Sorunlu Bir Trafoyu Yeniden Sarmak

Yalnız ben sekonder karkasını boş bırakıp primer üzerine sarmana takıldım ... Bunun bir avantajı olacağından emin değilim.

Sekonderi nüveden baya uzaklaştırmış oluyorsun, dolayısyla manyetik alanın şiddetinin daha az olduğu yerde olmuş oluyor sekonder. Ama nüveye yakın sarsaydın (yani sekonder karnasına) o zaman manyetik akının çok güçlü olduğu yerde olacaktı. Bu sekonderden alabileceğin akımı DOĞRUDAN etkileyecek birşey.
Adnan abi burada olsadı cevaplardı. Ama bu duru kendisine soracağım

TEMEL MANTIK YÜRÜTELİM ABİ.
Trafo gücümüz sabit.
Primer alanımız sabit. Sekonder alanımız sabit.
Primer sargılarının aynısını sekonder tarafına sararsak ne olur?
Teorik verim %100 ise primerden geçen akım=sekonder akımı olacaktır.
Tel kalınlığı mantıken artırılamaz. Yani istenilen gerilim doğrultusunda artırılamaz.
Çünkü primerdeki ankuş ile sekonder ankuşu temelde eşittir. (Özel değilse)

Adam sekonder karkasını TAM OLARAK telin çapına göre ayarladıysa, başka hiçbir tel çapı kullanamazsın. Çapı düşürsen akım kısıtlanıyor, çapı artırırsan voltaj kısıtlanır çünkü fazla tur atamazsın.

Ama zaten buradaki amaç şu değiş mi? Belki trafonun sacında ve primerinde bir güç marjı vardır ve sekonder telini kalınlaştırarak daha fazla güç alabiliriz ...

Eğer trafoda HİÇBİR MARJ yoksa, yani örneğin TAM OLARAK 200VA olarak tasarlandı ve ne primer, ne saç, nede sekonder karkasındaki alanda marjımız yoksa o zaman bu trafodan daha fazla güç almak mümkün değil zaten.

O trafocu olduğuna göre öylesi daha iyi dediyse öyledir herhalde.
Onun bu konu da bilgilerine güveniyorum. Yamyam abinin bilgilerine de güveniyorum ama Adnan abi benim anlayacağım şekilde anlatıyor, yamyam abi beni matematik profesörü zannedip anlatıyor. Anlamayınca da böyle olay çıkıyor :D

"şu çapta telden ne kadar akım çekilebilir?" sorusu bir kere yanlış abi :)

Senin o trafo senin düşündüğünden yüksek akım da verir. Soruyu şöyle sormak lazım:

"Sıcaklık x dereceyi geçmeyecek şekilde ve en fazla y kadar voltaj düşümü olacak şekilde şu çapta telden ne kadar akım geçirilebilir?" Bunun da cevabını öyle şak hemen bir formül al sana sonuç veremezsin.

Ben biraz yüksekçe bir vojtaj düşümüne razı isem ve teli de iyi soğutuyorsam 0.5 mm çaplı telden 10A akım da geçiririm ;)

Öyleyse @Gokrtl e LAF atalım.
Sar kardeşim 1mm çaplı tel ile. Üzerine de yettiği kadarıyla 12V sargısını yap.
Öngörülen (Trafo gücü doğrultusunda) akımı vermezse gel beni kötekle.
Yav gözünü sevdiğim adam niye benle yarışıyorsun? Ben senin dengin miyim? Senin yaptığın ince hesapları yapabilir miyim? Bana E sacları üst üste koyunca kaç cm ediyor ve E nin orta sacı kalınlığı kaç cm onu söyle, çarpıp karesini alıp sana kaç watt güç verebileceğini söyleyeyim. Yüzeysel olarak öğrendiğim bu benim. Ben 100 derim, sen 110 dersin çokda farketmez. Ben 100 deyince sen 300 dersen o zaman bana sen yanlışsın arkadaş dersin. Bende doğrusunu öğrenmeye çalışırım.

Bir daha söyleyeyim de kavga başlamasın :D
Eğer teli mm olarak ölçüyorsan yani çapını ölçüyorsan 1.2mm çapındaki telleri sığdıramazsın.
Çünkü sen FABRİKA değilsin. Yırtınsan da 1.2mm çapındaki tel ile 96 tur saramazsın.
Ama sana dedim ki.
Orijinali 0.7mm olduğuna göre 1mm yap rahat rahat sar. Sana 12V için de yeterli alan çıkacaktır.
Şu cümleyi 20 mesaj önce kursaydın benim anlayacağım dilden kavga etmicektik. Neyse sonuç olarak senide anladım.

Tel kalınlıkları ile trafo gücü bağdaşmazsa herşey boşa gidebilir.
Ben ecik daha kalın saralım derken, ikinci 2X19V sargının iptal edileceği dolayısı ile bu tellerin tuttuğu yer kadar avantajımız olacağı için önermiştim.
Formüllerde önemli olan bir unsur daha vardır.
Tel çapı ile Tel alanı farklıdır.
1mm2 telden 2.5A çekilir. Ancak 1mm2 telin çapı 1mm değildir.
Hesaplarda ANKUŞ iç ölçüleri önemli olup 15mm olarak tahmin ettiğim ankuş taban eni ile yaklaşık 10mm olan ankuş yüksekliği kaç adet tel sığacağını gösterir.
15mm olan taban eni için bir mm kalınlığında teller yanyana ve sıkı şekilde sarılabilirse 15 sarım yapılabilecektir.
48TUR saracağımıza göre 3.2 kat tek sarmamız gereklidir. Diğer 48Tur için devam ettiğimizde toplamda 7kat tel sarmamız gerekir.
Yüksekliğimiz 10mm olduğuna göre sadece 3mm kadar boşluğumuz kalmaktadır.
12V sargı kalınlığı 07mm ise en az iki sıra kullanmamız gereklidir. Yaklaşık 1.5mm daha kalınlık gerekli.
Kalan 1.5mm kalınlık ise sargıların arasının yalıtımı için kullanılabilir.
NOT:
Çapı 1mm olan bir telin iç alanı 3.14mm karedir.
Mesajın işine gelen kısmını alıntı yapmışsın. Tam alıntı üsttedir. Mesajının içeriğinde telelrin mm2 hesabından bahsetmişsin. Hem başında hem sonunda. Benim beyin orada yanmış. Asıl anlatmak istediğini kavrayamamışım. Bu yüzdendir ki bana anlayabileceğim kadarını anlatın diyorum hep. Gün gelir geri kalanını da anlarım. :D

Bak mesela taydin abi de tellerin ısısından bahsetti onu da anlamadım. Matematik gerektiren şeyler bunlar. Hesap kitap işi yani. O kadar beyin olsa zaten şimdiye ya elektronikçi olmuştum ya yazılımcı. Benimkisi okyanusun ortasında karaya ulaşmaya çalışmak bu saatten sonra.

Elimde 440W olarak hesaplamış olduğum orijinal bir trafo var.
Bu trafo 2X80W çıkış gücü olan bir amplinin trafosudur.
Ana sargıları toplamda 4 gerilimdir. Aynı ortak uca bağlı olarak 2X30 ve 2X34V tur. Bu iki gerilim hoparlör empedans seçimi için eklenmiş.
Yani ampli çıkışında 4 ohm hoparlör kullanılacaksa 2X30V kullanılıyor 8 ohm kullanılacaksa 2X34V kullanılıyor.
Ayrıca opamp ve diğer beslemeler için de 2X18V ve 2X12V çıkışları da bulunuyor.
Tüm sargıların kalınlıkları hemen hemen eşit olup, 0,65 0.70 mm çapındadır.
İnanmazsanız bakın.
2527 eklentisine bak
Kıyaslama için trafonun pin kalınlığını ölçtüm.
2528 eklentisine bak
1.2mm Senin tellerinin kalınlığında :D
Gıcıklığına bir de 5W direncin tel kalınlığını ölçtüm.
2529 eklentisine bak
0.8mm
Trafo ebatları.
2530 eklentisine bak
2531 eklentisine bak
Trafonun iç alanı 3cm ye 7.2cm dir.
Bu trafonun ana sargılarından çekilebilecek akımı tahmin edene benden bir GAZOZ.
Adım-1
Benim öğrendiğim hesaba göre
(Trafo alanını hesaplıyoruz) 7.2 x 3 =21.6
(Sonucun karesini alıyoruz) 21.6 x 21.6 = 466.56
Bu trafodan ortalama 466 watt güç alırsın.

Adım-2
Tellerin hepsinin 0.7mm olduğunu kabul edersek.
ORTALAMA 1mm den 3A akım alırsak.
0.7 x 3 = 2.1A her sargıdan alacağımız akım.

Adım -3
P=VxI olduğuna göre sargıların güçlerini hesaplayalım.
2x30v = 60v
P=60x2.1 P=126 watt
2x34v = 68v
P=68x2.1 P=142.8 watt
2x18v = 36v
P=36x2.1 P=75.6 watt
2x12v = 24v
P=24x2.1 P=50.4 watt

Adım-4
Wattları toplayalım.
126+142.8+75.6+50.4 = 394.8
394.8 Watt toplam sargılarının çektiği güç.

466.56 - 394.8 = 71.76
Bu da demek oluyor ki karkasta yer varsa 2x17v daha sarıp 71 watt daha kullanabilirsin.

Olduysa gazozumu isterim. :popcorn1:
Olmadıysa kavga başlasın :katil1:

Benim anlayacağım dilde hangi sargıdan kaç A çekiyorsun anlat bakalım.

Bak iyi oku ve anlamaya çalış.
Trafonun ANA SARGILARINDAN çekilebilecek akım nedir diye sormuşum.
Sen tüm sargılardan maşallah 2.1A çekmişsin.
Yani diyorsun ki ampli 2x30v sargıyı kullanırken 2x34v boşta olduğu için onun telinde akım indüklenmiyor, bu sargı trafonun gücünü kullanmadığı için 2x30v amplinin kullandığı sargı trafonun boşta kalan gücünü de çekiyor ve 0.7mm telden 320w güç geçiyor. Artık kaç ampere denk geliyorsa. Yani benim anladığım bu. Doğru mu?

Öyle değil.
2X34 ile işin yok. Şöyle işin var. Yük empedansın 8ohm ise 2X34 ü kullanırsın. Zaten 2X34 ayrı sargılar değil. 2X30un devamında 4 er volt daha ilaveli Yani 2X30 un devamı. Aynı sargıdan .
Burada önemli olan genel olarak bu sargılardan geçebilecek en yüksek akımı hesap edebilmektir.
En yüksek yük akımı 4 ohmda olacağına göre 2x30V u ele alırsak.
60V eder.
320/60=5.33A eder. Küsür demezsek 5.5A
Abi buraya kadar senin amplinin çekebileceği akımı hesaplamışsın. 5.5A Gayet iyi anladım.
Ama burdan sonra kafa gitti.
Kısacası ana sargıların kalınlığı 0.7 hadi bilemedim 1mm çapında ise bile 5.5A kadar yük akımını karşılayabilecek kapasitede.
Burada 0.7mm telden 5.5A çekebileceğini nasıl anladın? Ampliyi dinleyerek mi? Ölçerek mi?
Ölçtüysen hesapladığın formülü yada matematiksel işlemi yazar mısın? Ve nasıl ölçüm yaptığını da.
Çünkü bu kısmı anlamadım.
Hep konuşuluyor "o kablodan o amper geçmez daha kalın kullan", "kalın tel daha yüksek amper demektir" vs. vs.
Oturalım tartışalım. Hesap kitap yapalım. 1mm kablodan sağlıklı şekilde kaç amper geçer test edip standarta bağlayalım. Buna göre de trafo planlayalım. 0.7mm den 5.5A geçer ama eğer kablo ısınıyorsa çokda mantıklı değil. Sonuçta bu ısı faktörü elektronikte çoğunlukla istenmeyen bir durum. Yani senin o amplide 2 saat, 3 saat 5.5 amper çekecek şekilde dinlediğin de trafo ne halde olacak merak ediyorum.

Taydın abi ile konuştuğumuz şeyleri bir daha oku. Telden geçebilecek akımın ne şartlarda yüksek olabileceği.
İkinci olarak.
80W lık bir amplinin besleme gerilimi belli ise 3 aşağı 5 yukarı akımı da bellidir.
Telden kaç amper geçebileceğini iddia etmesem de tek bir kanıt vardır. Trafonun gücü. Özellikle resimledim ki görebilesiniz diye.

2X80W gücünde bir amplin var. Kaç voltla beslersin kaç amper gerekir.
Yukarda anlattım ama hala anlamamışsın.
2X80W=160W toplam ampli çıkış gücü.
Ampli CLASS-B olduğu için teorik verimi %50 dir. Senin LM3886 da aynıdır. Hatta LM3886 bu voltaja tahammül edebilseydi LM3886 dan da 80W RMS çıkış gücü alınabilirdi.
160X2=320W amplinin max güç harcaması. Teknikte POWER DISSIPATION denilir.
Besleme gerilimimiz 2X30V yani 60V tur. O halde bu sargılardan max güçte çekilebilecek akımı hesaplarsak...
320/60=5.33Amper.
Trafonun fiziksel incelemesinde gücü 450W civarı olduğuna göre bu güçte bir ampliyi rahatlıkla çalıştırabilecek kapasitededir.
Yani ana sekonder sargısından max güç altında 5-5.5A gibi akım çekilebilecektir.
Burada bize gerekli olan değer sadece çıkış katı için gerekli güç unsurudur. Yani sadece 2X80W ampli katı yapmış olsaydık 320W lık bir trafoya ihtiyacımız olacaktı.
images.jpeg

Abim, güzel abim, anladım senin ampli 320w güç harcıyor 5.5A akım çekiyor. Bunu tekrar tekrar yazmana gerenk yok.
Ben işin trafo kısmındayım şuan.
Sen diyorsunki benim trafom 450w civarı güç verebiliyor. Üstünde de 0.7mm tel var.
O zaman bende soruyorum trafonun sac kalınlığı 7.5cm değilde 15cm olsaydı, 900w güç verebiliyor nasılsa diye yine 0.7mm tel ile mi saracaktık? Bunun hesabı kitabı yok mu onu soruyorum. :D

2546 eklentisine bak

Abim, güzel abim, anladım senin ampli 320w güç harcıyor 5.5A akım çekiyor. Bunu tekrar tekrar yazmana gerenk yok.
Ben işin trafo kısmındayım şuan.
Sen diyorsunki benim trafom 450w civarı güç verebiliyor. Üstünde de 0.7mm tel var.
O zaman bende soruyorum trafonun sac kalınlığı 7.5cm değilde 15cm olsaydı, 900w güç verebiliyor nasılsa diye yine 0.7mm tel ile mi saracaktık? Bunun hesabı kitabı yok mu onu soruyorum. :D

@Gokrtl önceki konularda ilk verdiğim pdf dosyasında nüve kesitine göre, sekonder voltajına göre tel kalınlığı, kesiti gibi hesaplamaları var.

@Gokrtl önceki konularda ilk verdiğim pdf dosyasında nüve kesitine göre, sekonder voltajına göre tel kalınlığı, kesiti gibi hesaplamaları var.
Reis o pdf 39 sayfa ve hiç bilmediğim semboller var. Onu bayaa oturup ders çalışır gibi çalışmam lazım. Burada merak ettiğim kısmı sorup öğrenince daha iyi anlıyorum.

K
Reis o pdf 39 sayfa ve hiç bilmediğim semboller var. Onu bayaa oturup ders çalışır gibi çalışmam lazım. Burada merak ettiğim kısmı sorup öğrenince daha iyi anlıyorum.
Kendi trafo ölçülerini o dosyadaki ölçü ile değiştireceksin sadece...

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back