Potansiyometre Taper Modifiyesi

Baranismen

Üye
Selamlar.

Elimde 10 bant bir ekolayzır pedalı var Aliexpress'den aldım, çin işi, iki tane TL072 ve iki tane de TL074 bazlı 9V bir devre. Bunda Çin'li arkadaşlar W(log-antilog) yerine B-Lineer tapera sahip 50k slider pot kullanmışlar 10 adet, çünkü ucuz. Haliyle + - 12db'lik frekans aralıklarının tepki aralığı 0-12db arasında değil de 7.5-12db civarında etki gösteriyor, yani büyük bir ölü alan mevcut, hassasiyet az. Bunu daha önce yaptığım pedallarda da tecrübe ettim, ters log isteyen bir devreye lineer bağlayınca örneğin tüm range ufacık bir alana yığılıyordu.

Şimdi bu slider'ları 1-2 ve 2-3 uçları arasına aynı değerde iki paralel direnç ile kullanırsam taper response'u değişiyor diye okudum aşağıdaki linkte. Bu bağlamda 1-2 ve 2-3 arasına 1m veya üzeri 2 tane direnç atmam benim yaklaşık 49k'lık W-Taper bir tepki almama sebep olur mu acaba? Paralel direnç değerleri ne kadar yüksek olursa pot'un orjinal değerine o kadar yaklaşıyor diye biliyorum.

Ton kontrol icin lineer potansiyometre kullanilir. Equalizer icin de lineer olmayacak mi?

Logaritmik olanlar sadece volume kontrol icin kullanilir diye biliyorum.

Selamlar.

Elimde 10 bant bir ekolayzır pedalı var Aliexpress'den aldım, çin işi, iki tane TL072 ve iki tane de TL074 bazlı 9V bir devre. Bunda Çin'li arkadaşlar W(log-antilog) yerine B-Lineer tapera sahip 50k slider pot kullanmışlar 10 adet, çünkü ucuz. Haliyle + - 12db'lik frekans aralıklarının tepki aralığı 0-12db arasında değil de 7.5-12db civarında etki gösteriyor, yani büyük bir ölü alan mevcut, hassasiyet az. Bunu daha önce yaptığım pedallarda da tecrübe ettim, ters log isteyen bir devreye lineer bağlayınca örneğin tüm range ufacık bir alana yığılıyordu.

Şimdi bu slider'ları 1-2 ve 2-3 uçları arasına aynı değerde iki paralel direnç ile kullanırsam taper response'u değişiyor diye okudum aşağıdaki linkte. Bu bağlamda 1-2 ve 2-3 arasına 1m veya üzeri 2 tane direnç atmam benim yaklaşık 49k'lık W-Taper bir tepki almama sebep olur mu acaba? Paralel direnç değerleri ne kadar yüksek olursa pot'un orjinal değerine o kadar yaklaşıyor diye biliyorum.

Siz atmasaydınız ben de aynı kaynağı atacaktım ama 1M ohm çok büyük bir değer değil mi etkisiz gibi davranmasın.

Ton kontrolünde w tip kullanılıyor bazı devrelerde, 0 dan 50 ye kadar anti log, 50 den 100 e kadar da log bir yol izliyor, grafik S çiziyor yani.

2m ile 2k arası muhtelif değerler denedim, ama tepkiyi etkilemedi maalesef. Bir de sanırım potlar bireysel değil de seri veya paralel yapıda, çünkü ölçümde ortada 15k, tepede 5k gibi bir direnç alıyorum, ama potlar 50k. Takip ettiğim yabancı bir forumda 1/n gibi bir formülden bahsediliyor, n de toplam bant sayısına tekabül ediyormuş. Eq devreleri farklı bir yapıda sanırım.

Equalizer de logaritmik pot kullanimi bana mantikli gelmedi neden?

1KHz iki ucu da 500Hz ve 1500 Hz olsun. Bu frekanslar arasinda neden logaritmik bir degisim istensin ki?

Logaritmik potlarla yapilmis ornek bir sema verebilirmisiniz?

Equalizer de logaritmik pot kullanimi bana mantikli gelmedi neden?

1KHz iki ucu da 500Hz ve 1500 Hz olsun. Bu frekanslar arasinda neden logaritmik bir degisim istensin ki?

Logaritmik potlarla yapilmis ornek bir sema verebilirmisiniz?

Yani evet bana da mantıklı gelmiyor başından beri, ama kullanım o şekilde, bilmiyorum neden açıkçası, tubescreamerın ton kısmı da w20k dır mesela.

Bu pedalın içinde 2 tane 072 2 tane de 074 opamp var devrenin. Orjinali mxr m108 olması lazım ama bunla alakası yok ne opamp lar aynı ne pot değerleri aynı, frekans değerleri aynı bir tek.

1704225219162.png

[math]Z=\frac{R*B}{R+B}=\frac{R*(K-A)}{R+(K-A)}[/math]
Burada K potun degeri.

R baglayacagin direncin degeri.

A, 0...K araliginda lineer degisim.

Pot milindeki lineer degisime karsilik potun orta ucu ile alt tarafi arasinda okunan direnc de Z

K=50K icin R yi 100K asagidaki grafikte Z nin degisimine bak
R yi grafik sitesinden istedigin gibi degistir ve Z deki degisime bak.

Asagidaki grafik 2 adet R direnci icindir.

Son düzenleme:
Yani evet bana da mantıklı gelmiyor başından beri, ama kullanım o şekilde, bilmiyorum neden açıkçası, tubescreamerın ton kısmı da w20k dır mesela.

Bu pedalın içinde 2 tane 072 2 tane de 074 opamp var devrenin. Orjinali mxr m108 olması lazım ama bunla alakası yok ne opamp lar aynı ne pot değerleri aynı, frekans değerleri aynı bir tek.
Örneğin 47K lık bir potu log vb. bir hale getirmek istiyorsanız şöyle bir düzenek kurabilirsiniz denem yapmak için. Stereo pot alıp bir tarafına Vcc ve GND verirsiniz orta pinden voltaj okursunuz. Bu sayede %kaç bir döndürme yaptığınızı ölçersiniz. Diğer pot kısmınına da Vcc ve GND verirsiniz ama bu pota dirençler takarsınız. Yine ortadaki pinden değer okursunuz. Bu değerleri de arduino gibi basit bir MCU nun ADC ile okuyup sade pot kısmını x ekseni yani döndürme yüzdesini yazdıracak şekilde ekrana yazdırıp, direnç eklenen potlu kısmı da y eksenine yazdırırsanız, sizin paylaştığınız yazıdaki teorik grafikleri birebir elde edersiniz. Eklediğiniz direnç değerini değiştirerek en son istediğiniz eğriyi elde edebilirsiniz. Tek sorun var o da stereo potlar %100 eş çalışmıyor biri 5.1K iken diğeri 5.4k olabilir bu deneyde öyle bir sapma payı olabilir. Ama yaklaşık eğriyi elde edip denemek için bence yeterli olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back