmesi.

Led devresini kuracak malzeme bulamadım ama optonun sağlam olduğunu test ederek garantiledim. Bu durum da sıkıntı pwm entegrede oluyor herhalde.
Optonun ledini 89XD sayesinde yaktım. Tr tarafını diğer multimetre ile diyot kademesinde ölçünce çıkış aldığımı gördüm. Optonun ledini söndürünce çıkış sıfıra düşüyor. Bu durumda sağlam demek mantıklı sanırım.

20210205_141617.jpg

Evet bu durumda PWM entegresini değiştirmek lazım.

Evet bu durumda PWM entegresini değiştirmek lazım.
Hadi buyur buradan yak. :D

Optodan çıkan sinyal entegrenin "comp" bacağına giriyor. Oradan da işlem görerek Out bacağından çıkıyor. Ve ben bu çıkan sinyali diyot kademesinde görebiliyorum. Bu out çıkışında benim ne ölçmem gerek? Volt mu, akım mı, sinüs yada kare dalga filan mı?

20210205_143830.jpg

Out bacağının diyot kademesinde ölçümü.
20210205_143650.jpg

Hadi buyur buradan yak. :D

Optodan çıkan sinyal entegrenin "comp" bacağına giriyor. Oradan da işlem görerek Out bacağından çıkıyor. Ve ben bu çıkan sinyali diyot kademesinde görebiliyorum. Bu out çıkışında benim ne ölçmem gerek? Volt mu, akım mı, sinüs yada kare dalga filan mı?

8037 eklentisine bak

Out bacağının diyot kademesinde ölçümü.
8038 eklentisine bak

OUT çıkışında duty cycle oranı değişen bir kare dalga görmen lazım.

OPTO çıkışında ise, güç kaynağının DC çıkışının seviyesine göre değişen bir DC voltaj görmen lazım.

Yalnız bir dakika. Diyot kademesinde niye ölçüm yapıyorsun yav? :) DC voltta ölçüm yap. Valla diyot kademesinde MOSFET gate'ine dokunayım deme güç kaynağını havaya uçurursun ...

OUT çıkışında duty cycle oranı değişen bir kare dalga görmen lazım.

OPTO çıkışında ise, güç kaynağının DC çıkışının seviyesine göre değişen bir DC voltaj görmen lazım.
O zaman osiloskop lazım. Eve götürsem benim osiloskop ile ölçebilir miyim?

O zaman osiloskop lazım. Eve götürsem benim osiloskop ile ölçebilir miyim?

Olmaz !!! izolasyon trafosu lazım, ayrıca senin probların da en az 220 Vrms e dayanıklı olması lazım. Kağıdında dayanıklıdır yazsa bile dayanıklı olmayabilir. Bu durumda şebeke voltajlarını gördüğü anda izolasyonu çöker ve yanmaya başlar.

Bu SMPS işleri sakat işler, çok dikkat et. Tehlikeli hata yapma ihtimalin var istersen hiç girişme buna ...

Yalnız bir dakika. Diyot kademesinde niye ölçüm yapıyorsun yav? :) DC voltta ölçüm yap. Valla diyot kademesinde MOSFET gate'ine dokunayım deme güç kaynağını havaya uçurursun ...
Abi tırsıtma beni yav. Sabahtan beri mosfetin dokunmadığım bacağı kalmadı. Allahtan biyerler bozuk da patlama çatlama olmadı. Tövbe billah bidaha diyot kademesine almam multimetreyi :D

Dc veya Ac ölçümlerde herhangi bir değer göremedim. Neyse basit yoldan gideyim o zaman. Direk entegre değiştireyim olsun bitsin.

Filitre kondansatörünü söktüm ama üzerini okuyamayalım diye tam değerlerin yazıldığı yerden yapıştırmışlar. Sökerken dağıldı orası. Netten bulduğum şemaya göre filitre kondansatörü 100uf 400v Ama bu değer çok düşük değil mi? Normalde ben 4500 uf filan diye düşünüyordum. Acaba aynı değerde bir kondansatör ile mi değiştirsem, yoksa yüksek değerli mi taksam?

20210211_125209.jpg
20210211_125118.jpg

200 veya 300 µF kullanabilirsin. Voltaj en az 400 V olmalı.

İş yerimde bir tane 19" Philips 190cw lcd monitör var ve arızalı. Sürekli power tuşundaki led yanıp sönüyor. Tuşa basınca durumu değişmiyor. Güç katını söktüm eve götürüp inceleyeceğim.
Arıza ile ilgili fikir verebilecek olan var mı?

7993 eklentisine bak7994 eklentisine bak7995 eklentisine bak7996 eklentisine bak7997 eklentisine bak
Kardeş kolay gelsin. Aynı arıza bende de var. Son durum olarak arızanın kaynağını buldun mu? Filtre Kapasitörü fotoğraftaki gibi. Ondan olabilir mi acaba? Teşekkürler.

Ekler

• 6830C0E9-6666-42A3-85A6-2048F93BF594.jpeg
    6830C0E9-6666-42A3-85A6-2048F93BF594.jpeg
    208 KB · Görüntüleme: 134
  • 79CEA6FD-CB78-49C2-A2E2-47465A2C9E06.jpeg
    79CEA6FD-CB78-49C2-A2E2-47465A2C9E06.jpeg
    152.3 KB · Görüntüleme: 136
Kardeş kolay gelsin. Aynı arıza bende de var. Son durum olarak arızanın kaynağını buldun mu? Filtre Kapasitörü fotoğraftaki gibi. Ondan olabilir mi acaba? Teşekkürler.
Sendeki bütün kapasitörler gitmiş gibi görünüyor. Onları değiştir.
Bendeki sorun başkaydı, bulamadım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,930
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back