UNI-T UT139C multimetre inceleme

Ben de benim U1282A multimetresinin miliamper kademesinin çalışmadığını farkettim :) Şimdiye kadar demekki hiç kullanmamışım, ve gene tam 2 yıl garanti doldu ondan sonra farkettim. Bir multimetre tamir projesi olacak gibi duruyor :)
Sigortaya bak abi :D

Baktım dün. Bunda iki kademe için iki ayrı sigorta var. 10A ve 400mA. İkisi de sağlam. Belki bir video ile bu tamiratı belgelerim. Geri kalan herşey çalıştığı için muhtemelen bir koruma devresi arızası falandır ama bakalım.

Zaten her gün kullandığım bu değil. Günlük işlerde Rigol Dm3068'i kullanıyorum.

Abi bu sigortayı nereden bulacaz? Kimsede yok. Son görüştüğümden minimum 10 tane satarım diyor.
Elektronikçilerde yok. İnternette 5x20cm yada 6x38cm var. Bu elimdeki ise 6x25cm
Nasıl sigorta takmışlarsa patlayınca cihazı komple çöpe atalım istiyorlar heralde.

Abi bu sigortayı nereden bulacaz? Kimsede yok. Son görüştüğümden minimum 10 tane satarım diyor.
Elektronikçilerde yok. İnternette 5x20cm yada 6x38cm var. Bu elimdeki ise 6x25cm
Nasıl sigorta takmışlarsa patlayınca cihazı komple çöpe atalım istiyorlar heralde.
Karaköyde bir tane sigortacı var. Adam sadece sigorta ve sigorta yuvaları satıyor. İnternetten satış yapan biri değil, kesin onda bu aradığın vardır. Karaköy tarafına gidebilecek bir tanıdığın varsa ondan rica edebilirsin. Hayyam pasajının ön tarafında (meydandan görünen İstanbul büfenin arkası)

O sigortayı nasıl attırdın sen Gökhan yav? :) Bunlar yavaş sigorta. 10 A geçince 100 saniyede atıyor. Ancak 30A falan geçmiş olmalı ki anında atsın.

1576753653872.png

O sigortayı nasıl attırdın sen Gökhan yav? :) Bunlar yavaş sigorta. 10 A geçince 100 saniyede atıyor. Ancak 30A falan geçmiş olmalı ki anında atsın.

2012 eklentisine bak
Abi ben aldığımdan beri hiç amper ölçmedim onunla. Hadi desekki ölçtüm ama hatırlamıyorum, evde 10A geçecek hiç akımla işim olmadı bu güne kadar. Amperi ben hep dandik ttech multimetre ile ölçüyorum. Ama yine de insanım illa yapmışımdır bişey :D

Karaköyde bir tane sigortacı var. Adam sadece sigorta ve sigorta yuvaları satıyor. İnternetten satış yapan biri değil, kesin onda bu aradığın vardır. Karaköy tarafına gidebilecek bir tanıdığın varsa ondan rica edebilirsin. Hayyam pasajının ön tarafında (meydandan görünen İstanbul büfenin arkası)
Bir araştırayım hocam. Sağol.

O sigorta yurtdışındaki satıcılarda "obsolete" gözüküyor yani üretimden kalkmış.

Aslında 25mm boyunda sigorta yuvası da araştır Gökan. Eğer bulursan, sigorta yuvasını değiştirip o yeni yuvaya uygun sigorta takarsın.

O sigorta yurtdışındaki satıcılarda "obsolete" gözüküyor yani üretimden kalkmış.

Aslında 25mm boyunda sigorta yuvası da araştır Gökan. Eğer bulursan, sigorta yuvasını değiştirip o yeni yuvaya uygun sigorta takarsın.
20mm araştırmam lazım abi. Piyasadakilerin çoğu 5x20 veya 6x38

20mm araştırmam lazım abi. Piyasadakilerin çoğu 5x20 veya 6x38

Ama PCB ayak izi 25 mm'ye göre. 20 mm sigortaya göre pabuç alırsan sigortaya uyar ama pabuçların arasındaki mesafe 25 mm olacağı için gene olmaz.

Bi
Ama PCB ayak izi 25 mm'ye göre. 20 mm sigortaya göre pabuç alırsan sigortaya uyar ama pabuçların arasındaki mesafe 25 mm olacağı için gene olmaz.
Araştırayım da bakalım ne çıkacak. Olmazsa eğer bükeriz biraz.

Voltaj rating'ine de dikkat et 600V luk olacak.

Bir de istersen sigorta yuvasını geçici olarak kısa devre et ve akım kademesi çalışıyor mu diye bak. Ayrıca 400 mA kademesinin sigortası sağlam ise o kademeyi de kontrol et. Umarım kademelerin kendisi çalışıyordur.

Bir de istersen sigorta yuvasını geçici olarak kısa devre et ve akım kademesi çalışıyor mu diye bak. Ayrıca 400 mA kademesinin sigortası sağlam ise o kademeyi de kontrol et. Umarım kademelerin kendisi çalışıyordur.
Tamam abi akşam bakayım.

Abi kırmızı ile çizdiğim üstteki yuva 6x32mm sigorta yuvası. Bununa uA ve mA kademeleri bağlı. Test ettim sorunsuz çalışıyor iki kademede.

Yeşil ile çizdiğim alttaki yuva 6x25mm sadece 10A kademesine bağlı. Tel atarak test ettim sorunsuz çalışıyor. Yani sadece sigorta problemimiz var.

20191219_223420.jpg

Alttaki 6x25mm yuvanın üzerine koyduğum 6x32mm sigorta tellere temas etmesine karşın bir miktar dışarıda kalıyor. Yuva tek tırnak ile sigortayı tutabiliyor.
20191219_223522.jpg

Burada ise 5x25mm cam sigorta denedim. Bunun seramik olanını da alırsam aynı bu boyutlarda olacak. Burada da yine sigortayı tek tırnak tutabiliyor ama kesit 5mm olduğundan boşlukta kalıyor. Burada ki alternatif ise tırnakları pense ile sıkmak.

Bu duruma göre hanhisini alsam bilemedim.
20191219_223624.jpg

İyi hadi sadece sigorta imiş.

Aslında belki UNI-T nin ana ithalatçısına sorabilirsin. Belki sigortasını bulunduruyorlar. O sigortanın seramik olması, yüksek enerjili devrelerde ölçüm yaptığın zaman önemli. Diyelim 3 fazlı sanayi voltajına yanlışlıkla bunu 10A kademesinde bağladın. O seramik sigorta varsa, o sigorta güzelce atacaktır. Ama oraya sıradan cam sigorta koyarsan multimetre patlayacak ve yangın çıkarabilecektir.

Biliyorum şimdi sen "benim sanayi cereyanıyla işim olmaz atayım şuna cam sigorta olsun bitsin" diyorsundur. Ama bence gayret et ve uygun bir sigorta bul oraya.

İyi hadi sadece sigorta imiş.

Aslında belki UNI-T nin ana ithalatçısına sorabilirsin. Belki sigortasını bulunduruyorlar. O sigortanın seramik olması, yüksek enerjili devrelerde ölçüm yaptığın zaman önemli. Diyelim 3 fazlı sanayi voltajına yanlışlıkla bunu 10A kademesinde bağladın. O seramik sigorta varsa, o sigorta güzelce atacaktır. Ama oraya sıradan cam sigorta koyarsan multimetre patlayacak ve yangın çıkarabilecektir.

Biliyorum şimdi sen "benim sanayi cereyanıyla işim olmaz atayım şuna cam sigorta olsun bitsin" diyorsundur. Ama bence gayret et ve uygun bir sigorta bul oraya.
Yok ben ne olursa olsun herzaman orjinalinden yanayım abi. Aslına bakarsan aynısının başka başka markasını bile istemem. İlla üzerindeki neyse o olacak. Ama böyle konularda fikrimi zorla değiştiren 2 durum var. Biri aynısını bulamamak ikincisi de bulsam bile çok pahalı olması.

Yok ben ne olursa olsun herzaman orjinalinden yanayım abi. Aslına bakarsan aynısının başka başka markasını bile istemem. İlla üzerindeki neyse o olacak. Ama böyle konularda fikrimi zorla değiştiren 2 durum var. Biri aynısını bulamamak ikincisi de bulsam bile çok pahalı olması.

Yarın ben de bir sorayım mı o firmaya? Belki iki kişi sorunca 10 değil perakende satarlar :)

Aslında gelip alabilirsin dedi. O zaman 1 tane veriyor. Ama kargo isteyince seninle uğraşamam tavrı takındı. Hiçte hoşlanmadım konuşma şeklinden. İthalatçı firmasına sorayım yarın.

benim dandik multimetrenin ma kademesindeki sigorta ölmüştü, ince bir telle bağladım 10 yıldır öyle kullanıyorum. ama sanayi ceryanıyla, hatta 220ac ile pek işim olmuyor. 10a de sigorta bile yok.

benim dandik multimetrenin ma kademesindeki sigorta ölmüştü, ince bir telle bağladım 10 yıldır öyle kullanıyorum. ama sanayi ceryanıyla, hatta 220ac ile pek işim olmuyor. 10a de sigorta bile yok.

Muhtemelen de ömür boyu birşey olmayacak, ama işte bu milli piyango gibi. Hayatın boyunca belki bir kere tutar, tuttuğunda da bütün hayatın değişir :D Her tarafın tiner, benzin, üstübü olduğu sanayide yangın çıkardınmı oluşacak zarar çok büyük olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back