Smd Direnç saklama

semih_s

Kıdemli Üye
Smd dirençler için defter şeklinde setler var ama dirençlerin dahil olmadığı bir defter bulamadım. Pratik başka bir çözümü olan var mı? Boş defter bulabileceğim bir yer?

Semih Hocam,
Eğer kendiniz yapmak isterseniz ,poşet dosyalarla yapılabilir.Örneğin 2 cm aralıklarla enine olan kısımları poşet kapatma makinesi* ile kapatılabilir.(Tabiki önce sağ uzun kenar maket bıçağı ile açılacak)
Zaten ince klasörlere de kolayca takılıyorlar
Poşet kapatma makinası da yapılabilir sonuçta ufak bir tel resistansla ısıtılan yuzeye plastiğin kısa süre bastılılması ile yapılan kapanma
Ekleme:Aslında böyle bir poşet kapatma makinası atölyede olması gereken birşey çünkü başka işlerde de çok işe yarar

Son düzenleme:
Ben eski bir kartvizit kabı kullanıyorum. Artık pek kartvizit saklayan kalmadığından bunlardan bitpazarına filan da çok düşüyor.

1697712896104.jpeg
20231019_135358.jpg

Direnç defterine şerit şerit smd'leri yerleştirmek çok cazip geliyor. Benim birader geçenlerde dükkanda açık çerez paketlemekten bahsediyoru. Ben onu azıcık teşvik edeyim de bir tane poşet kapama makinesi alsın, ben de sebepleneyim .
@Omega peki bildiğimiz dosya föyleri bu makinelerle kapatılabiliyor mu ki emin misiniz?

@semih_s
Hocam
Biraz önce 3lük elektrik tesisat kablosunun ucunu eğe ile biraz yuvarlak hale getirdim.
Çakmakla 5-10 saniye ısıttım, poşet dosyanın üzerinden biraz bastırarark geçtim gayet güzel yapıştı sağlamlığına ben bile şaşırdım

Direnç defterine şerit şerit smd'leri yerleştirmek çok cazip geliyor. Benim birader geçenlerde dükkanda açık çerez paketlemekten bahsediyoru. Ben onu azıcık teşvik edeyim de bir tane poşet kapama makinesi alsın, ben de sebepleneyim .
@Omega peki bildiğimiz dosya föyleri bu makinelerle kapatılabiliyor mu ki emin misiniz?
Ona para verilmez bos yere. 5 TL'ye kendin de yaparsin. :D Kilitli poşette kullanabilirsin. Surekli poset yirt, tekrar kapat ile ugrasilmaz. Kartvizitlikte saklamak cok iyi fikirmis.

Ona para verilmez bos yere. 5 TL'ye kendin de yaparsin. :D Kilitli poşette kullanabilirsin. Surekli poset yirt, tekrar kapat ile ugrasilmaz. Kartvizitlikte saklamak cok iyi fikirmis.

Sipariş verildi bile. Çerez fiyatları sağolsun. Bu arada marka paketlenmiş ayçekirdeği çinden geliyormuş. Buna rağmen fiyatı açık çerezin çok üzerinde oluyor. Bazı müşteri de atarı dükkana yapıyor tatsızlık çıkıyor...
Föy olursa benim için daha iyi olacak. Ağzını kapatmayacağım, direnç defterleri gibi föyde bir tarafı açık kanallar yaparım. Güzel olmazsa da kayıp yok.

Bu kuruyemiş içinde boru şeklinde naylonlarda kullanılabilir .Yani altını ısı ile kapat haznedeki çekirdeği boşalt biraz üstünden tekrar ısıt .Isıtılan bölümün tam ortasından kes .Otomatik kuruyemiş doldurma makinası :)

Videodaki makinanın en üstünde 'de fıstık kamyonu var :katil2:

Son düzenleme:
Benim şu proje hoşuma gitti. Pek çok farklı türde katlar basıp üst üste koyabiliyorsunuz.

Benim şu proje hoşuma gitti. Pek çok farklı türde katlar basıp üst üste koyabiliyorsunuz.

Toplum huzurlu bakımından sakıncalı. Hem üretirken hem kullanırken fazla yüksek sesli sin kaf riski var.

Benim aklımda eppendorf tüplerinde saklamak vadı ancak çok küçükler avantajı hava almayacağı için yüzeyler oksitlenme yapmayacak ama bununla uğraşması zor gibi sonradan aklımı şu proje çeldi https://www.thingiverse.com/thing:3952021 ama kararsızım şimdi ihtiyaç olabilecek butun komponentlerden az az alıp da yıllarca kullanmaya kalksam kullanana kadar oksitlenip lehimde zorluk çıkartmasından korkuyorum

Fiyat biraz pahalı ama yurtdışından alınabilirse eğer bu üründen daha kullanışlısı bence biraz zor bulunur.

Çalıştığım firmada 5-6 tane her kılıf için ve L R C olmak üzere bunun ESD siyah olan versiyonundan var.
Şirket ortamındaki kullanımıyla bile tek parça halinde kapakları. 1-2 tane eksik kapak anca görmüşümdür.
BOXALL%20(4).jpg

Fiyat biraz pahalı ama yurtdışından alınabilirse eğer bu üründen daha kullanışlısı bence biraz zor bulunur.

Çalıştığım firmada 5-6 tane her kılıf için ve L R C olmak üzere bunun ESD siyah olan versiyonundan var.
Şirket ortamındaki kullanımıyla bile tek parça halinde kapakları. 1-2 tane eksik kapak anca görmüşümdür.
BOXALL%20(4).jpg
Guzel ama "birazicik" pahaliymis gercekten.

Sunu buldum, dortte bir fiyatina. Benim aldiklarim goz basina yeni fiyatlari ile dahi hala ucua kaliyor bunlara gore.

712r2kX1v4L._AC_SL1500_.jpg

Bu tip kutular bence SMD komponent saklamak için uygun değil. Kartvizit çok daha mantıklı bir çözüm. Bir kere SMD komponentler, kullanılmadıkları zaman kendi şeritlerinin içinde muhafaza edilmesi gerekiyor. Şeritten çıkardığın anda artık o komponent korozyona uğramaya başlar ve iyi lehim tutmaz. Bu kutularda da şeritleri saklayamayacağına göre komponentleri çıkarıp kutulara koymak gerekiyor.

Bu tip kutular bence SMD komponent saklamak için uygun değil. Kartvizit çok daha mantıklı bir çözüm. Bir kere SMD komponentler, kullanılmadıkları zaman kendi şeritlerinin içinde muhafaza edilmesi gerekiyor. Şeritten çıkardığın anda artık o komponent korozyona uğramaya başlar ve iyi lehim tutmaz. Bu kutularda da şeritleri saklayamayacağına göre komponentleri çıkarıp kutulara koymak gerekiyor.
Şeritler tamamen koruyor mu korozyondan ve nemden en azından dirençler ve kondansatörler için ?
transistör entegre led gibi şeylerin makaraları delikli olduğu için gene kilitli boşette silikajelle saklanması gerekiyor diye biliyorum ama direnç ve kondansatörlerde sıkıntı olmuyor ise su attıgım çözüm çok güzel gibi
videosu da var :

Kendi şeridi de tabi %100 koruma sağlamıyor, bunun için vakumda veya inert bir gazın olduğu ortamda saklamak lazım. Ama şeridinin içinde, açılmadan çok daha uzun süre muhafaza edilebilir. Sirkülasyonun çok fazla olduğu tamir ve üretim tesislerinde bu o kadar önemli değildir, çünkü komponent fazla uzun süre durmuyor açıkta. Ama bizim gibi hobiciler için önemli.

Amatör kullanım için az yer kaplaması benim için önemli. Kartvizitlik ve eğer düşündüğüm gibi uygulayabilirsem föy bu bakımdan daha avantajlı. Ulaşması da kolay. Karvizitlikten smd şeritleri, sayfaları çevirken kayar gibi geldi bana, @Sercan öyle bir şey oluyor mu? Yeterince sıkı oluyor mu?

Videodaki güzel ve kullanışlı, erişim de hızlı ama çeşit artınca çok fazla raf alanını işgal edecek bir çözüm. İhtiyaç kadar çekip çekip kesilebilir. Sonra bir bakmışsın kalmamış :) . Hobi için bile olsa smd kullanmaya başlayınca çeşit hızla artıyor.
@132kHz eğer smd kullanmaya başlayacaksan bence defter şeklinde olan setlerden almak mantıklı. Yüzde birlik olanlarından almalı.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back