Sarı site kapandı mı

Birde şöyle birşey var

domain.PNG

sahibinden.com SOA kaydı. Dikkat edilirse NXDOMAIN hatası var ve ANSWER SECTION yok.

Kod:
[ta@bonsai ~]$ dig soa sahibinden.com

; <<>> DiG 9.16.44-Debian <<>> soa sahibinden.com
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NXDOMAIN, id: 6659
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 1, ADDITIONAL: 1

;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags:; udp: 1232
; COOKIE: bacb5bb016b6e4b9010000006595673649a2a08f2a1085e8 (good)
;; QUESTION SECTION:
;sahibinden.com.                        IN      SOA

;; AUTHORITY SECTION:
com.                    874     IN      SOA     a.gtld-servers.net. nstld.verisign-grs.com. 1704290049 1800 900 604800 86400

;; Query time: 0 msec
;; SERVER: 127.0.0.1#53(127.0.0.1)
;; WHEN: Wed Jan 03 16:55:02 +03 2024
;; MSG SIZE  rcvd: 147

[ta@bonsai ~]$

Şimdi mekatronik.org un SOA kaydına bakalım. Sorgulama sonucu NOERROR ve ANSWER SECTION'a bakılırsa bu domain'in yetkili DNS sunucuları Turhost şirketinde.

Kod:
[ta@bonsai ~]$ dig soa mekatronik.org

; <<>> DiG 9.16.44-Debian <<>> soa mekatronik.org
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 30121
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 1

;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags:; udp: 1232
; COOKIE: 3665c909804ba74b0100000065956872fb55bd7303ed3295 (good)
;; QUESTION SECTION:
;mekatronik.org.                        IN      SOA

;; ANSWER SECTION:
mekatronik.org.         86400   IN      SOA     dns1.turhost.com. teknikekip.aerotek.com.tr. 2023071720 86400 7200 3600000 86400

;; Query time: 11 msec
;; SERVER: 127.0.0.1#53(127.0.0.1)
;; WHEN: Wed Jan 03 17:00:18 +03 2024
;; MSG SIZE  rcvd: 148

[ta@bonsai ~]$

..bu firmalar neden kendi bilgisayar servislerini kurmuyorlar?Epey para kazanıyorlardır..

..bu firmalar neden kendi bilgisayar servislerini kurmuyorlar?Epey para kazanıyorlardır..
Turkiye'de o is icin yeterli bant genisligi kirala, bunun donanimi, elektrigi, bakim icin servis calisani falan girince icine yurtdisinda kiralamaktan cok daha pahaliya geliyor.

Biliyorsunuz yakın zamanda ilan verme şartları değişti ve birçok doğrulama vs. geldi.

Örneğin eskiden bir adam girip aynı evi farklı fiyatlardan istediği kadar ilana girebiliyordu. Üstelik tek hesaptan bile yapılabiliyordu. Artık aynı ilan FARKLI kullanıcılar bile olsa sadece bir kişi tarafından ilana girmesi gerekiyor gibi düzenlemeler geldi.

Dolayısıyla bu iş, emlak ve otomobil balonu ile ilintili çıkarsa hiç şaşırmam. Adamların tek işi web sitesini yönetmek iken, olmaza diyemem ama bana basit bir teknik hata yapacaklarına ihtimali zayıf görünüyor.
Bunu bizde yapıyorduk :))
X bir bmw modeli fiyatı düşsün diye piyasanın altında ama dikkat çekmeyecek ilan koyuyorduk, düşürmeyi bir nebzede olsa başardık :))

Genelde mesaj atanlar araç sahipleri oluyor.
Araçta hasar kaydı mı var bu kadar düşük yazdın?
Yanlış fiyat mı yazdın?
Gibi mesajları çok alıyorduk, tek bir marka model için güzel enflasyon mücadelesi vermiştik.

Sonuç olarak ilanın fiyatını düşürme hızımız ile para kazanma hızımız uyuşmadığı için hala ilan seyrediyoruz :))

Altyapı sorunu sanırım ama haklısın yurtdışında yapabilir istese
Altyapı sorunu tuketici için geçerli serverları direk internetin omurgasına bağlayabilirler

Asıl soru neden yapsınlar ? Kendi operasyonlrının maliyeti muhtemelen hazır alacakları hizmetten pahalıya gelecektir
Bir datacenterda internet elektrik soğutma hizmetlerini binlerce müşteri kullanırken sadece kendileri için bu altyapıları yedekli bir biçimde kurmak uzman personel istisdam etmek zorunda hatta profesyonel datacenterlarda gece nobetine kalan ekipler de var bir de bu kadar buyuk bir sitede bunun co location olarak birkaç farklı lokasyonda yapıldığını düşünün + çokabilecek butun sıkıntıları cozmek kendi sorumluluklarında geçiyor hazır kiralarken hizmet aldıgı firmalardan destek alabilirken problem yasadıgında firma değiştirebilirken kendisi yaptığında bunları yapamayacak

He serverların mulkiyeti kendilerine ait olabilir bu hizmeti de bunu bircok datacenter sağlıyor ister bir kabinde yer ayırıyor ister fiziksel olarak ayrı bir bolum ayırıyor direk ölçeğine bağlı

• Beğen
Reactions: nt
Altyapı sorunu tuketici için geçerli serverları direk internetin omurgasına bağlayabilirler

Asıl soru neden yapsınlar ? Kendi operasyonlrının maliyeti muhtemelen hazır alacakları hizmetten pahalıya gelecektir
Bir datacenterda internet elektrik soğutma hizmetlerini binlerce müşteri kullanırken sadece kendileri için bu altyapıları yedekli bir biçimde kurmak uzman personel istisdam etmek zorunda hatta profesyonel datacenterlarda gece nobetine kalan ekipler de var bir de bu kadar buyuk bir sitede bunun co location olarak birkaç farklı lokasyonda yapıldığını düşünün + çokabilecek butun sıkıntıları cozmek kendi sorumluluklarında geçiyor hazır kiralarken hizmet aldıgı firmalardan destek alabilirken problem yasadıgında firma değiştirebilirken kendisi yaptığında bunları yapamayacak

He serverların mulkiyeti kendilerine ait olabilir bu hizmeti de bunu bircok datacenter sağlıyor ister bir kabinde yer ayırıyor ister fiziksel olarak ayrı bir bolum ayırıyor direk ölçeğine bağlı
Ayrıca hazır hizmet alırken olçeklendirme şansşarı da var anlık yüke gore daha fazla serveri dinamik olarak devreye alabilirler bizdeki datacenterlarda bu olanak ne kadar var bilmiyorum ama aws gibi firmalarda var çok da zor bir olay değil bizde de sunan firmalar vardır diye düşünüyorum

Mantık şu dişarıdan gelen trafik bir load balancerdan geçip farklı serverlara dağılıyor trafik fazlaysa daha fazla server devreye alınıyor bu da docker ile kolayca yapılabilir sanıyorum

Benim web dünyası ile ilgili çok faza bir bilgim yok.Sadece Web Builder 11 ile yaptığım 2-3 tane web sitesi var.
Bu konularda öğrenmek istediğim bazı konular var.

1.Web Builder 11 den daha iyi web sayfası hazırlama programı hangisidir? (Web Builder 12 ve ...:))
2.Web Magaza açmak için shophy ,macenta gibi programlar vardı bunlar içinde tüm dosyalarım hazırken en kolay kurulan free magaza uygulaması halen varmı?
3.Hosting için Güzel.net i kullandım gayet iyi gibi üsteik fiyatlarıda uygundu sizce de iyimidir?
4-Similarweb diye bir web sitesinde benzeri web sitelerini buluyorum.Benzer daha iyi bir web sitesi varmı?
Amacım sorduğum web sitesinin ratinglerini göstersin benzer daha iyi ratingli siteleri göstersin.
5.Whois diye birşeyle site bilgierini görebileceğim en iyi web sitesi hangisidir?
Mesela sitenin açılmamasına neden olan sorunu gösterebilenleri varmı?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back