Tunçmatik Digitech 700VA KGK Line Interaktive UPS Arızası

Röleleri sökünce bağlantı yollarından tam olarak her kablo ne işe yarıyor o da ortaya çıktı. Bu bilgiye göre kabloların bağlantılarını yaptım, yani daha önce çektiğim resimdeki renklere göre değil. Sonra sadece akü ile denedim, şebekeye bağlamadım. Bu şekilde çıkışta 230 VAC veriyor.

Şimdi şebekeye bağladım ve tekrar test ettim. Tabi UPS line interaktif olduğu için bu sefer şebeke voltajını olduğu gibi prize veriyor, UPS sadece aküyü şarj ediyor.

İnverterin mimarisi push pull:

1627758218825.png

Yani doğrudan şebeke frekansı ile sürülüyor çıkış trafosu. MOSFET'lerin drain'lerindeki voltaj şu şekilde:

a.png

Push pull trafonun primerindeki voltaj şekil olarak neredeyse aynen sekondere yansıyor ve çıkışta pek de sinüse benzemeyen, ama 220 Vrms değerine yeterince yakın bir voltaj görüyoruz

a.png

Bakalım bir kenarda çalışsın sabaha kadar. Eğer sorun çıkmazsa bu tamir tamamdır.

IMG_20210731_221450.jpg

Abi peki trafonun 120 °C ye çıkmasının nedeni neymiş? Öylece çalıştı mı?

Bir soru daha, Bu sinyal sekli sinusle alakası yok. Bu durumdaki bir sinyal ile sürekli elektronik cihazlari beslemek cihazlar için sorun teşkil eder mi? Mesela notebook, pc yada lcd tv gibi cihazlar.

Abi peki trafonun 120 °C ye çıkmasının nedeni neymiş? Öylece çalıştı mı?

Bütün bağlantı kabloları el yazısı ile etiketli idi. Hangi kablounun nereye bağlanacağını gösteren küçük bantlar yapıştırılmış. Muhtemelen ben daha önce bu etiketlere göre bağlamadım. Belki de etiketler yanlış idi, şu anda çalıştığına göre yarın onu kontrol edebilirim.

Bir soru daha, Bu sinyal sekli sinusle alakası yok. Bu durumdaki bir sinyal ile sürekli elektronik cihazlari beslemek cihazlar için sorun teşkil eder mi? Mesela notebook, pc yada lcd tv gibi cihazlar.

Sinyalin kare dalga yapısından dolayı bunda bolca harmonik vardır. Parazite duyarlı bir cihaz çalıştırılırsa sorun çıkabilir. Tamamen yükün güç kaynağının ne kadar iyi tasarlandığına bağlı herhalde.

Bütün bağlantı kabloları el yazısı ile etiketli idi. Hangi kablounun nereye bağlanacağını gösteren küçük bantlar yapıştırılmış. Muhtemelen ben daha önce bu etiketlere göre bağlamadım. Belki de etiketler yanlış idi, şu anda çalıştığına göre yarın onu kontrol edebilirim.
Etiketleri ben yapıştırdım abi. Söktüğüm yeri karıştırmıyım diye. Yanlış hatırlamıyorsam o etiketlerin üzerine yazdıklarımın aynısı anakart üzerinde de yazıyor. Bu şekilde karışılaştırıp takarım diye düşünmüştüm.

Şimdi kontrol ettim etiketleri. PCB deki silkscreen ile uyuşuyor. O zaman ya ben yanlış bağladım daha önceki denemede, veya IPA ile yaptığım temizlik işe yaradı. Baya bir lehim pastası artığı vardı PCB üzerinde. Bazan bu pasta artığı rutubetin de etkisiyle iletkenlik yapabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back