Trafoyu güç kaynağı olarak kullanmak istiyorum

12.6 volt çok rahat sabit 40-50 amper güç verebilecek bir batarya ile denedim giriş 12.6 olduğu için otomatik çıkış voltajı 1.5-11.5 gibi bir şey olmuştu voltajı mesela potansiyometreyi en sağa çevirip verebileceği en yüksek voltaja ayarladıktan sonra basit bir 12v21w araba lambasına devreyi bağladığımda voltajı 11.5 de sabit kalmıyordu 6-7 seviyelerine düşüyordu ekstra olarak ekliyim ic nin çektiği ve verdiği en fazla güç 2 amperdi 2 amper verdiği zamanlarda ise durum vasat çıkış voltajı 2.11 volt gibi çok düşük bir değere düşüyor
Bilinen referanslar ile gitmekte fayda var. Regülasyon için girişe genelde +3v gereklidir. Bu durumda bunu sağlayamıyorsunuz. Aynı bağlantı şeklinde çıkışı 6v olarak ayarlayın. Bu durumda araba ampülünü bağladığınızda çıkış yaklaşık 1A ve 6v olarak sabit kalmalı. Bu gerçekleşmiyorsa kaynakta veya bağlantı şeklinde veya 338 de bir sorun var.

Ekler

• 1662885120456.png
    1662885120456.png
    21.7 KB · Görüntüleme: 69
Uyguladığınız devreyi görmek istemiştim.

Belki gözden kaçan bir durum olabilir.

Cikis voltajı düşüyor ise

1 gevşek bağlantı
2 çok uzun iletken
3 ince kesitli iletken
4 kullanılan yariiletken veya pasif elemanlarda sorun
5 yanlış olcum ( olasılık)

Olasılıklar bunlar. Siz bu voltaj dusumu esnasında regulator giriş ve çıkış voltajlarini ölçün. Yorum yapalım.

Hala uygulama resmini görmek isteriz.

Uyguladığınız devreyi görmek istemiştim.

Belki gözden kaçan bir durum olabilir.

Cikis voltajı düşüyor ise

1 gevşek bağlantı
2 çok uzun iletken
3 ince kesitli iletken
4 kullanılan yariiletken veya pasif elemanlarda sorun
5 yanlış olcum ( olasılık)

Olasılıklar bunlar. Siz bu voltaj dusumu esnasında regulator giriş ve çıkış voltajlarini ölçün. Yorum yapalım.

Hala uygulama resmini görmek isteriz.

baya bir amatörce oldu ama fotoğraf çekerek anlatmak istemedim dosya boyutu da 400 mb olduğu için başka siteye yükleyerek atmak zorunda kaldım. ben hala ic nin çakma ürün olduğunu düşünüyorum

+trafonun çıkışı test edilmiştir trafodan voltaj düşmeden 10 amperden fazla çekebiliyorum

Ic muhtemelen çakma ama kablo birlesimleri lehimli değil. ic o şekilde düzgün bagli değil..

Bu testi yaparken ic nin girişi ile çıkışı aynı anda görmemiz lazım kac volt.

Giriş yüksek yani olması gereken 16 volt ama ic çıkışı bu şekilde düşüyor ise ic patates. Yok giriş gerilimide düşüyor ise bağlantılar hatalı.

Siz en başta bağlantıları lehimleyin kafamızdan o sorun gitsin.

Ic muhtemelen çakma ama kablo birlesimleri lehimli değil. ic o şekilde düzgün bagli değil..

Bu testi yaparken ic nin girişi ile çıkışı aynı anda görmemiz lazım kac volt.

Giriş yüksek yani olması gereken 16 volt ama ic çıkışı bu şekilde düşüyor ise ic patates. Yok giriş gerilimide düşüyor ise bağlantılar hatalı.

Siz en başta bağlantıları lehimleyin kafamızdan o sorun gitsin.
lehimledim ama aynı olay devam ediyor maalesef

Sekonder sargı en üstte ise ( genelde öyledir) sarımdan 5 - 8 sipir sökün. Çıkış voltajiniz bir kaç volt düşsün.
dediğiniz gibi sekonderden bir kaç döngü sökmek için trafoyu sökmeye çalıştım ama adamlar çok sert ve sağlam kapatmış kabloları da oynatamıyorum onlarda aşırı sıkı trafonun metal plakaları da birbirine yapıştırılmış bu durumda ne yapmam gerek

Sipir olacaktı herhalde.

Cep telefonu ile yazı yazılınca dikkat edilmesse saçma sapan kelimeler bazen oluyor benim başıma çok gelmiştir .
Konuşur Kaçar yerinde kofre yazdımdı dikkat etmemişim kofte olarak yazmıştı .

Kolay Gelsin , Sağlıcakla .

Cep telefonu ile yazı yazılınca dikkat edilmesse saçma sapan kelimeler bazen oluyor benim başıma çok gelmiştir .
Konuşur Kaçar yerinde kofre yazdımdı dikkat etmemişim kofte olarak yazmıştı .

Kolay Gelsin , Sağlıcakla .
Üstad masallah ahtapot gibi 8 kolun var herhalde. Bütün forumlara yetişiyorsun :)

Ben sarginin üzerindeki izolasyonu sıyırıp son sinirden bir kaç tur geri söküyorum.

Siz erisemediniz mi?
ya şöyle söyleyeyim bakır sarıma filan hepsine erişebildim ama her şey çok sıkı yapılmış herhangi bir şekilde trafonun metal plakalarını sökemiyorum veya kabloları ittirerek çektirerek oynatamıyorum bir kaç sipir sökmem için trafodan plaka sökmem gerekiyor sökmeye sökerim ama geri toplanabilir durumda olmaz

O zaman bu fikirden vazgeçelim. Başka yöntem üzerine yogunlasalim.

Ben düşündüm ki sargı üzerindeki izolasyonu ayirinca saçları sokmeden aradan ittirerek sökülebilir. Daha önce bu şekilde trafodan sipir azalmıştım. Sizde sanırım çok sıkı sarmislar vernik te olabilir.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back