STM32F030F4P6-ARDUINO.IDE

Ahmet

S38>S85
Başlıkta verdiğim kartı piyasanın yarı fiyatına satan bir buradan satın aldım.
Araştırdığım'da arduino ide ile yazabildiğimizi gördüm.
Elime geçince daha detaylı anlatım yaparım.
Neleri kullanabiliyoruz neleri kullanamıyoruz.

IMG_20220425_142136.jpg

Denemeler yapalım

Yazılımsal olarak üretilebilecek en yüksek frekanslı kare dalga nedir acaba bunda? Aynı şekilde üretilebilecek en dar pals (pozitif veya negatif) nedir acaba?

foruma nasıl video atıyoruz bilmiyorum ama blink yüklemeyi başardım şimdi bacaklarını lehimleyip küçük bir adaptör yapıcam

Resim nasıl yüklüyorsan video de öyle. Ama boyut kısıtlaması var. Video 128 MByte dan küçük olması lazım.

Yaptığım en berbat delikli plaket oldu :(
Şuan denemeler yaparken sürekli o boot jumper'ini kaydırmak istemiyorum basit bir anahtar yaptım mecburen.

Kartı yayla gibi çizenlerin kulağını çınlattım
Tamamen deney bordunu kaplıyor çalışma alanı kalmıyor 2 bord ile kullanmak lazım birinin güç hattnı kesip

Ekler

• WhatsApp Image 2022-04-25 at 15.41.05.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-25 at 15.41.05.jpeg
    255.2 KB · Görüntüleme: 118
  • WhatsApp Image 2022-04-25 at 15.41.33.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-25 at 15.41.33.jpeg
    230.2 KB · Görüntüleme: 103
  • WhatsApp Image 2022-04-25 at 15.42.02.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-25 at 15.42.02.jpeg
    266.9 KB · Görüntüleme: 122
  • WhatsApp Video 2022-04-25 at 15.49.10.mp4
    1.5 MB
NASIL PRGORAMLARIZ:
Öncelikle ihtiyacımız olan1 adet usb//ttl çevirici çevirimizin özel bir çevirici olmasına gerek yok (ch340/ft232/cp2102) olur ben cp2102 ile yükleme yaptım.

Daha sonra "stmCubeProgrammer" uygulamasına ihtiyiyacımız var st elektroniğin mail atması 1 saatden fazla sürdüğü için size konu altında windows 64 bit için ve linux için linkleri vericem isteyen istediği platform için beklemeden indirebilecek.

Bu adıma kadar tamamsa herşey arduino için nasıl kartı ekleyeceğiz ona bakalım.
Yine konu altında vereceğim kart kurulum linkimizi arduino ide tercihler kısmına yapıştırıp kart yöneticisi kısmına gelen stm32 isimli kartı kuruyoruz.

Daha sonra kart seçim kısmından stm32 sekmemize geliyoruz.
"GENERIC STM32F0 SERIES"
"STM32F030F4 DEMO BOARD"
"U(S)ART SUPPORT(ENABLED(generic serial)"
"Os defauld"
"NewLib Nano"
"STM CUBE PROGRAMMER(SERIAL)"

Bu ayarları yapıyoruz arduino ide kısmında.

Daha sonra işlemcimizin BOOT0 yazan jumper kısmını 3v3 kısmına getirip reset tuşuna basıyoruz işlemcimiz artık programlama modunda.

SERİ ÇEVİRİCİ STM
TX-------------------RX
RX-------------------TX
GND----------------GND
3V3----------------3V3
Bu bağlantıyı yaptıktan sonra çeviricimizi bilgisayarımızın usb portuna takıyoruz ve bağlı olduğu com portu seçip yükle diyoruz(blink örneiğini hiç değiştirmeden yükleyebilirsiniz)
Yükleme tamamlandı dedikten sonra arduino ide.
BOOT0 jumper'ini GND kısmına alıp reset tuşuna basıyoruz ve blink uygulamamız çalışıyor.

Neden micro usbsini kullanmıyoruz üstündeki?
-Çünkü sadece beslemeye bağlı data hattı gitmiyor.

Linkler;

WIN64
LINUX
STM32 ARDUINO

@taydin abi loop içinde hiçbir bekleme koymadan hıgh-low yapsam max frekansı görmüş olur muyuz

@taydin abi loop içinde hiçbir bekleme koymadan hıgh-low yapsam max frekansı görmüş olur muyuz

Doğrudan port registerine yazman lazım. Yoksa digitalWrite yaparsan sınırlara yaklaşamazsın bile. Veya assembly'de de yazabilirsin. Ama doğrudan port registerine yazarsan arada pek fark olmaz muhtemelen.

Doğrudan port registerine yazman lazım. Yoksa digitalWrite yaparsan sınırlara yaklaşamazsın bile. Veya assembly'de de yazabilirsin. Ama doğrudan port registerine yazarsan arada pek fark olmaz muhtemelen.

IMAGE1.jpg

LOW-HIGH yaptığımda aldığm frekans ve zaman bu.

Dediğini yapacak kadar öğrenemedim daha abi

Bu şekillerin dağınık olması osiloskop probulya değil krokodilli bir bnc kablo ile yaptığım için

Bu şekillerin dağınık olması osiloskop probulya değil krokodilli bir bnc kablo ile yaptığım için

Zannetmem. Kare dalga simetrik olmadığı için oluyor o. İstersen single trigger yap ve gör.

16958 eklentisine bak
Abi forumda bmp formatında fotoğraf atabilelim benim skop save diyince .bmp kaydediyor.
tek görüntülemede de böyle çıkış aldım.

bmp yi ekleyeyim şimdi. Kare dalga her zaman o şekilde olsaydı yukarıdaki iç içe geçme durumu olmazdı. Bazan on time off time baya değişiyor olmalı. Time base'i arttırıp tekrar single trigger yap bakalım yamuk yeri yakalayaiblecek miyiz.

bmp desteği var forum. Senin bmp neden eklenmiyor acaba. Sıkıştırıp zip olarak ekle bir bakayım.

ee varmış abi ya bu bana neden bağırdı az önce fotoğraf ekle dediğim için herhlade.

İyice yakılanştırdığımda hiç iç açıcı değil abi sonuç

Ekler

• IMAGE4.BMP
    225.1 KB · Görüntüleme: 103
Yakınlaştırma, uzaklaştır. Daha geniş zaman aralığını görmek istiyoruz.

Karedalganın yükselen ve düşen kenarındaki ringing kaçak endüktans ve kapasitanstan kaynaklanıyor. Eğer prob kullanırsan ve şase kablosunı da yakın tutarsan ringing azalır. Ringing de biraz iç içe geçmeye sebep olur çünkü trigger noktası oraya denk gelebilir, ama senin ilk koyduğun resimde iç içe geçme çok geniş bir zaman aralığını kapsıyor. O ringing den değil.

Dosyanın uzantısı büyük harf olduğu için sorun çıkıyor herhalde. Küçük harf yapıp deneyebilir misin?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back