Tunçmatik Digitech 700VA KGK Line Interaktive UPS Arızası

UPS elime ulaştı. Öncelikle şebeke tarafını tamamen ayırdım ve 24 V DC ile çalıştırmayı denedim. İnverter kısmı çalışıyor gibi, ama display bir süre sonra titremeye başlıyordu.

Display'i besleyen bir LM317 var, oldukça fazla ısınıyordu, onu değiştirdim, sonuç aynı. Hemen bu LM317 nin çıkışında 47 µF lik kondansatör vardı, bu da ısıdan etkilenmiş olabilir diye söktüm. Hakkaten hem ESR si kötüleşmiş hem de sızdırıyordu. Bunu da değiştirdim gene sonuç aynı. Sonra display tarafında 470 µF 50 V bir elektrolitik var. Onun uçlarına baktım 60 V dan fazla voltaj var. Bu kondansatörü de söktüm, artık tamamen kondansatörlükten çıkmış, benim LCR metre bunun ne olduğunu çözemedi en sonunda direnç ölçümü yaptı :D Bu kondansatörü de değiştirdim, gene değişen birşey yok.

Yukarıdakiler demekki he ikincil arızalar. Isınan başka birşeyler var mı diye bakmaya devam ettim ve yanlışlıkla display entegresine dokununca elim yandı. Ölçüm yaptım, entegre 270 °C ... Muhtemelen bu entegre beslemeleri zorluyor.

IMG_20210627_133527.jpg

IMG_20210627_151630.jpg

IMG_20210627_152636.jpg

Yani bu UPS'in sorun display entegresi gidik. Şimdi cihaza güç verip hemen çabucak inverter trafosunun çıkışını ölçtüm, AC voltaj üretiyor. Yani inverter'de sorun yok aslında çalışıyor.

Display entegresine bakınca bunun bir VFD kontroller olduğu anlaşılıyor. Yani bir işlemci değil, programlanması gerekmiyor. O yüzden bu entegreyi bulabilirsem bunun tamiri mümkün olabilir.

Ben display çıkışından voltaj okuyamamıştım.

Display entegresine bakınca bunun bir VFD kontroller olduğu anlaşılıyor. Yani bir işlemci değil, programlanması gerekmiyor. O yüzden bu entegreyi bulabilirsem bunun tamiri mümkün olabilir.
Bende VFD için PT6311 entegre var. Uyar mı?

O yüzden bu entegreyi bulabilirsem bunun tamiri mümkün olabilir.
Tunçmatik teknik servisine mail attım. Hobici olduğumu, zevk için tamir yaptığımı, ellerinde eskiden kalma filan varsa yardımcı olmalarını istedim. Sağolsunlar insan yerine koyup direk aradılar. Çok da kibar ve anlayışlılardı. Ama malesef ellerinde o entegreden yokmuş.

Tunçmatik teknik servisine mail attım. Hobici olduğumu, zevk için tamir yaptığımı, ellerinde eskiden kalma filan varsa yardımcı olmalarını istedim. Sağolsunlar insan yerine koyup direk aradılar. Çok da kibar ve anlayışlılardı. Ama malesef ellerinde o entegreden yokmuş.

Adamları hazır yumuşatmışken şemasını da alsaydın :) Hatta benim 3 kVA olanın da şemasını verebilirlerse çok memnun olurum :D

Adamları hazır yumuşatmışken şemasını da alsaydın :) Hatta benim 3 kVA olanın da şemasını verebilirlerse çok memnun olurum :D
Şimdi yüz bulmuş olmuyum abi. Keşke baştan söyleseydim :D

Zaten büyük ihtimalle vermezler. Bu cihazları Tunçmatik başka bir firmaya fason olarak ürettirmiştir ve yasal olarak şemayı gizli tutmakla yükümlüdür.

Zaten büyük ihtimalle vermezler. Bu cihazları Tunçmatik başka bir firmaya fason olarak ürettirmiştir ve yasal olarak şemayı gizli tutmakla yükümlüdür.
Çipi aliexpress de buldum 6 dolara kargo dahil 3 tane alabiliyorum. Ayın 10'undan sonra alabilirim.

LCSC de var bu çip hem de çok ucuz. Benim mevcut bir sipariş vardı ona ilave ediyorum birkaç tane.

Bugün LCSC den siparişim geldi. 5 tane Holtek HT16512 VFD sürücü entegresi de almıştım. 270 ℃ ısınan mevcut entegreyi söktüm ve yenisini taktım. Sonra güç kaynağını 12 V ayarladım ve akımı da 1 A ile sınırladım. Display sorunu hallolmuş gibi duruyor. Güç kaynağından 750 mA gibi bir akım çekiyor boşta iken.

IMG_20210729_232242.jpg

Sonra bütün kabloları yerine taktım, display beslemesinde kullanılan voltajı marjinal kondansatör yerine de iki tane ters seri bağlı 1000 μF 35 V kullandım.

IMG_20210730_003819.jpg

Sonra UPS'i prize taktım, güç kaynağını da pillerin yerine bağladım. Power on yapınca display'de gülen yüz çıktı, herhalde bunun anlamı herşey yolunda :) Ama tabi bu şekilde UPS, güç kaynağını akü olarak şarj etmeye çalışıyor. Atölyeden 12 V luk bir akü getirip öyle deneyeyim.

Abi şimdi bunun tek sorunu ekran mıymış?
Diğer herşeyi normal çalışıyor mu?

Abi şimdi bunun tek sorunu ekran mıymış?
Diğer herşeyi normal çalışıyor mu?

Öyle gibi duruyor. Millet genelde MOSFET patlatır bunun sahibi display entegresini pişirmiş :D

Güç kaynağı ile tam test edilmiyor. Akü ile test edersek belli olur.

Şimdi 12 V 7 Ah aküyü getirdim, şarj ettim ve denedim. Trafo çok aşırı derecede ısınıyor ve çıkış voltajı da düşük (30 VAC gibi). Yani sorunları devam ediyor. Ya trafo içten kısa devre, yada sekonderde bulunan bir komponent trafoyu yüklüyor. İncelemeye devam ...

Trafonun sargılarının sıcaklığı şu anda 120 ℃ gibi, iyi değil.

Sargıların izolasyonunun aşırı ısınmasıyla hafif bir yanık kokusu geliyor. Sen denediğinde yanık kokusu var mıydı Gökhan?

Sargıların izolasyonunun aşırı ısınmasıyla hafif bir yanık kokusu geliyor. Sen denediğinde yanık kokusu var mıydı Gökhan?
Yok abi. Ben ısındığını bile farketmedim.
Gerçi görüntü alamadığım için ısınacak kadar hiç açık tutmadım.

Bugün röleleri söktüm ve kontrol ettim. Röleleri sökmüşken PCB nin röle bölgelerini hem alt hem üst iyice IPA ile yıkadım. Bu arada rölelerin altında görünmeyen PCB nin de resmini çektim sinyal takibi için lazım olur diye. Rölelerin dördü de sağlam çıktı.

IMG_20210731_033802.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back