Suyun kirecini arıtmak

mikron24

Aktif Üye
Şebeke suyundaki kireci nasıl arındırabilirim? Hava nemlendirici cihaz için su yapılacak

Damıtma yöntemi, hazır saf su, kar yağmur, buzdolabından çıkan buz veya içme suyu kullanılmayacak

Kaynatiyorsuin abi, soguyunca kibar kibar ustten al.

Çaydanlık dibinde kireç biriktiğine göre mümkün gibi. ne kadar etkili?

Abi buharli temizleyici ve buyuk utu var, kaynayan sulardan kalanlari bidonda biriktiriyoruz. Daha sonra bu cihazlarda kullaniyoruz. Onlarda kirec olmuyor hic.

kaynayan suyu ancak tekrar damıtırsan kirecinden arınır. çaydanlıkta kaynamakla sudaki kireç oranı değişmez. dipte kalanlar çaydanlığın dibine yapışan kireçler ve su bitmeye doğru kalan kireç tortuları.

Kombilerde esanjor diye bir sey var, suyu kaynatsada kirec baglamiyor. Muhtemelen kirec kaynar kaynamaz musluktan akip gidiyor. Hareketsiz caydanlikta kirec dipte bekliyor. Geri kalan su da kirec daha az, ama ne kadar az bilmiyorum. Kullandigimiz cihazlarda bu sekilde kirec olmuyor.

Ancak normal cesme suyu kullandigimiz bir utu de kirec oluyordu.

Kireçsiz su için var ise tezgah alti su arıtma ( rewerse osmosis model ) bu arıtmanın suyu kullanılabilir. Bu arıtmanın çıkışı kireçsizdir. Ben ütülerde v.s. bu suyu kullanıyorum.

Kombi yoğuşma suyu, saf su olması lazım. Kombinin atık gider suyunua bi bakın. Kanalizasyona gidiyor. Değerlendirilmiş olur :katil2:

klima ve kombi yoğuşma suyu tavsiye etmem, kireçsiz olsa da mikrobiktir. ters osmoz arıtma suyu veya reçine filtreden geçmiş su kullanılabilir. en iyisi ters osmoz arıtma suyu...

Tam saf su istenirse kaynatip Buhari yogunlastirilir. Hatta 2 kere yaparsan hic baska bir sey bulamazsin su da. Buna damitma denir. Czorgormez Abinin dedigi bu. AMA pahali is.

Ters osmoz da bir filitre kullanirsin. Bu da Pahali is.

yogusmali kombi suyu betona zarar veriyor.

Ben yillardir Buharli cihazlara caydanlikta kalan dinlenmis suyu kullaniyorum. Bende cay in alti hic sonmez. Acep kaynaya kaynaya kirecin cogu cokuyo mu?

bu arada icme suyunu aritmak ta iyi bir sey degil. Mineralli su olmasi lazim icme suyunun ve tuz un.

Bir yerde ultra saf su dan 3 litre icen birinin olme ihtimalini bile okumustum. Utopik te olabilir. :)

Kireçli suya tuz katılınca kireç çöker.
Tuzlu su olur ama tuz kireç gibi yapışmaz. :)
Buharlı tren kazanlarında karbonat kullanılıyormuş.
Bu yöntem paslanma yapabilir.

membranlı su arıtma cihazlarından kullanın. Filtre değişimi yapmanıza da gerek yok. Filtre süresi geçse bile kireçsiz su veriyor musluğundan.

Bu iş için yani distelize su yapmak için distelize su makineleri var. Ama amatör kullanım için pahalı gelecektir muhtemelen.

kaynak

Güneş enerjisi ile su damıtma yöntemi kullanılabilir.

Watercone-solar-water-distillation.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back