Eğer bu geçerli ise %15 oldukça makul görünüyor. Yani farnell sitesindeki toplam 100$ iken 115$ ödüyorsam bence çok başarılı
$100 in icerisinde gumruk vergiside olmali, o sekilde hesap edin lutfen

Bugun ogrendim ki, adet siniri, siparis siniri gibi seyler yok. Gumruge takilacak bir sey oldugunda arayip haber veriyorlar.

Bundan gerçekten emin misin? Eğer bizim gümrük tamamen keyfi bir nedenle bir ürünü ticaridir derse, ürün BEDAVA olsa bile en az 17 bin lira kazığı yiyorsur.

Ürün bedava değilse, oradan %20 ÖTV, %20 KDV de giriyor. Ama bunlara razıyım zaten ben. Devlet vergisini alsın tabi. Ama bir memurun keyfi öyle emretti diye de bana fazladan 17 bin lira girmesin :D

@hakan8470
Son öğrendiğiniz "Adet sınırı yok " konusunu ve örnek toplam maliyet konusunu detaylı anlatırmısınız? Ayrıca hangi durumlarda sorun çıkıyor?

Bundan gerçekten emin misin? Eğer bizim gümrük tamamen keyfi bir nedenle bir ürünü ticaridir derse, ürün BEDAVA olsa bile en az 17 bin lira kazığı yiyorsur.
kesinlikle eminim, bugun Samm ile gorusmek istedim cunku biliyorsunuz 1 ay icerisinde yurt disindan en fazla 5 siparis gecebiliyoruz. Bende samm a sordum ki ocak ayinda siparis sayim 5 oldu siz bu siparisimdeki 2 urunu isterseniz subat ayinda gonderin dedim. Bana cok net cevap verdiler. Istediginiz kadar urun istediginiz kadar siparis olusturabilirsiniz. Hic sorun cikmaz. Gumrukle ilgili getiremeyecegimiz bir urun olur ise zaten biz sizi arayip haber veriyoroz dediler.

Yani cuma saat 16 ya kadar siparisleri topluyorlar. butun urunleri getirip geleck cumaya kadar dagitimini yapiyorlar.

Diger celiskiler var ise hallolsun diye konuyu hizlica soyle ozet gecebiliriz.

Farnell den urunleri buluyorsun. Kendi sepetine ekleyip almak istersen (bazen uyariyor bazen uyarmiyor) diyor ki, bak bu urunleri getirecem ama gumruk mevzuati var kendin haledeceksen siparisi tamamla, yok ben halledemem diyor isen Samm a git oradan yap siparisini diyor. (bu soyleme cok yakin :) )

Bir urun icin her iki sitede de siparis kodu ayni. Farnell i esas site olarak dusun ve oradaki stok durumunu kabul et. Samm a gittin, siparis kodunu arattin, varsa zaten turk lirasi bir fiyati var. Yok diyorsa Samm i ariyorsun, diyorsun su urunu alacagim, siparis kodunu soyluyorsun 2 dakika icerisinde stoklara ekliyorlar, fiyatta turklirasi olarak gorunmeye basliyor.. Bilmem ne + KDV. Alisveris tamamlanirken vergiyi de ekliyor olay bitiyor. Kac adet istersen, kac siparis olursa olsun diyorlar.

Not: Simdi ben sinir yok diyorumda daha paket elime gelmedi. :D :kotek1:

Şöyle özetleyeyim. Genel olarak 4 seçenek var:

1- Yurtdışından bireysel olarak sipariş verirseniz (Gümrük işlemi TC Kimlik numaranız üzerinden yürüyor):
Bu durumda adet ve içerik sınırlamaları var. Ya satın almayı yaptığınız yer parasını sipariş sırasında alıp gümrük işlemlerini hallediyor (örnek Aliexpress, Amazon), ya da yurda girişte gümrük bedeli belirlenip Kargo Şirketi tarafından sizden tahsil ediliyor. Burada ürünün vasfı, değeri, adedi, aylık sipariş sayısı için sınırlamalar var. Mesela gıda takviyesi, VOIP router vs. getirtemezsiniz. Gümrük paketi kontrol eder ve ürünün türü, adedi, değeri gibi bir konuda sınırlamaların dışında olduğunu düşünürse o zaman ticari ithalat kapsamına sokabilir (bknz Madde 2). @taydin 'ın bahsettiği şanssızlık bu. Ya da yasak ithalat sınıfına sokup el koyabilir.

2- Yurtdışından ticari firma olarak sipariş verirseniz:
Bu durumda zaten ticari ithalar kuralları geçerli. Gümrükte farkedilirse adet ve içerikten bağımsız gümrük müşaviri tutmanız ve standart (ve çok pahalı) prosedürleri takip etmeniz lazım. Adet ve içerik sınırı yok. Sonuçta masrafınız da ona göre olacak. (İthalatı izne tabi ürünlerde türe göre sınırlamalar olabiliyor. )

3- Türkiye temsilcisinden (SAMM gibi - ben Keithley DMM6500'ü onlardan bu şekilde almıştım) alırsanız (bireysel - ticari firma farketmez):
Temsilci düzenli yaptığı ithalat partisinin içinde sizin siparişinizdeki ürünlerinizi de getiriyor. Vergisi, fonu ne varsa zaten ödüyor. Hepsi, size verdiği fiyatın içinde. Ekstra birşey ödemiyorsunuz. Temsilci size Türkiye'de normal fatura kesiyor. Adet, tür vs sınır yok. O temsilcinin problemi. Zaten düzenli olarak yüklü miktar bir malı bir seferde getirdiği için maliyet makul hale geliyor. @gumush 'ün bahsettiği durum bu.

4- Yolcu beraberi gelen ürünler:
Yurtdışı seyahatinizden dönerken yanınızda getirdiğiniz ürünler bu kapsamda. Gümrüğe takılma limitleri daha yüksek. Kargo ile gelen üründe Berat Albayrak zamanında çıkan bir düzenlemeyle her türlü vergi var. Ancak yolcu beraberi ürün limit altında ise vergi yok.

Mesela Amazon.com.tr'nin yurtdışından getirdiği ürünlerden bir siparişimde içinde aynı el fenerinden 3 adet olduğu için Amazon mail atıp uyarmıştı. İptal etmiştim siparişi.
Bir başka seferinde de aylık 5 sefer sipariş sınırına takılacağını kendileri hesaplayıp bir paketi geciktirmişlerdi sonraki aya.

Amazon bu işi iyi yapıyor ama bu herkesin uyaracağı anlamına gelmiyor. Aliexpresste aylık sipariş adedine takılıp gümrüğe hediye ettiğim ürünler oldu.

kesinlikle eminim, bugun Samm ile gorusmek istedim cunku biliyorsunuz 1 ay icerisinde yurt disindan en fazla 5 siparis gecebiliyoruz. Bende samm a sordum ki ocak ayinda siparis sayim 5 oldu siz bu siparisimdeki 2 urunu isterseniz subat ayinda gonderin dedim. Bana cok net cevap verdiler. Istediginiz kadar urun istediginiz kadar siparis olusturabilirsiniz. Hic sorun cikmaz. Gumrukle ilgili getiremeyecegimiz bir urun olur ise zaten biz sizi arayip haber veriyoroz dediler.

Yani cuma saat 16 ya kadar siparisleri topluyorlar. butun urunleri getirip geleck cumaya kadar dagitimini yapiyorlar.

Diger celiskiler var ise hallolsun diye konuyu hizlica soyle ozet gecebiliriz.

Farnell den urunleri buluyorsun. Kendi sepetine ekleyip almak istersen (bazen uyariyor bazen uyarmiyor) diyor ki, bak bu urunleri getirecem ama gumruk mevzuati var kendin haledeceksen siparisi tamamla, yok ben halledemem diyor isen Samm a git oradan yap siparisini diyor. (bu soyleme cok yakin :) )

Bir urun icin her iki sitede de siparis kodu ayni. Farnell i esas site olarak dusun ve oradaki stok durumunu kabul et. Samm a gittin, siparis kodunu arattin, varsa zaten turk lirasi bir fiyati var. Yok diyorsa Samm i ariyorsun, diyorsun su urunu alacagim, siparis kodunu soyluyorsun 2 dakika icerisinde stoklara ekliyorlar, fiyatta turklirasi olarak gorunmeye basliyor.. Bilmem ne + KDV. Alisveris tamamlanirken vergiyi de ekliyor olay bitiyor. Kac adet istersen, kac siparis olursa olsun diyorlar.

Evet anlattığım 3. yöntem bu. DMM6500 için tam olarak böyle yaptım. Benzer firalardan bu şekilde başka siparişlerim de oldu.

Son düzenleme:
Mesela Amazon.com.tr'nin yurtdışından getirdiği ürünlerden bir siparişimde içinde aynı el fenerinden 3 adet olduğu için Amazon mail atıp uyarmıştı. İptal etmiştim siparişi.
Bir başka seferinde de aylık 5 sefer sipariş sınırına takılacağını kendileri hesaplayıp bir paketi geciktirmişlerdi sonraki aya.

Amazon bu işi iyi yapıyor ama bu herkesin uyaracağı anlamına gelmiyor. Aliexpresste aylık sipariş adedine takılıp gümrüğe hediye ettiğim ürünler oldu.
Bir seferinde takilacak mi diye 7 siparis yaptim. elbette fiyat olarak onemli degillerdi. Ama takilmadi. Sanirim ic calisma sistemleri otonom degil. Yakalanirsan durumu var.

Bir de su olabilir mi? Ay sonu na gelince hic bir seye bakmadan tum paketlere gec diyorlar. Vergi olaylarinin baslariydi. Vergiyi ben oderim die banggood dan alinmis bir mal vardi. Vergi felan da gelmedi, aras kargo getirip birakti gitti. Ben cok sasirmistim.

Muhtenmelen de Samm daki sinir olmama anlayisi da dediginiz gibi her hafta ithalat yapiyor gozukuyor. Gelince de satiyor. Dagitiyor.

5 tane kısıtlamasına ben şahsen hiç takılmıyorum. Neticede bir kural konmuş, ve öngörüde bulunabiliyorsun.

Ama bu ticaridir (KAZIK) şahsidir (YOK) konusunda hiçbir öngörüde bulunulamıyor. Ya EN AZ 17 bin giriyor, yada girmiyor. Rus ruleti gibi birşey. Gümrük memurunun bir sihirli dokunuşu yeterli oluyor :patlat1:

5 tane kısıtlamasına ben şahsen hiç takılmıyorum. Neticede bir kural konmuş, ve öngörüde bulunabiliyorsun.

Ama bu ticaridir (KAZIK) şahsidir (YOK) konusunda hiçbir öngörüde bulunulamıyor. Ya EN AZ 17 bin giriyor, yada girmiyor. Rus ruleti gibi birşey. Gümrük memurunun bir sihirli dokunuşu yeterli oluyor :patlat1:
Mimlenme meselesi mi var acaba bilemedim. Ama gumruge girme tarihlerini esas aldiklarini duymustum bir yerde. Siparis tarihinin ehemmiyeti yok.

Fiyatlamada biraz farklilik olabilir. Farnell urun fiyati kadar kargo cikardigida oldu. Farnell ve Samm fiyat karsilastirmasi yapar isek ben Samm siparislerimde %15 civari fazla odedigimi dusunuyorum.

Son düzenleme:
Peki yurtdışı fiyatına göre yüzde kaç gibi bir fark çıktı?

Bu tür az satılan pahalı ürünler yanıltabiliyor.

Normalde Keithley'in Türkiye temsilcisi NETES. O yüzden önce NETES'den fiyat istedim.
Stoklarında olmadığı için uzun (16 hafta) bir bekleme süresi ve 2140 USD + KDV fiyat verdiler. Başka ürüne yönlendirmek istediler.

Farnell listesinde görünce SAMM'i aradım. Onlarla konuşup indirimli bir fiyat istedim. 1200 EUR + KDV civarında bir fiyat ve 1-2 hafta teslim süresi verdiler. Hemen sipariş verdim. Şu anda ürün yurtdışında 1500-1800 USD civarında görünüyor. Ancak o tarihte Farnell fiyatına çok yakın bir fiyattı (50-100 EUR yüksek) diye hatırlıyorum. Şirketim üzerine aldığım için KDV kısmını masraftan saymıyorum.

Ama bu tabi bir tek olay. Her zaman böyle olacak diye birşey yok.

Bir başka seferinde EKOM firmasından (Digikey TR temslcisi) henüz Türkiye'de yokken 3 adet ESP32-S3-DEVKITC-1-N8R2 sipariş vermiştim. Aynı şekilde stok açıp sipariş almışlardı. 2-3 hafta sonra elime ulaştı. Digikey fiyatı 15 USD/adetti. Tanesini 16.5 USD + KDV'ye almıştım.

Bir seferinde takilacak mi diye 7 siparis yaptim. elbette fiyat olarak onemli degillerdi. Ama takilmadi. Sanirim ic calisma sistemleri otonom degil. Yakalanirsan durumu var.

Bir de su olabilir mi? Ay sonu na gelince hic bir seye bakmadan tum paketlere gec diyorlar. Vergi olaylarinin baslariydi. Vergiyi ben oderim die banggood dan alinmis bir mal vardi. Vergi felan da gelmedi, aras kargo getirip birakti gitti. Ben cok sasirmistim.

Muhtenmelen de Samm daki sinir olmama anlayisi da dediginiz gibi her hafta ithalat yapiyor gozukuyor. Gelince de satiyor. Dagitiyor.

Aylık sipariş seferi sınırı firmadan firmaya değişiyor. Gümrük müdürlüğünün adedi doğru düzgün sayabildiğini sanmıyorum. Amazon her ihtimale karşı sorun çıkmasın diye kendisi takılmayacak şekilde yönetiyor.

Ancak Aliexpress'ten verilen (ve gümrüğü önden ödenen) siparişlerde Türkiye'deki gümrük bacağını bir tek gümrük firması (adını yazmıyorum hukuki sorun olmaması için) yürütüyor. Onlar bu aylık sipariş sayısını özellikle takip edip 5 seferi geçerseniz gümrüğe paketinizin takılmasını bizzat onlar sağlıyorlar.

Size de mesaj atıyorlar gümrükten çekmek için bize vekalet verin diye :kizgin1:

O yüzden Aliexpress için dikkat edin bu adet olayına.

Aylık sipariş seferi sınırı firmadan firmaya değişiyor. Gümrük müdürlüğünün adedi doğru düzgün sayabildiğini sanmıyorum. Amazon her ihtimale karşı sorun çıkmasın diye kendisi takılmayacak şekilde yönetiyor.

Ancak Aliexpress'ten verilen (ve gümrüğü önden ödenen) siparişlerde Türkiye'deki gümrük bacağını bir tek gümrük firması (adını yazmıyorum hukuki sorun olmaması için) yürütüyor. Onlar bu aylık sipariş sayısını özellikle takip edip 5 seferi geçerseniz gümrüğe paketinizin takılmasını bizzat onlar sağlıyorlar.

Size de mesaj atıyorlar gümrükten çekmek için bize vekalet verin diye :kizgin1:

O yüzden Aliexpress için dikkat edin bu adet olayına.
Peki bu gumruk islerini yapan firmalar, adeti i diger firmalarla paylasmak zorundalar mi? Yani amazondan 3, aliexpressten 3 alsak? Gumruge hic takilmayiz mi?

Normalde gümrük müdürlüğünün takip etmesi lazım ama edemediğini biliyorum. Aynı ay içinde Amazon ve Aliexpress siparişlerimin 5 taneyi çok geçtiği oldu. Ama 1 ay Aliexpres 7 oldu. 2 tanesini terkettim gümrüğe.

Tum paketler gumrukten gecti (Samm haricinde ki 5 siparis), Samm dan aldiklarim da elime ulasti. Samm urunleri Farnell den alinmis, siparisi veren baska bir kisi ismi cismi adresi siparis nuamrasi var. Yani ben degilim. Sonra Samm benim icin bir fatura kesmis. Dolayisyla yurtdisi alisverisi gibi gozukmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back