Trafoyu güç kaynağı olarak kullanmak istiyorum

Trafoyu çıkardığın UPS in gücü neydi?

valla bilmiyorum ama 1000VA dan az olduğuna eminim içinde sadece 1 tane akü koyucak yer var hurdalıktan bulduğum yan tarafları ve üst kısmı olmayan devresinde sorun olan bir ups devre kartını tamir edebilirmiyim emin değilim ama hali hazırda bana bir güç kaynağı lazım olduğundan bu trafoyu güç kaynağı yapmaya yöneldim

buldum Necron V8-2000 modeli aratınca hepsiburada da çıkıyor ama satıştan kalkmış bendeki bununla
1662752273200.png

valla bilmiyorum ama 1000VA dan az olduğuna eminim içinde sadece 1 tane akü koyucak yer var hurdalıktan bulduğum yan tarafları ve üst kısmı olmayan devresinde sorun olan bir ups devre kartını tamir edebilirmiyim emin değilim ama hali hazırda bana bir güç kaynağı lazım olduğundan bu trafoyu güç kaynağı yapmaya yöneldim
Kartini bir görseydik. Bakalım ne alemde .

Tamir edip UPS olarak kullanman için sormadım. Trafonun gücü ne kadar onu kestirebilmek için sordum.

Tamir edip UPS olarak kullanman için sormadım. Trafonun gücü ne kadar onu kestirebilmek için sordum.
anladım da bulamadım valla kaç Va değerinde ama trafonun ölçülerini verebilirim

Ekler

• 33.jpeg
    33.jpeg
    327.9 KB · Görüntüleme: 74
  • 22.jpeg
    22.jpeg
    434.3 KB · Görüntüleme: 74
  • 11.jpeg
    11.jpeg
    208.9 KB · Görüntüleme: 71
  • 44.jpeg
    44.jpeg
    292.3 KB · Görüntüleme: 64
Karkasın içine giren demir saç paketinin ölçüleri lazım. İlk resim bir kenarı kabaca veriyor, 4 cm. İkinci resimdeki saç paketinin kalınlığı da lazım. Resimden bakınca kabaca 5 cm gibi duruyor. O zaman karkasın içindeki nüve yüzey alanı 20 cm2 gibi. Buradan hesaplarsak 300 VA gibi bir güç çıkıyor.

Karkasın içine giren demir saç paketinin ölçüleri lazım. İlk resim bir kenarı kabaca veriyor, 4 cm. İkinci resimdeki saç paketinin kalınlığı da lazım. Resimden bakınca kabaca 5 cm gibi duruyor. O zaman karkasın içindeki nüve yüzey alanı 20 cm2 gibi. Buradan hesaplarsak 300 VA gibi bir güç çıkıyor.
kabaca verdiğiniz ölçüler doğru ama merak ettiğim bir şey var bu minimum 600VA olan bir ups den çıkan bir trafo benim bu trafodan çekebileceğim güç neden 300VA

Son düzenleme:
200 W bile vermeyecek araba inverterini Çinli utanmadan 2000 W diye satıyor. Bu UPS'i yapan Çinli gene insaflı davranmış :D

200 W bile vermeyecek araba inverterini Çinli utanmadan 2000 W diye satıyor. Bu UPS'i yapan Çinli gene insaflı davranmış :D
konudan biraz sapıyorum ama bu soru için yeni başlık açmak istemedim yardımlarınızla trafoyu hallettim bu gün gidip 50 amper köprü diyot ve LM338K SteelP+ entegre aldım sorunum ise şu trafodan köprü diyot kullanrak 23.6 volt filan alıyorum ama devreye kondansatör eklediğimde voltaj 35.8 e çıkıyor bu entegrede ben her ne kadar ucuza almış olsamda 150 tl civarına olan bir entegre bozmak istemiyorum datasheetlere göz attığımda bir yerde 35 volt max görüyorum bazı yerlerde 40 volt max görüyorum bazı yerlerde giriş ile çıkış 40'dan fazla olamaz görüyorum en iyisi bilen birine sormak diye düşündüm ne yapmamı önerirsiniz ve mümkünse siz de bir datasheetine bakabilirmisiniz bu ic nin max input voltajı kaçtır öğrenmek için 40 voltsa sorun olmadan kullanabiliceğim çünkü

Screenshot_16.jpg

Giriş ve çıkış arasındaki fark 35V dan büyük olamaz demiş

Screenshot_17.jpg

çıkış en düşük 1.2v ile 35v arasında olabildiğine göre giriş voltajı en fazla 36.2v olabilir
(yanlış var ise değerlerde düzeltebilirsin )@taydin

LM338K SteelP+ entegre aldım
yanlış ifadeyi düzeltmek için diyorum steelp+ entgere modeli değildir kılıf olarak yazıldığını düşünüyorum kılıfın ismi aslında TO-3

18905 eklentisine bak

18907 eklentisine bak

çıkış en düşük 1.2v ile 35v arasında olabildiğine göre giriş voltajı en fazla 36.2v olabilir

yanlış ifadeyi düzeltmek için diyorum steelp+ entgere modeli değildir kılıf olarak yazıldığını düşünüyorum kılıfın ismi aslında TO-3
Bu kılıftaki elektronik ürünlerin sahtesi gırla gidiyor diye bir mevzu bahsedilmişti başka bir forumda . Aklıma geldi. Datasheet e güvenip ekstrem işlere kalkışmayın bence .

entegrede ben her ne kadar ucuza almış olsamda 150 tl civarına olan bir entegre
Yanlış anlamayın ama pahalıya almışsınız gibi geldi onun yerine güç kaynağını şu devre ile birleştirince de güzel olur

[TRY110.72 38% OFF]0-30V 2mA - 3A Ayarlanabilir DC Regüleli Güç Kaynağı Modülü DIY Kit DIY Elektronik Kitleri from Elektronik eşyalar on banggood

Yanlış anlamayın ama pahalıya almışsınız gibi geldi onun yerine güç kaynağını şu devre ile birleştirince de güzel olur

[TRY110.72 38% OFF]0-30V 2mA - 3A Ayarlanabilir DC Regüleli Güç Kaynağı Modülü DIY Kit DIY Elektronik Kitleri from Elektronik eşyalar on banggood
ben zaten 150 ye almadım 15 tl ye aldım ben

18905 eklentisine bak

18907 eklentisine bak

bunları bende gördüm ama 40 volt yazan yerler da var mesela burada " volt Input and output voltage differential 40 V" yazıyor burada neyden bahsediyor acaba benim elde ettiğim voltaj 35.6 acaba 35.6 verirsem sıkıntı yaratırmı ya da ben bunu nasıl 34-35 volt gibi bir değere düşürebilirim

Ekler

• lm.png
    lm.png
    32.4 KB · Görüntüleme: 57
Linear, st ve texas gibi üreticilerin datasheetlerinde vı-vo=35v yazıyor hangi üreticinin verilerini incelediniz

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back