STM8 , IAR , C Samples

her senaryo buna uymaz bazen tamamen bağımsız ve çok sayıda ucuz işlemciler gerekiyor.
örnek: ucuz oyuncaklar, diseqc decoderlar, satellite multiswitch controller, consumer ürünler mesela kettle, ütü, şaç maşası, pilli el feneri,
sayamayacağım kadar çok uygulama var.

örnek bi projede bu elan işlemcilerden yıllık 500k adet (yarım milyon) gidiyor. ultra sorunsuz ve bağımsız işlemciler olması lazım. hobi seviyesi proje bakış açısı ile sahada çok yüksek adet üretilen ürünlerde beklentiler ve tasarım isterleri çok farklı olur.
elan çok ilgimi çekmişti aslında ama tam da bu sebepten vaz geçtim padauk da aynı şekilde ekstra bir de tedarik zorluğu var maliyet nekadar düşerse hem geliştirme süreci okadar uzuyor ( ki bu da bir maliyet) hem de bu kadar ucuz ürünlere güvenilebilir mi bilmiyorum bu
maliyetlerle düzgün bir kalite prosesi yürütebileceklerini pek sanmıyorum
stm 8s stm32f0 yada nuvoton ile ilerlemek istiyorum ama uygun kılıf bulamyorum
8 pinli güzel kılıf buldum ama işler planladığım gibi gitmedi 2 gpio ya daha ihtiyacim var bi ihtimal adc ile 4 buton okuyacagım ama tercih etmiyorum şoyle 14 pin pitch aralıgı geniş bir kılıf bulsam tam olacak dizgi kalitesi pek iyi değil tssop20 felan kısadevre olur diye korkuyorum

elan çok ilgimi çekmişti aslında ama tam da bu sebepten vaz geçtim padauk da aynı şekilde ekstra bir de tedarik zorluğu var maliyet nekadar düşerse hem geliştirme süreci okadar uzuyor ( ki bu da bir maliyet) hem de bu kadar ucuz ürünlere güvenilebilir mi bilmiyorum bu
maliyetlerle düzgün bir kalite prosesi yürütebileceklerini pek sanmıyorum
stm 8s stm32f0 yada nuvoton ile ilerlemek istiyorum ama uygun kılıf bulamyorum
8 pinli güzel kılıf buldum ama işler planladığım gibi gitmedi 2 gpio ya daha ihtiyacim var bi ihtimal adc ile 4 buton okuyacagım ama tercih etmiyorum şoyle 14 pin pitch aralıgı geniş bir kılıf bulsam tam olacak dizgi kalitesi pek iyi değil tssop20 felan kısadevre olur diye korkuyorum
Ben biraz da bu yüzden avr kullanıyorum. Toner transfer için yeterince büyükler. Ama stm'nin özdisanda bulduğum uygun kılıflı bir 32 bit mcusu var. 328 p gibi. Bunu kullanabilirim diye düşünüyorum.
1711440926592.png

Ben biraz da bu yüzden avr kullanıyorum. Toner transfer için yeterince büyükler. Ama stm'nin özdisanda bulduğum uygun kılıflı bir 32 bit mcusu var. 328 p gibi. Bunu kullanabilirim diye düşünüyorum.
32255 eklentisine bak
Bu fiyatlara çıkamam malesef hedef 50 cent :)

Aslında şunu buldum
https://ozdisan.com/Product/Detail/615601/STM8S001J3M3TR

4 butonu r2r dac mantıgıyla okurum 1 pin kullanırım dedim ama sonra düşünüce girişleri push/pull vermek gerek ben sadece gnd ye çekebilirim bu butonlarla
Butonlar aynı anda basılı olacagı için direnclerle basit gerilim bolucu vs yapsam gene hatlı okuma ihtimali var

Bu fiyatlara çıkamam malesef hedef 50 cent :)

Aslında şunu buldum
https://ozdisan.com/Product/Detail/615601/STM8S001J3M3TR

4 butonu r2r dac mantıgıyla okurum 1 pin kullanırım dedim ama sonra düşünüce girişleri push/pull vermek gerek ben sadece gnd ye çekebilirim bu butonlarla
Butonlar aynı anda basılı olacagı için direnclerle basit gerilim bolucu vs yapsam gene hatlı okuma ihtimali var
Adetli bir iş o zamaan. Adc ile okumak bence de güvenilir değil, kontak direnci oluşuyor zamanla tactile butonlarda. Kaliteli butonlar da işlemci fiyatına yaklaşır, çok pinli işemci daha uygun olabilir.

@132kHz

0.56usd stm32 var zaten : https://ozdisan.com/integrated-circuits-ics/embedded-ics/microcontrollers/STM32F030F4P6TR/491377

bir de bu internet fiyatı, ticari müşteriyseniz buradan otomatik %30 iskontosu oluyor.
Şuan onunla çiziyorum zaten ama tssop20 oldugundan pitch aralıgı daha yüksek baska arayıslara girmiştim pinlerin kısa devre olmasından korkuyorum daha once ssop28 kılıfla bir üretim yapılmış hep kısa devre sorunu var

Şuan onunla çiziyorum zaten ama tssop20 oldugundan pitch aralıgı daha yüksek baska arayıslara girmiştim pinlerin kısa devre olmasından korkuyorum daha once ssop28 kılıfla bir üretim yapılmış hep kısa devre sorunu var
pcb ve dizgi kaliteli olursa hiçbir sorun çıkmaz. malzemeleri düşük kalite çalışacak şekilde seçmeyi doğru bulmuyorum.
bir maliyetten kaçarken diğeri daha yüksek oluyor. ucuza pcb yaptırdım derken çıkan arızalı kartlar ve işçilikle vs. aslında toplamda daha
pahalıya geliyor.

pcb ve dizgi kaliteli olursa hiçbir sorun çıkmaz. malzemeleri düşük kalite çalışacak şekilde seçmeyi doğru bulmuyorum.
bir maliyetten kaçarken diğeri daha yüksek oluyor. ucuza pcb yaptırdım derken çıkan arızalı kartlar ve işçilikle vs. aslında toplamda daha
pahalıya geliyor.
Kesinlikle katılıyorum seri uretime geçmeden bir pilot üretim yapmamız gerekiyor

Ticari müşteri kriterleri nelerdir biliyormusunuz? Yıllık alım miktarımı ,belli bir limitin üstünde alım mı?
banka gibi çok kesin kriterleri yok. merkeze gidip satış müdürleriyle görüşün, projelerinizden vs bahsedin. belli bir oranda indirimi mutlaka yaparlar.

@devreci güncel olarak stm8 kullanıyorsunuz diye biliyorum ide olarak iar mı kullanıyorsunuz başka ücretsiz lisans misans uğraştırmayan seçenekler var mı (kürek mürek olaylarına girmeden :) ) stm8 ile basıt bir uygulama yapmak istiyorum ama daha geliştirici ortamımkurulumunda takıldım
Cosmic çok tavsiye edildiğini gördüm onun da sitesine tr den girilemiyor

İar da stm8 için belli kısıtlarla ücretsiz anladıgım kadarı ile ama yine de kisans misans uğraştırıyor gibi duruyor
4 sene önce bu başlığı açtığım zaman indirdiğim iarı kullanıyorum , eğer ihtiyaç varsa bir yere yükleyebilirim .

Cosmic vs hiç görmedim , iar stm32 için derlediği asm kodları çok güzel ama stm8 için derlediği asm kodları kötü.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back