Trafoyu güç kaynağı olarak kullanmak istiyorum

farukcandemirel

Aktif Üye
iyi günler elime bir ups trafosu geçti ben bunu güç kaynağı olarak kullanmak istiyorum ama 220vac yi hangi uçlardan vermem gerektiğini anlayamadım trafonun her hangi bir tarafında da bilgi vermiyor 2 tane fotoğraf koydum 1 inde bildiğiniz dandik sarı multimetrenin 200Ω ölçüm kısmıyla kablolardan aldığım değerleri yazdım yardım edebilirimsiniz

Ekler

• WhatsApp Image 2022-09-09 at 04.38.06.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-09 at 04.38.06.jpeg
    268.6 KB · Görüntüleme: 123
  • trafo.png
    trafo.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 111
En sağdaki iki yeşil kablo sarj sargisi gibi gorunuyor. Diğer uclarla baglantisi yoksa tabiki.

Geriye kalan soldaki 4 kablo sebeke kademeli primer kablosu.

Primere bağlantı yaparken en yüksek omaja bağlantı yapılması lazim. Bu noktada omajlarin çok düşük. Emniyet için bir adet seri lamba yapman yada temin etmen lazım.

Seri lamba ile resimde 7 ohm okuduğun yeşil ve kırmızı uçlarda 220 volt verip çıkış ucundan aldığın voltaji ölçmek gerekiyor. Seri lamba doğrudan yanıyor ise sorun var demektir.

Yer Antalya ise beraber yapabiliriz. Kolay gelsin.

Ticari UPS'lerde böyle trafo olmaz yav, inverter teknolojisi kullanılır ve trafo çok küçüktür. Bu 50 Hz frekansa göre tasarlanmış bir trafoya benziyor. 50 Hz de çalışan UPS devreleri de var internette ama son derece düşük güç ve verim alınabilecek devreler bunlar.

Seri lamba ile resimde 7 ohm okuduğun yeşil ve kırmızı uçlarda 220 volt verip çıkış ucundan aldığın voltaji ölçmek gerekiyor. Seri lamba doğrudan yanıyor ise sorun var demektir.

Orada ölçülen, primerin kaçak direnci. Trafo gücüne göre normal bence. Benim 220 VAC 4.5 kVA lık izolasyon trafosunun sargıları pratik olarak kısa devre görünüyor.

Ticari UPS'lerde böyle trafo olmaz yav, inverter teknolojisi kullanılır ve trafo çok küçüktür. Bu 50 Hz frekansa göre tasarlanmış bir trafoya benziyor. 50 Hz de çalışan UPS devreleri de var internette ama son derece düşük güç ve verim alınabilecek devreler bunlar.

Abi masa altı standart 500 - 600 VA lık basit ups lerin hepsinde bu tür trafo kullanılıyor.

Açıkçası cıkış voltajları da garip 2 x 10 volt gibi bir değer olabilir. 12 volt akü kullanılmasına rağmen çıkışlar 2 x 12 volt değil daha düşük oluyor. Bu nedenle değerlendirme noktasında çok faydalı olmuyor.

Zaten bu tür ürünlerde amaç "aaaa elektrikler gitti hadi bilgisayarı kapatayım" demek için.

En sağdaki iki yeşil kablo sarj sargisi gibi gorunuyor. Diğer uclarla baglantisi yoksa tabiki.

Geriye kalan soldaki 4 kablo sebeke kademeli primer kablosu.

Primere bağlantı yaparken en yüksek omaja bağlantı yapılması lazim. Bu noktada omajlarin çok düşük. Emniyet için bir adet seri lamba yapman yada temin etmen lazım.

Yer Antalya ise beraber yapabiliriz. Kolay gelsin.
malesef tekirdağdayım

şimdi dediğinizden anladığım kadarıyla 7.9ohm okuduğum yeşil ve kırmızı kablolara seri olarak bir ampül bağlayıp denemem gerekiyor dimi trafolar hakkında bir bilgim yok yanlış bir şey yapmak istemiyorum

Son düzenleme:
@Endorfin35+ in dediği gibi halka tarafı 110 0 110 gibi görünüyor. Zaten diğer çıkışlarında soketli olması bu tezi doğruluyor.
İki kırmızıdan faz nötr olmak üzere 220v verip çıkışları multimetre ile ölçmek lazım. Çıkışlarda belli görünüşe göre.
Yeşil-Yeşil
Kırmızı-Mavi
Sarı-Yeşil

@Endorfin35+ in dediği gibi halka tarafı 110 0 110 gibi görünüyor. Zaten diğer çıkışlarında soketli olması bu tezi doğruluyor.
İki kırmızıdan faz nötr olmak üzere 220v verip çıkışları multimetre ile ölçmek lazım. Çıkışlarda belli görünüşe göre.
Yeşil-Yeşil
Kırmızı-Mavi
Sarı-Yeşil
yarım halka uçlu yerlerin ohmajını ölçtüm kırmızı-kırmızı 00.3 ohm gösteriyor siyah-kırmızılar arası da 00.3 ohm gösteriyor ve halka uçlu yerlerin kabloları daha kalın oranın 220v girişi için olduğunu pek sanmıyorum

@Endorfin35+ ve @Gokrtl

Bahsettiğiniz uçlar çıkış sekonder uclari. 2 x olarak simetrik cikisli bir trafo. Push pull baglanti için. Sakın o uçlardan voltaj vermeyin yıldızları görürsünüz.

@farukcandemirel evet 7.9 ohm olan iki kabloya seri lamba ile test edeceksiniz. Sonra sekonder diye söylediğim uclardan ac voltaj okuyun. Kac volt cikiyor bakalim.

Birde resimde en sağdaki ikili kabloyu kac volt veriyor olcelim.

@Endorfin35+ ve @Gokrtl

Bahsettiğiniz uçlar çıkış sekonder uclari. 2 x olarak simetrik cikisli bir trafo. Push pull baglanti için. Sakın o uçlardan voltaj vermeyin yıldızları görürsünüz.

@farukcandemirel evet 7.9 ohm olan iki kabloya seri lamba ile test edeceksiniz. Sonra sekonder diye söylediğim uclardan ac voltaj okuyun. Kac volt cikiyor bakalim.

tamamdır test ettiğimde geri yazarım

Flamanlı ampul kullanacaksın yalnız, tasarruflu floresan veya LED ampul değil.

@Endorfin35+ ve @Gokrtl

şimdi test ettim yeşil-yeşil kablo 26 veriyor kalın olan kırmızı-kırmızı kablolar 26 volt veriyor siyah-kırmızılar 13 volt veriyor ekstra olarak sarı ile maviyi denedim orası da 26 volt veriyor bunları 232 volt ac de denedim ilk başta dandik bir ups ile denemiştim bir sorun olursa büyük bir olaya dönüşmesin diye orda 26 yerine 19 volt civarında ölçüm yaptım 26 volt veren yerlerde ups tahminimce 190-210 volt arasında bir şey veriyor ya da modifiye sinüs verdiği için olabilir şimdiki hedefim bu trafoyu güvenli bir şekilde kullanabileceğim bir şekle getirmek. Anlamadığım şey neden kalın kabloların olmadığı yerlerde de 26 volt çıkış var bunun sebebi nedir ups bu çıkışlara neden ihtiyaç duyuyor

Tamam bu trafo güç kaynağı olarak iş görür. Artık ampulü kaldırıp doğrudan bağlayabilirsin. Hangi uçlara verdin 232 VAC yi? Yeşil-maviye veya yeşil-kırmızıya verebilirsin. Yeşil kırmızı biraz daha yüksek voltaj verir sekonder tarafında.

Sekonderi de iki KALIN kırmızıdan alıp doğrultabilirsin. İki tane yeşil sekonderi de ayrı olarak doğrultup dijital voltaj/akım göstergelerini besleyebilirsin. Hatta yapacağın güç kaynağı devresine göre regülasyon devresini de bu yeşil-yeşil den bağımsız olarak besleyebilirsin.

şimdi test ettim yeşil-yeşil kablo 26 veriyor kalın olan kırmızı-kırmızı kablolar 26 volt veriyor siyah-kırmızılar 13 volt veriyor ekstra olarak sarı ile maviyi denedim orası da 26 volt veriyor bunları 232 volt ac de denedim ilk başta dandik bir ups ile denemiştim bir sorun olursa büyük bir olaya dönüşmesin diye orda 26 yerine 19 volt civarında ölçüm yaptım 26 volt veren yerlerde ups tahminimce 190-210 volt arasında bir şey veriyor ya da modifiye sinüs verdiği için olabilir şimdiki hedefim bu trafoyu güvenli bir şekilde kullanabileceğim bir şekle getirmek. Anlamadığım şey neden kalın kabloların olmadığı yerlerde de 26 volt çıkış var bunun sebebi nedir ups bu çıkışlara neden ihtiyaç duyuyor
Büyük güçlü trafolarda kademe ayarı olur . Gerilimin düşük olduğu yerlerde kademe ayarı değiştirilerek çıkış gerilimi nominal değerinde sabit tutulmaya çalışılır. Belki böyle işler için bir kademe ayarı vardır. Sargı eklenir ya da çıkartılır. Çok sallamış da olabilirim . Küpün için de ne varsa dışarı o sızar derler . Ben de elektronikçi değil elektrikçi olunca aklım hep elektrik mantığına kayıyor.

Büyük güçlü trafolarda kademe ayarı olur . Gerilimin düşük olduğu yerlerde kademe ayarı değiştirilerek çıkış gerilimi nominal değerinde sabit tutulmaya çalışılır. Belki böyle işler için bir kademe ayarı vardır. Sargı eklenir ya da çıkartılır. Çok sallamış da olabilirim . Küpün için de ne varsa dışarı o sızar derler . Ben de elektronikçi değil elektrikçi olunca aklım hep elektrik mantığına kayıyor.

Bu trafonun içinde bulunduğu UPS farklı ülkelerde satılan bir üründü herhalde. O yüzden yüksek voltaj tarafını üç kademeli yapmışlar. 240 V, 220 V ve 110 V kademeleri var muhtemelen.

Bu trafonun içinde bulunduğu UPS farklı ülkelerde satılan bir üründü herhalde. O yüzden yüksek voltaj tarafını üç kademeli yapmışlar. 240 V, 220 V ve 110 V kademeleri var muhtemelen.
Trafolarda da yüksek alçak gerilim taraf ayırmanın mantığı da primer her zaman ince kesitten çok spirli , sekonder kalın kesitten az spirlidir. Mantığı da basit . Ince kesit yüksek direnç demektir . Yanı burası yüksek gerilime uygundur . Kalın kesit düşük dirençtir. Burası da alçak gerilime uygundur .

büyük ihtimalle dediğiniz gibi youtube'dan izlediğim videolarda da bu konuyu anlatmışlardı büyük ihtimal benim şuan taktığım yer 110 volt veya 120 volt için bir yer bu yüzden çıkıştan 26 volt alıyorum 220 volt olan yere takarsam 13 volt alıcam

büyük ihtimalle dediğiniz gibi youtube'dan izlediğim videolarda da bu konuyu anlatmışlardı büyük ihtimal benim şuan taktığım yer 110 volt veya 120 volt için bir yer bu yüzden çıkıştan 26 volt alıyorum 220 volt olan yere takarsam 13 volt alıcam

Yanlış anlamışsın! 110 V sargısı yeşil-sarı olan sargı. Oraya 220 V bağlarsan trafo aşırı derecede ısınır!

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back