Tek ekranda birden çok bilgisayar kullanımı

Sercan

--
Uzun zamandır masamda 2 adet Dell UltraSharp U2415 24" ekranı tek bilgisayar ile kullanıyorum. Bu monitörler 1920x1200 çözünürlüğe sahip yani aşağıda görebileceğiniz gibi toplamda 1920x2400 çözünürlüğüm var.

Ekranların görüntü kalitesi muhteşem fakat bir süredir çözünürlük yetersiz kalıyor. Şöyle, önceden sadece Notepad++ ile kod yazıyordum. Ekranların tamamında 4 pencere açarak işimi rahatlıkla hallediyordum. Web ekranı, klasör ve kodları aynı anda görebiliyordum.

Artık bazı ideleri kullanmam zorunlu hale geldi. Bu durumda IDE'nin kendisi zaten bir çok ekranı bir çerçeve içinde gösteriyor. Yükseklik limitli olduğu için kodlar minicik kalıyor ve takip etmek zorlaşıyor. Diğer yandan genişliğim iyi olduğu için oralar da atıl kalıyor.

Bununla birlikte bir diğer sorun ise birden fazla bilgisayar kullanma ihtiyacı doğdu. Aynı anda iki bilgisayar kullanmam şart değil ama hızlıca geçiş yapabilmem gerekiyor. Bu monitörler DisplayPort ile birbirlere bağlılar. Bilgisayardan tek kablo çıkıyor ve monitörün biri diğerine de görüntüyü iletiyor. Tek ekran olursa bilgisayarlar arasında anahtarlamak kolay olacak.

Benim aklımda büyük ekran 4K bir monitör (örneğin Dell U4320Q olabilir) ile Dell KM7321W gibi bir klavye mouse takımı alıp tek ekran ve tek klavye mouse seti ile bu işi çözmek istiyorum. Bu arada örnekler hep Dell üzerinden verdim ama farklı markalar da olabilir. Bu klavye setini özelliği birden fazla bluetooth bağlantısı ile çoklu bilgisayar kullanımına olanak tanıyor. Buna alternatif bildiğiniz cihazlar var mı?

Şu an bu şekilde kullanıyorum:

IMG_20220102_160542.jpg

• Beğen
Reactions: nt
Yazılım ne fayda sağlayacak?

Klavyenin bir alıcısı var, o zaman iki bilgisayara da ayrı alıcı mı bağlıyorsun?

Senin ihtiyacın şunun sana uygun olan versiyonu olabilir. Tek tık ile iki pc arasında geçiş yapabiliyor.

20220102_165927.jpg

20220102_165957.jpg

Senin ihtiyacın şunun sana uygun olan versiyonu olabilir. Tek tık ile iki pc arasında geçiş yapabiliyor.

15125 eklentisine bak

15126 eklentisine bak

Çözünürlüğün yüksekliği sebebi ile ekranları zaten değiştirmek zorundayım. 1920 piksel yükseklikte IDE açtığım zaman kod 3-5 satır görünüyor. Klayve için güzel bir seçenek olabilir.

Şöyle anlatayım. Benim bir bilgisayarım windows, bir bilgisayarım macos. İkisi aynı anda açık. Mouse'u mac'in sol ekranından çıkarttığım zaman windows ekranına 2. ekranmış gibi geçiyor. Hatta dosya bile direk taşınıyor.
Tamam da nasıl?

Çözünürlüğün yüksekliği sebebi ile ekranları zaten değiştirmek zorundayım. 1920 piksel yükseklikte IDE açtığım zaman kod 3-5 satır görünüyor. Klayve için güzel bir seçenek olabilir.
Ben tam anlamadım.
İki pc, iki ekran var. Sen iki monitörü de geçiş ile tek pc de mş kullanmak istiyorsun?
Yani bir tıkladın iki monitör pc1'e geçti, bir daha tıkladın iki monitör pc2'ye geçti. Bunu mu istiyorsun?

Share Mouse programı iyiymiş ama bununda Pro versiyonunu alırsam klavye seti ile aynı para :D

Ben tam anlamadım.
İki pc, iki ekran var. Sen iki monitörü de geçiş ile tek pc de mş kullanmak istiyorsun?
Yani bir tıkladın iki monitör pc1'e geçti, bir daha tıkladın iki monitör pc2'ye geçti. Bunu mu istiyorsun?

Hayır şu an bir bilgisayar ve iki ekranım var.

Ben iki (belki üç) bilgiyasar tek monitör istiyorum.

Bu iki ekranı 4K olan tek bir büyük ekran ile değiştireceğim. Tek parça 4K ekrana da birden fazla bilgisayar bağlayabilirim. HDMI 1, HDMI 2,... gibi.

Bu arada tek bir klavye ile bağladığım bütün bilgisayarları kontrol etmek istiyorum ki masada her bilgisayar için klavye mouse olmasın.

Amacım hepsini bir arada çalıştırmak olmadığı için ShareMouse gibi uygulamalar çok gerekli değil. Zaten evde çalışan bir de sunucu var. Ortak dosyaları sunucu üzerinde bulunduruyorum. TV bile Plex videoları için evdeki sunucuya bağlanıyor.

Share Mouse programı iyiymiş ama bununda Pro versiyonunu alırsam klavye seti ile aynı para :D

Hayır şu an bir bilgisayar ve iki ekranım var.

Ben iki (belki üç) bilgiyasar tek monitör istiyorum.

Bu iki ekranı 4K olan tek bir büyük ekran ile değiştireceğim. Tek parça 4K ekrana da birden fazla bilgisayar bağlayabilirim. HDMI 1, HDMI 2,... gibi.

Bu arada tek bir klavye ile bağladığım bütün bilgisayarları kontrol etmek istiyorum ki masada her bilgisayar için klavye mouse olmasın.
Eminim ona uygun da bir kvm switch vardır. Ama şuan tam olarak bilmiyorum. Araştırmak lazım.
İşin içinde klavye mouse olmasaydı sadece monitör menüsünden hdmi 1, hdmi 2 gibi seçimler yaparak istediğin pc ye erişebilirdin.

konu ile alakasız ama forumdaki koyu arka plan nasıl yaptınız çok güzel gözüküyor

Sayfanın en alt tarafında yer alan mekatronik temasını aşağıdaki gibi koyu olan ile değiştirebilirsin. Temayı ben hazırladım ve benden başka kullanan yok sanıyorum bir hata filan görürsen bana iletebilirsin.

1641135232855.png

Eminim ona uygun da bir kvm switch vardır. Ama şuan tam olarak bilmiyorum. Araştırmak lazım.
İşin içinde klavye mouse olmasaydı sadece monitör menüsünden hdmi 1, hdmi 2 gibi seçimler yaparak istediğin pc ye erişebilirdin.
Aslında monitör tarafı 4K olacağı için mecburen değişecek. Bu arada klavyeyi de yenileyeceğim sanırım.

Aşağıdaki klavye ile kvm switch'e gerek kalmadan geçiş yapabilirim. Ben bunun daha hesaplı bir alternatifi var mı diye merak etmiştim.

@Sercan
Cihazı buldum sanki. Birde tr de bulunursa olur sanki. 4 in 1 out şeklinde çalışıyor. Usb desteğide var. Klavyeyi de oradan bağladın mı tamamdır.

Şu video incelemeyi izledim gerçekten güzel duruyor tabi fiyatı görmezden gelirsek. Türkiye satış fiyatları ikisini aldığında yaklaşık 3000 TL tutuyor. Şu an da Logitech kullanıyorum çok kaliteli fakat fiyatı çok yüksek.

Ben kesinlikle kablolu fare ve klavyeden şaşmam. Üzerinde çalıştığım cihazların yaydığı RF yetip artıyor, bir de sıçandan ve klavyeden daha fazla RF gelmesi hiç işime gelmez. Umarım ileride hepsi wireless olmaz bunların ...

• Beğen
Reactions: nt
Bence odada telefon, modem ve önümüzde ekranlar filan olduğu sürece kablolu/kablosuz olması anlamını yitiriyor. Çok maruz kalırken kablolu klavye, mouse ile az maruz kalmayacağız.

Bunu biraz da yediklerimiz hep sağlıksız filan diye hayıflanıp, otoban manzarasına karşı bütün egzoz dumanını solurken "saksıdan doğal domates" yemeye benzetiyorum. :D

Sağlık açısından demiyorum yav. Bir sağlık riski olduğunu da düşünmüyorum. RF paraziti mimimuma indirmek adına söylüyorum. Dünyanın bütün gürültüsü buradayken RF ile çalışan bir cihazın performans testini nasıl yaparsın? Monitörün bilgisayarın paraziti belli bir seviyeyi geçmiyor, ama işi RF sinyal göndermek olan wireless fare ve klavyenin sürekli çalışması işime gelmiyor.

Olaya çok yanlış bakmışım. :D

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back