Sorunlu Bir Trafoyu Yeniden Sarmak

Üle var. Sataşma bana :kizgin3:
Taydın abi ne demişti.
Sargıların soğutulma tekniği ayrı bir olaydır. Gerekirse ben bu trafodan 0.5mm tel ile 10A bile çekebilirim.
ADAM... Pardon BEY bilimsel konuşuyor. Sen anlamıyorsun. Ben de sana anlatmaya çalışırken guduruyom.
İlmine göre hesaplayıp yapacaksan, yani trafon her daim yük altında çalışacaksa kural şudur.
1mm iletkenden 2.5A çekilebilir.
Ama ben sargıları soğutuyorum. 4 saat boyunca oluşan ısı sargılara zarar veremez gibi iyi bir hesap yapabiliyorsan o zaman 1mm lik telden 5A alabilirim.
Hah bak ne güzel anladım. Demekki macera aramaya gerek yok. 1mm den standart şartlarda 2.5A çekiliyor. O zaman 1.2mm tel kullanabilseydim 1.2x2.5=3A standart çekebilecektim.
Peki şimdi benim ampli 1mm sardığım trafodan 2.5A dan fazla akım çekerse trafo ısınacak mı?

Hah bak ne güzel anladım. Demekki macera aramaya gerek yok. 1mm den standart şartlarda 2.5A çekiliyor. O zaman 1.2mm tel kullanabilseydim 1.2x2.5=3A standart çekebilecektim.
Peki şimdi benim ampli 1mm sardığım trafodan 2.5A dan fazla akım çekerse trafo ısınacak mı?

Aklıma, Zeki Müren de bizi görecek mi espirisi geldi.. :katil1:

Aklıma, Zeki Müren de bizi görecek mi espirisi geldi.. :katil1:
Bu kadar yazışmadan şunu anladım.
1- Ortalama trafo hesaplarını artık hayatta unutmam.
2- Adnan abinin gözünü seveyim bana lazım olanı anlattı çıktı işin içinden. Çokta iyi anladım.
3- yamyam ve taydin abiye de minnettarım şu aşamada bana lazım olmayan şeyleri de ite kaka kafama yerleştirdiler. Ama dediğim gibi anlık anlamış olsamda ilerde bu detayları hatırlamaya bilirim. Çünkü benim kafa sadece bana lazım olan kadarını kaydediyor. :D

Bir son durum özeti yapsan da neredeyiz bir anlasak Gökhan :D

Bu benim Yamyam abi ile tartışmalarım şuradaki sahneyi hatırlatıyor. Ben Memo, Yamyam abi imam, Gökhan da cemaat :katil1:

ŞU AN AKLIMA GELDİ.
Anladığım kadarı ile @Gokrtl bu trafoyu boşuna sökmüş :D
Daha önce ifade ettiğim bir kuralı es geçtiği için veya kafasına yerleştiremediği için olsa gerek.
Abi 2x18.4v ayarlanmış trafo ampliye bağlayınca 17v'a düşüyordu. Şimdi 2x19v ve 0.3mm daha kalın tel ile sarıyoruz. Nasıl oluyor da boşuna sökmüş oluyorum?

Bir son durum özeti yapsan da neredeyiz bir anlasak Gökhan :D
Abi çok detaylı olmasa da işime yarayabilecek kadar trafo sökme, hesaplama gibi konuları öğrendim.
Sadece sekonder tarafını sıfırdan sarmam gerekirse hangi volt için kaç tur saracağımı anlamadım. Onu da konuştuğumuz konular içinden bulup çıkartacağım.

Çünkü o voltaj düşümünün nereden kaynaklandığını ölçmedin.
Diğer forumda bu konuda sizleri dürtmüş olmalıyım.
Valla hiç hatırlamıyorum ama son sarımdan sonra yine voltaj düşümü yaşasam da 17v'a düşmez artık. Buda boşuna sökmediğim anlamına gelir bence.

Bence yine düşer :dans1: ŞIKIDIK ŞIKIDIK. :katil1:
Ama sen ölçerken hatalı ölçersin :cheeky4::kotek1:
Bak senin için kaç saat gezip buldum.
2557 eklentisine bak
Burada @Kazasker e söylesem de gelinlerin de.. PARDON GELENLERİN de anlaması gerekirdi.
Çok mantıklı bir açıklama ama ben trafoyu açıkta ölçtüm. Direk çıkışa 18.2ohm direnç takarak ölçtüm. Bu durum da 16.99'a düşmüştü voltaj. Psu bağlı değildi yani.

Hah o zaman sözlerimi geri aldım.
Ben o trafonun 0.7mm lik tel ile bile 3-4A i bir süreliğine verebileceğini düşünüyordum.
1A civarı akım çekmişsin.
Bu akımda bile bu kadar gerilim düşümü olduysa trafoda başka arazlar aramak gerekli bence.
Zaten vınlıyordu da biliyorsun abi. Söktüğümüz iyi oldu. Birde toplayabilirsek güzel olacak. Bu gün daha önceki smps projesinden artan 1mm telden ilk 48 turu sardım. Mümkün olduğunca düzgün sarıp fabrika çıkışlı gibi yapmayı planlıyordum ancak 1mm teli sararken artık patmaklarım uyuştu. 3 kat tam dördüncü katıda neredeyse tamamlamak üzereyken 48 tura ulaştım. Burada şunu da anlamış oldum. 1.2mm tel alsaydım mümkün değil saramayacaktım. Diğer ikinci 48tur için bu gün sipariş verdim. Salı yada çarşamba elimde olur.

20200125_130202.jpg

Bobinaj telini nereden aldın?

Bobinaj telini nereden aldın?
Ece eğitim diye bir site var abi oradan aldım. Kendi üretimleri imiş. Daha önce de oradan almıştım. Bir sıkıntı yaşamadım. Teller üzerinde bir kaç mıknatısla deneme yaptım içine demir de karıştırmamışlar gibi görünüyor. :)
1mm 25m teli 32tl ye aldım. Bu tel 2x48 turu rahat sarabilecek uzunlukta. Matematik hesabını da yazardım da yamyam abiden korkuyorum :katil1:

Zaten vınlıyordu da biliyorsun abi. Söktüğümüz iyi oldu. Birde toplayabilirsek güzel olacak. Bu gün daha önceki smps projesinden artan 1mm telden ilk 48 turu sardım. Mümkün olduğunca düzgün sarıp fabrika çıkışlı gibi yapmayı planlıyordum ancak 1mm teli sararken artık patmaklarım uyuştu. 3 kat tam dördüncü katıda neredeyse tamamlamak üzereyken 48 tura ulaştım. Burada şunu da anlamış oldum. 1.2mm tel alsaydım mümkün değil saramayacaktım. Diğer ikinci 48tur için bu gün sipariş verdim. Salı yada çarşamba elimde olur.

2558 eklentisine bak
sargıları ayrı ayrı üst üste sarmak yerine 2 sargıyı da 1 seferde sarabilirsin..

@Kazasker dediğin gibi trafoyu söküp vidaladım ama yinede vınlıyor meret :kizgin2:

2350 eklentisine bak
ooo baya ilerlemiş konular. 1 hafta tatile gittim neler olmuş. o trafo vınlıyorsa sargı gevşektir. primerin ilk sargısını sardığında sıkıca bantlamalısın. ikinci primerde de aynı şekilde olacak. ayrıca saclar çok sıkı olmalı. zaten sacı sıkıştırdığında gürültünün gittikçe azaldığını göreceksin. bende saracağım yarın tatil öncesi sardım baya motor gibi çalıştı. test amaclı sacları mengeneye sıkıştırdığımda gürültü bitmişti. bu yönden toroidler daha iyi. sarımı da kolay.

ooo baya ilerlemiş konular. 1 hafta tatile gittim neler olmuş. o trafo vınlıyorsa sargı gevşektir. primerin ilk sargısını sardığında sıkıca bantlamalısın. ikinci primerde de aynı şekilde olacak. ayrıca saclar çok sıkı olmalı. zaten sacı sıkıştırdığında gürültünün gittikçe azaldığını göreceksin. bende saracağım yarın tatil öncesi sardım baya motor gibi çalıştı. test amaclı sacları mengeneye sıkıştırdığımda gürültü bitmişti. bu yönden toroidler daha iyi. sarımı da kolay.
Ohoo o dereden çok sular aktı reis sen nerelerdesin? Yamyam abi ile birbirimize girdik. Aldı beni eline yir misin yimez misin...
Trafoyu söktüm tel bekliyorum gelince saracam. Tek korkum sacları takamamak. Bakacaz artık. Bu sarım konusu tahminim çarşambaya bitmiş olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back