Sorunlu Bir Trafoyu Yeniden Sarmak

Evet bunda önce bir antrenman yap, işi kaptıktan sonra 471V sargıya terfi et :tamam2:

Daha ne istiyorsun.
Çift ANKUŞ' lu bir trafo imiş.
Primeri ellemeden rahatlıkla sarabilirsin.
Ankuş ne olaki? Karkas değilmiydi onun adı.
Bunu bir saracam varya bangır bangır çalışacak lm1875. Belkide trafonun gücü filan yetmediğinden ben beğenmiyordum. Sesi açınca trafo çöküyordu ellam. 18.5v dan 1.2A çekince 16.99'a düşüyordu direk.

Evet bunda önce bir antrenman yap, işi kaptıktan sonra 471V sargıya terfi et :tamam2:
Sarmaktan korkmuyorum. Şuan bu tenekeleri nasıl toplayacağım diye daha büyük bir korkum var abi :D
Sökerken çok uğraştım. Tamamı birbirine tektek yapıştırılmış tenekelerin.

Sorun olmaz. Genelde ilk sacı çıkarırken biraz hırpalıyorsun. Ama o bir kere çıktıktan sonra diğerleri çorap söküğü gibi geliyor.

Yapıştırma, trafonun ses çıkarmaması için önemli. Yoksa çalışmasını etkilemez.

ANKUŞ, OLUK anlamındadır.
Karkas ise demir çekirdeği kaplayan plastik veya benzer yalıtkan maddedir.
Senin trafo tek karkas olarak ele alınırsa çift ankuşludur. Yani çift oyukludur.
Çift karkas bir araya gelirse, yanyana oyuk olarak nitelendirilir.
Haa bu arada.
Umarım hangi sargıların hangi voltajlar olduğunu biliyorsundur.
Sonra gudurursan karışmam :D
Biliyorum abi sargıları
Sıkıntı yok o konuda. Gudurtacam 1875i :D

Öfkeyle kalkan zararla oturur demişler.
Senin ilk yapman gereken şey 18V sargısını tespit edip kaç tur olduğunu bulmak idi.
Sonra daha kalın telden aynı tur olarak yeniden saracaksın.
Diğer 12V sargısı illa 12V olmasa da olur. 11, 12, 14 hatta 16V bile olsa sorun çıkartmaz.
Çünkü kullanılacak devreler kontrol amaçlıdır.
Öfkeyi nerden çıkardın abi. Bilakis keyifliyim. Tek korkum geri toplayamamak. Bakacaz duruma.

Saçlar presle kesilirken üst tarafından baskı olunca sacın diğer kenarları bir tarafa doğu hafif tırtıklıdır. Bunu tırnağınya anlayabilirsin. Saçları üst üstte koyarken tırtıklı olan kenarların hepsi aynı yönde olmasına dikkat et. Böylece saçlar arasında hava boşluğu olmayacağı için vınlama zırlama ötme olmayacaktır..

Trafo Sargılarını tek tek açtım.
En üste 2x10.4v 25 Sipir sarılmış. Tel kalınlığı 0.5mm
İkinci sırada 19.2v 48 Sipir sarılmış. Tel Kalınlığı 0.5mm
En alt sırada 2x18.4v 46 Sipir sarılmış. Tel Kalınlığı 0.7mm

Bize lazım olan gerekli tel kalınlıkları tespit edilip sipariş edildikten sonra sarım yapılacaktır.
Bu kadar az sipir sayısı beklemiyordum. Çok kolay olacak geri sarması.
Bu arada tellerin hepsini üst üste sarmışlar. Arada bant filan yoktu. Hatta teller birbirine geçmişti.Sıra hiza hak getire yani.
Eğer beceriksizlik etmezsem. Ben bu öncekinden daha kaliteli sararım bu trafoyu.

Yalnız bir dakka. Sadece daha kalın tel kullanarak trafonun gücü artmaz. Primerin tel kalınlığının da, saçların gausunun ve kesitinin de istenen güce uygun olması lazım. Eğer trafoda primer ve saçlar örneğin 200VA'ya göre yapılmışsa, bunları değiştirmeden daha fazla güç alınmaz.

Bu arada tellerin hepsini üst üste sarmışlar. Arada bant filan yoktu. Hatta teller birbirine geçmişti.Sıra hiza hak getire yani.

Önemli olan, gereken sipir sayısını karkasa sığdırmak. eğer spir sayısı az ise, o zaman telleri yanlamasına sarsan da zaten sığar :D Muntazam sarma ne zaman önemli? Tel çok fazla, yer de çok az ise. O zaman işte var olan alanı en optimum şekilde kullanman lazım ve telleri çok düzgün sarman lazım.

Yalnız bir dakka. Sadece daha kalın tel kullanarak trafonun gücü artmaz. Primerin tel kalınlığının da, saçların gausunun ve kesitinin de istenen güce uygun olması lazım. Eğer trafoda primer ve saçlar örneğin 200VA'ya göre yapılmışsa, bunları değiştirmeden daha fazla güç alınmaz.
Ölçüleri yarın andan abi ile paylaşıcam. Bu gün misafir geldi, kızın kursu filan derken koca izin günümde yapamadım bir şey.
Ancak bu saate sökebildim. Bu saatte de rahatsız edemem. Yarın öğlene gönderirim. O bana neyin ne olduğunu söyler.
Hatta ölçüleri buraya da koyayım belki başka bilgili arkadaşlar da yorum yapar.

20200122_122121.jpg
karkas ölçüleri.jpg
nüve ölçü.jpg

Benim ilkel hesaplamalarım bu trafonun 110W civarı olduğunu gösteriyor.
36V için çekilebilecek max akımı hesaplarsak.
110/36=3A ediyor.
LM 1875 için ideal olmasa da yeterli sayılabilir.
4 ohm yük altında 3V dropout için 15V peak çıkış gerilimi olsa.
15X0.7=10.5V
10.5V gerilimde 4 ohm yük yaklaşık 2.6A çekecektir. Bu da LM1875 ten 20W tan azcık daha fazla güç elde edilebileceğini gösterir.
Hatırlanırsa diğer forumda LM1875 için ortalama 10V RMS çıkış geriliminin olmasına değinmiştik.
Trafolar konusunda adnan abiden destek alıyorum. Onun trafolar ve smps ler konusunda bilgi birikimi muazzam.
Yarın bana kesin sonuçları verecektir.

Bende hesapladım yaklaşık 150W çıkıyor..

Ekler

• Bir Fazlı Transformatör Sarımı.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 457
Hesaplarda hata yapmışım.
Alan ölçüsünü hesaplarken kenarlardan birisi karışmış.
Yeni hesaplarımda 190W civarı hesapladım.
190/38=5A
Tek bir LM1875 4 ohm yükte 2.5A çekerse 25W eder.
2 adet LM i rahatlıkla karşılar.
Zaten ideal hesaplarımızda 200W civarı trafo gücü bulmuştuk.

Sadece nüve kesiti yeterli değil gücü belirlemek için. Primer tel kesiti de önemli. Sacın gauss'u da önemli.

Gücü belirlemenin en garanti yöntemi sekonderi yüklemek ve voltajın nerede kırıldığına bakmak. Bunu yapınca herşeyi dolaylı olarak hesaba katmış oluyorsun :)

İdeal koşullarda 1A olan primer sargısından daha fazla akım çekilebilir mi.?
Evet çekilecektir.

Eğer nüve satürasyona gitmezse, primerden normalin biraz daha üstünde akım çektirebilirsin. Ama nüve satürasyona gittiği anda, artık şebeke bir bobin değil, bir bakır tel görecektir ve çok büyük bir akım geçecektir primerden. Ve kısa zaman sonra da dumanlar çıkmaya başlayacaktır :D

Adnan abi ile konuşmamız sonucunda şu şekilde hareket etmeye karar verdik.

20200123_140955.png

Screenshot_20200123-140814.jpg

Screenshot_20200123-140846.jpg

Screenshot_20200123-140908.jpg

Tel kalınlıkları ile trafo gücü bağdaşmazsa herşey boşa gidebilir.
Ben ecik daha kalın saralım derken, ikinci 2X19V sargının iptal edileceği dolayısı ile bu tellerin tuttuğu yer kadar avantajımız olacağı için önermiştim.
Formüllerde önemli olan bir unsur daha vardır.
Tel çapı ile Tel alanı farklıdır.
1mm2 telden 2.5A çekilir. Ancak 1mm2 telin çapı 1mm değildir.
Hesaplarda ANKUŞ iç ölçüleri önemli olup 15mm olarak tahmin ettiğim ankuş taban eni ile yaklaşık 10mm olan ankuş yüksekliği kaç adet tel sığacağını gösterir.
15mm olan taban eni için bir mm kalınlığında teller yanyana ve sıkı şekilde sarılabilirse 15 sarım yapılabilecektir.
48TUR saracağımıza göre 3.2 kat tek sarmamız gereklidir. Diğer 48Tur için devam ettiğimizde toplamda 7kat tel sarmamız gerekir.
Yüksekliğimiz 10mm olduğuna göre sadece 3mm kadar boşluğumuz kalmaktadır.
12V sargı kalınlığı 07mm ise en az iki sıra kullanmamız gereklidir. Yaklaşık 1.5mm daha kalınlık gerekli.
Kalan 1.5mm kalınlık ise sargıların arasının yalıtımı için kullanılabilir.
NOT:
Çapı 1mm olan bir telin iç alanı 3.14mm karedir.
2mm tel ile saracağım ama piyasada 1.5mm üstü tel bulamadım. Şimdilik 2x1mm olarak paralel sarmayı düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back