STM32 Bluepill kurulumu ve deneyler

Geany bunun ıcın tool var abi snapstorda

st ye kayıt olurken türkiye distirbütörü yazdım :D

Bende de kırmızı renkli programlayıcı var. Şimdi detaylarını hatırlamıyorum ama geçenlerde HW-308 test cihazını programlamak için kullanacak oldum bir ton sorun çıkartmıştı. Herhalde bu çakmanın da çakması. İçinde Atmel ATMega88PA var.

20231111_034225.jpg

• Haha
Reactions: nt
Üzerinde ISP programlayıcı yazıyor. o_O

Daha once nasil yapilacagini aciklamistim.
Bluepillerinizden birisini SWD programlama cihazina cevirin ve bu dertten kurtulun.

Tabi bunun icin gene calisan bir STlinke ihtiyaciniz olacak.

Bu yaptigim cihaz sayesinde cok gurultu ureten projelerde dahi kilitlenme sorunlari yasamadan kod yukleme ve debug islemleri yapabildigimi de ozellikle hatirlatayim. (Sebebi muhtemelen uzun USB kablosu ve cok kisa SW kablosu kullanmam)

Daha once nasil yapilacagini aciklamistim.
Bluepillerinizden birisini SWD programlama cihazina cevirin ve bu dertten kurtulun.

Şu anda STLink ile çalışıyor. Ama bana tuhaf gelen, Arduino IDE nin illa bootloader'i de görmek istemesi. Programlarken STLink i kullandığı halde hala neden bir boot loader ister? STLink olmadan da çalışması lazım. Bunu temin edecek bir yapılandırma bulmak lazım.

• Beğen
STM C8 için usb serial bağlantı sorunu hakkında araştırmalarıma devam ediyorum
bulduuğum bir bilgiyi nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum
aynı benim sorunumu yaşıyan birini buldum
oda protokolleri udev i ayarlamasına ragmen usb nın kullanımda oldugu uyarısını almış ve çözümü bu şekilde bulmuş bu C6 için ama kardeş oldukları için işe yarıyabliir

Giriş/çıkışı bir TTL modülü ile donanım pinleri 10 ve 11'e bağlı olarak denedim ve işe yarıyor.

demişler usb protokolleri için bunu nasıl uygulayabilirim ?

Arduino ile Usb - seri port dönüştürücüsü ile hex kodunu yollamak için:

~/.arduino15/packages/stm32duino/tools/stm32tools/2018.4.17/linux/
~/.arduino15/packages/STM32/tools/STM32Tools/2017.9.22/tools/linux64/

veya benzeri klasörler altında "install.sh" dosyası bulunmakta.
Bu dosya stlink, maplle, vs. donanımların kurallarını etc altına
yazmaktadır. İlgili klasörler altında konsol açıp;
Kod:
sudo sh install.sh
komutunu veriyoruz.

BOOT0 "1" konumuna alınıp "RESET" butonuna basıyoruz.
"Yükle" komutunu veriyoruz. derleme bitince, kod yükleniyor.
Her kod yükleme işlemi için "RESET" butonuna basıyoruz.

Ekran-g-r-nt-s-2023-11-12-17-15-51.png

Ekran-g-r-nt-s-2023-11-12-17-20-05.png

Son düzenleme:
  • Beğen
okadar serial port tarayıcı yazdım ki bu kart ulaşmak için .... bunlar sadece bugünün hasılatı

Screenshot 2023-11-12 at 17-42-42 port.png (PNG Image 1366 × 768 pixels) — Scaled (81%).png

Elinizde böyle bir modül var mı?
Nasıl bir bağlantı yapıyorsunuz STM ile?
iu

Elinizde böyle bir modül var mı?
Nasıl bir bağlantı yapıyorsunuz STM ile?
iu
iki adet programlayıcı var ıkısıde faal şekilde çalışıyor ben porttaramayı usb-microusb uzerınden yapıyorum
lsubden buluyorum ama portlarda gozukuyor rules.d ye ekledim
ayrıca yazdıgım program ıcınden calıstırdıgımda bana bu usb kullanımda dıye hata verıyor bakıyorum bunu kullanan program falanda yok
kivy ile bağlanıyorum ama sonrası simsiyah

Benimki alttaki gibi. Sadece Arduino IDE ile bağlanıp
derlenmiş kodu atabiliyorum.
Hiç bir bootloader yüklemedim. Paketinden çıktığı gibi...

IMG-20231112-175921.jpg

veya benzeri klasörler altında "install.sh" dosyası bulunmakta.
Bu dosya stlink, maplle, vs. donanımların kurallarını etc altına
yazmaktadır. İlgili klasörler altında konsol açıp;
Kod:
sudo sh install.sh
komutunu veriyoruz.

udev kuralları zaten vardı bende, STM32CubeProgrammer ile beraber kopyalamıştım.

Boot0 jumperini 1 pozisyonuna getirdim, RESET butonuna bastım. Ama upload metodu olarak bende sadece "Serial" seçeneği yok

1699801750240.png

Boot0 jumperini 1 yaptığım anda kart zaten tamamen çalışmayı bırakıyor. USB enumeration çalışmaz hale geliyor. Dolayısıyla USB/seri dönüşümü ile programlama da mümkün olmuyor.

Boot0 jumperini 1 yaptığım anda kart zaten tamamen çalışmayı bırakıyor. USB enumeration çalışmaz hale geliyor. Dolayısıyla USB/seri dönüşümü ile programlama da mümkün olmuyor.
Kart zaten reset konumunda olacak. Bu şekilde
derlenen kod yollanabilmekte.
Kod yüklemesi biter bitmez, yüklenen kod jumper
değişikliği yapmadan çalışıyor.

Şimdi yukarıda paylaşmış olduğun yapılandırma ekranına bakıyorum ben, programlama modu "Serial". Şimdi oradaki "Serial" bende STM32CubeProgrammer üzerinden serial. Veya bu başka bir Serial metodu da olabilir. Ama her durumda çalışan bir serial arabirimi olması lazım. Yani mesela /dev/ttyACM0 veya neyse artık. Ama ben Boot0 jumperini 1 yaptığım anda, artık bir serial aygıt yok ortada. Bu durumda "Serial" metodlu hiçbir programlamanın çalışma şansı yok.

USB-Seri port dönüştürücüsü kullanmalısınız.
PL2303, FTD232, CP2102, vs...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back