Soğutucu

Celil

Üye

Merhaba elimde fazladan küçük soğutuculardan var. 3D yazıcı yapacağım ve Rasp'ın üstündeki triyaklara ve ATmega entegresine de takmayı düşünüyorum. Sorun olur mu?

Ekler

• atmega.jpg
    atmega.jpg
    226 KB · Görüntüleme: 64
  • triyak.jpg
    triyak.jpg
    145.4 KB · Görüntüleme: 64

Merhaba elimde fazladan küçük soğutuculardan var. 3D yazıcı yapacağım ve Rasp'ın üstündeki triyaklara ve ATmega entegresine de takmayı düşünüyorum. Sorun olur mu?

Triyaklar BTA ise sorun olmaz BTA'ların sırtı izole.
BTB ise izole değil.

Model numarasını söyleyin ve kendinizde orta uç ile sırtı arasını direnç kademesinde ölçün.

Triyaklar BTA ise sorun olmaz BTA'ların sırtı izole.
BTB ise izole değil.

Model numarasını söyleyin ve kendinizde orta uç ile sırtı arasını direnç kademesinde ölçün.
P60NF 06
P55 NF 06

model numarası yazan (siyah kısma) takmayı düşünüyordum.

P60NF 06

model numarası yazan (siyah kısma) takmayı düşünüyordum.
triyak değil bu mosfet.
izole etmezsseniz sorun olacaktır soğtucunun farklı bir iletken ile teması olursa şayet.

güzel montaj ve temas etmediğinden emin olursanız sorun olmaz tabii.
ama 2 iletken arasını birleştirirse bu soğutucu problem olması kuvvetle muhtemel.

Soğutucu neden bağlıyorsun? Isınıyor mu MOSFET'ler?

Karti dizayn eden oraya soğutucu olmadan koymuş.

Bu şekli ile çok aşırı mi ısınıyor? Soğutucu takmaktaki amacınız emniyet için mi?

Henüz bilmiyorum. fakat elime fazladan soğutucular var ve yazıcıyı tamamlamadan önce değerlendirmek istedim.

Dursun bir kenarda yav :) İşe yarardığı gün takarsın bir yerlere. Gereksiz yere soğutucu takarsan Ahmet'in dediği gibi soğutucunun bir yerlere temas etmesi riskini alıyorsun.

Mosfetler elle tutulamayacak kadar ısınıyoraa ( yaklaşık 60-65 derece) mosfetleri devreden ayırıp birbirinden izole ederek aynı soğutucuya monte eder.
Pinleri kablo ile karta taşırsınız.

Mosfetler de ısınma az ise hiç ellemeyin, bu hali ile kullanmaya devam edin, devrenin orijinalliği bozulmasın.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back