Tuşlu Rotary Encoder Modül Yapımı

Abi ütüyle haşır neşir oldukça ben giremem.
Bir tefal ütüm var bozulduğu için çok üzgünüm ama neler neler yaptı.
Smd söktü,smd lehimledi,kağıdı plakete geçirdi.
%100 kurşunlu çinli fabrika lehimini dahi söktüğünü gördüm
Demek ki senin eline kettle geçse neler neler yaparsın :katil2:

Size bir öneri. 50 kişi ortak bir şirket kuralım ve şu Bungard'ı alalım. Sonra da maliyetine ortaklara PCB üretimi yapalım :tamam2:

Size bir öneri. 50 kişi ortak bir şirket kuralım ve şu Bungard'ı alalım. Sonra da maliyetine ortaklara PCB üretimi yapalım :tamam2:
Abi benim kafamdaki sadece bir hayal bu.
Türkiyede binlerce hobici ve ticari işlerinde arduino kullanan var.

Bunlar için kart üstünde türkçe ibareler bulunan.
Tamamen türkçe bir arayüz ve türkçe bir programlama dili ile yazılabilecek.
Arduino ekosisteminden tabiricaizse kopyalanmış bir ürün.

50 kişi bulmak zor. Bulsak bile meşhur atasözümüzden yola çıkarak (nerde çokluk orada...) bu işin olamayacağını söyleye bilirim. Adam 100₺ verir 1000₺ lik iş ister. Bişey desen makine benim diye sahiplenir :D
Kaç para bu makine abi?
Birde o dediğin kitabın pdf'i var mı? Adı sanı var mı? Bir yerde satılıyorsa ben bir bakayım. Elbet bir gün okuyacak seviyeye erişirim.

Ne 100 TL si yav. O makinanın fiyat 20 bin avrolardadır. Bir de sarf malzemeleri var. Herkesin 8 - 10 bin vermesi lazım.

Benim bildiğim kitabın adı Printed Circuits Handbook, Clyde F Coombs, McGraw Hill

Örnek ti o miktar :)
Düşün 10 bin verse, makine kimde duruyorsa onun vay haline :katil2:

O makinanın fiyat 20 bin avrolardadır.
Resme bakıyorum: biraz teneke, biraz profil boru, butonlar, iç tarafta iyi bir trafo, biraz devre elemanı. Tahminim mikro işlemci filan yoktur için de. Olsa bile çok pahalı değildir. 20 bin avrom olsa da vermem o parayı.
Kitabından okur kendim yaparım. :D

100 kişi yapsak :dusun2:

Yalnız o zaman Çin'den bekleyeceğin sürenin üç katını beklersin herhalde bir PCB için :katil2:

Neyse boşver perçine devam ...

Yalnız o zaman Çin'den bekleyeceğin sürenin üç katını beklersin herhalde bir PCB için :katil2:
Abi bu çinliler youtube'de 2-3 elektronik üstüne video yükleyen görseler sponsor oluyorlar.
Bence bu çinliler sadece sponsorlara baskı devre üretip duruyorlar.

Birden bu kadar yayılmalarının sebebi budur. İsim vermeyeceğim ama bir videoyu açıyorum video içeriğinde baskı devre yok ama pcbWay reklamı koymuş.
Ben şahsen baskı devrem küçükse evde malzemem yetiyorsa yani(ütüm minik dremelim tuz ruhum büyük takvim kağıdım varsa) kendim basıyorum.
Yoksa eğer yaşadığım şehrin ortasında gayet güzel baskı yapan bir firmaya veriyorum öğrenci olduğumu biliyorlar eğer götürdüğüm devrem o an seri üretimdekiyle aynı boyuttaysa(örn: ellerinde 1000 adet 10x10 baskı var benimkide 10x10) o zaman çok uygun bir fiyata evimde basmaktan daha uyguna geliyor.

Bir kitap buldum pdf 1633 sayfa. Ben Türkçe kitapları bile bu kadar okumuyorum. Hadi bir amaç uğruna okuyum ama sonuna geldiğim de başını hatırlayacağımı sanmıyorum :katil2:

Senin dediğin kitabın aynısını buldum 2.el 175₺
Sanırım 1967 de çıkmış piyasaya. Biz çok fazla geri kalmışız yav.

Delik içi kaplamayı icat eden adam zaten o kitabın yazarı :) 50 yıldır PCB işinde ve bu kitabın da ilk baskısı 40 yıl önce çıkmış. 7. baskı 2016 da çıkmış.

Delik içi kaplamayı icat eden adam zaten o kitabın yazarı :) 50 yıldır PCB işinde ve bu kitabın da ilk baskısı 40 yıl önce çıkmış. 7. baskı 2016 da çıkmış.

İkinci baskıyı buldum ben :)

Screenshot_20220330-182812.jpg

Korsanı teşvik etmek istemiyorum ama google'da aratan derviş, 6. baskının pdf'ine ermiş :katil2:

Korsanı teşvik etmek istemiyorum ama google'da aratan derviş, 6. baskının pdf'ine ermiş :katil2:
Abi eğer sorun olmayacaksa forumda elimde yüzlerce elektrik,elektronik,işlemci programlama ile ilgili ingilizce pdf kitaplar var paylaşım yapabilirim.

Bende arattım, ben niye eremedim yav?
Bir tane site buldum o da açılmadı. Vpn le deneyim dur :katil2:

Heee tamam ya bu benim bulduğum 1633 sayfa olan. Orjinali 600 sayfa bunun ama?

Abi eğer sorun olmayacaksa forumda elimde yüzlerce elektrik,elektronik,işlemci programlama ile ilgili ingilizce pdf kitaplar var paylaşım yapabilirim.

Korsan link paylaşmak yasak. Ama eğer google araması ile bulunabiliyorsa bunu belirtmende bir sakınca yok. Böyle yapınca haberci oluyorsun, korsan değil :)

Aslında batı dünyasının bize yaptığı adilikler, fitne, fesat, darbeler, terörün yarattığı hasardan ötürü çok büyük bir borcu var, o yüzden bazan düşünüyorum onların bütün bilgi kaynaklarını kullansak da hak yememiş oluruz belki diye. Ama işin sonunda düşününce, Clyde F Coombs herhalde bize darbe yapmadı. Terörü de desteklememiştir muhtemelen, o yüzden onun emeğinin hakkını yemek doğru değil.

Çalışma mantığını sadece genel olarak biliyorum. Olay kimyasal bir süreç. Kimyasalları bulacaksın, doğru bir şekilde hazırlayacaksın, kendini de zehirlemeden güvenli bir şekilde işi yapacaksın. Kullanılan kimyasallar gerçekten çok pis, zehirli şeyler.

Süreci anlatan ingilizce kitaplar var. Oradan işi ayrıntılı bir şekilde öğrenip yapmak lazım. Bu aslında TÜBİTAK veya KOSGEB desteği alınabilecek bir proje olur. Türkiye'de bunu yapanı bırak, cesaret eden bile yok şu anda.
Delik içi kaplama makineleri daha doğrusu sistemi durdurulamıyor diye biliyorum. Durdurunca kimyasallar bozuluyormuş. Yerel, görece küçük işletmelerin bu işe girmemelerinin sebebi bu. Zaman zaman fiyatların ucuz, zaman zaman pahalı olmasının sebebi de bu.
Ama sonradan daha farklı bir teknik veya kimyasallarla bu sorun çözülmüşse belki evde denenebilir.

Ortalık çok karıştı yav. :D

20220331_113909.jpg

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back