Sorunlu Bir Trafoyu Yeniden Sarmak

sacı takmak çok kolay. taaa ki son 2 si hariç :katil2: yeni tel iyi olmuş. eski telde vernik kalıntıları olunca boşluk oluyor. buda titreme yapıyor. bu arada sargı üzerine kağıt bant kullan. daha sıkı sarıyor.

sacı takmak çok kolay. taaa ki son 2 si hariç :katil2: yeni tel iyi olmuş. eski telde vernik kalıntıları olunca boşluk oluyor. buda titreme yapıyor. bu arada sargı üzerine kağıt bant kullan. daha sıkı sarıyor.
Peki topladıktan sonra vernik filan sürücez mi bu saclara?

Önemli olan tüm sacların tekrar takılabilmesidir.
Fabrikasyon bir trafonun saclarının yeniden takılması zor olsa da ben eskiden trafoyu ısıtarak bu sorunu çözüyordum.
Sökme esnasında bir sac deforme olsa da ısıtma işine öyle alışmıştım ki, neredeyse fabrikanın sac adedi kadar sacları yeniden takabiliyordum.
Ancak ısıtma işi çetrefilli.
Trafonun doğrudan ısıtılması yanlıştır. Bu yüzden ben bir sac parçasını ocağa yerleştirip trafoyu da sacın üzerine koyuyordum.
Bir ara bu işi tavada yapınca annemden iyi bir kötek yemiştim.
Tahmini 80-90'C gibi sıcaklıklarda trafo saclarındaki fabrikasyon vernik erimeye başlamakta, böylece saclar daha iyi oturmakta idi. Sıcak trafoyu vidaları ile yeniden sıkınca boşluk ortaya çıkıyordu.
Böylece soğuduktan sonra vidalarını söktüğümde o boşluğa kalan sacları rahatlıkla yerleştirebiliyordum.
Tabii ki bu sıcaklıktaki metallere el ile yaklaşamayız. İyi kalite eldiven temin etmek gereklidir.
Sıcaklığın verniği eritmesinden dolayı vernik akışkanlık kazanıyor, soğuyunca yeniden yapışıyordu. Böylece ikinci bir verniğe de gerek kalmıyordu.
Trafo saclarının bir yüzünde yalıtkan ince bir madde bulunur. Bunların her bir sac arasında olması zorunluluktur.
Aksi takdirde trafo demir kayıplarından dolayı boşta bile aşırı güç kaybedip ısınacaktır.
Öyle bir yazıyorsun ki insan söktüğüne lanet ediyor yav :katil2:

Trafoyu sökmeden önce bana danışsaydın sana derdim ki.
Trafoyu önce ısıt.
Sonra I sacının tekini çıkart.
Bu I sacını kullanarak karkas içerisindeki bir E sacını ittirerek çıkart.
İttirmekle çıkmazsa hafif tokmakla.
Bir iki E sacını çıkartabildiğin anda gerisi çorap söküğü gibi gelir.
Sacların hepsi birbirine yapışıktı. Hiçte çorap söküğü gibi çıkmadı valla :D
Bırak 1-2 taneyi yarısına geldiğim de bile elimde biz ve çekiç ile tıklıyordum.

Trafo sökümünde SİZ veya BİZ kullanılmaz.
En ideal alet SİLAH'tır. Pardon .. Keskin bir BIÇAK'tır.
Bıçak ile sacın arasına daldığın anda HIRT diye sac açılacaktır. BİZ ile veya SİZ ile yapacağın baskı trafo saclarını deforme eder.
Çünkü diğer saclar çıkartılmış olsa bile kalanlar birbirlerine yapışıktır.

üstad bu HIRT en az kaç db olması lazım :rolleyes:

Trafo sökümünde SİZ veya BİZ kullanılmaz.
En ideal alet SİLAH'tır. Pardon .. Keskin bir BIÇAK'tır.
Bıçak ile sacın arasına daldığın anda HIRT diye sac açılacaktır. BİZ ile veya SİZ ile yapacağın baskı trafo saclarını deforme eder.
Çünkü diğer saclar çıkartılmış olsa bile kalanlar birbirlerine yapışıktır.
Valla bizden kaynaklı nokta nokta deformeler oldu maalesef. Artık birdahakine bıçak kullanırız. Müspet bir ilim tecrübe ile sabit kılındı :katil2:

valla abi ben çekiçle bi güzel yumşatıyorum. sonra dökülüveriyorlar. :eek: bi dahakine ilmine göre yapacam:tamam1

primer ve sekonder arasında bakır folyo oluyor, tek tur kısadevre bir sargı gibi. bu ne işe yarıyor, önemli ise sizin trafoya da ekleyin...
Düzeltme: folyo kısadevre değilmiş, düzeltelim...

Son düzenleme:
primer ve sekonder arasında bakır folyo oluyor, tek tur kısadevre bir sargı gibi. bu ne işe yarıyor, önemli ise sizin trafoya da ekleyin...
Onun ne işe yaradığını bilmiyorum. Benim primer ile sekonder ayrı karkaslara sarılı olduğundan gerek yok sanırım.
Ayrıca benim primerin içine sigorta koymuşlar. Sanırım aşırı akım çekip yanmasın diye.

Vermiş olduğun MEGEP dokümanında o bakır folyonun amacının primerden gelen gürültü ve parazitleri azaltmak için kullanıldığını söylüyor. Ama uçları birbirine kısa devre değil! Öyle yaparsan kısa devre bir sekonder olur ve ısı şeklinde çok büyük güç kaybı meydana gelir.

Belki arkadaşlara faydası olur..

Ekler

• trafo hesabı.zip
    23.3 KB · Görüntüleme: 225
Trafoyu toparladım. Saclarını gelişi güzel takıp pirize taktım. Cayır cayır ötüyor. Sıkıştırınca susacağını umuyorum. 2x19 voltajlardan biri 19v diğeri 18.6 oşmuş. 12v ise 11.5 olmuş. Açıp tekrar girişsem mi yoksa bu şekil yeterli midir?

Şebeke voltajı düşümlerine ne kadar marj verdiğine bağlı Gökhan. Genelde şebekeye %10 marj verilir. Şebeke %10 düşmüş iken o güç kaynağı hala istenen voltajları verebilecekse paketle :D

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back