Uni-t UT89X, UT89xd, UT89Xe multimetrelerin farkı nedir?

Ucuz diye bundan almistim. Pek dayanmaz, adam gibi bir sey alana kadar idare etsin diyordum. 2 yildir kablosu kirilmadi, uclarda yipranmadi.

Bu direncini uçları çıkartıp normal direnç gibi ölçebiliyorsak multimetre ile ölçebilirim. Elimde var bunlardan.

Standart problarla kıyaslaman bile yeterli. İstatistik olarak daha az ise yeterince iyidir.

Standart problarla kıyaslaman bile yeterli. İstatistik olarak daha az ise yeterince iyidir.
Hem uni-t'nin kendi problarını hemde bu ince uçları en düşük direnç kademesinde ölçmeye çalıştım ama ikisinde de sabit bir değer gözlemleyemedim. Belki ben tam temas ettirmeyi becermedim. Normal problarla olmaz zaten diye lcr metreden çıkan uni-t krokodil uçlarla ölçüm yaptım. Normal probları temas ettirmek daha zor oluyor.Yarın değeri belli bir direnç yada kapasitör ölçerek kıyaslama yapabilirim.

LCR metre ile ölç istersen. LCR metrelerin ölçüm çözünürlüğü çok daha iyidir

LCR metre ile ölç istersen. LCR metrelerin ölçüm çözünürlüğü çok daha iyidir
UT612 LCR Metre ile ölçtüm. Direnç değeri yine sabitlemiyor bir değerde sürekli değişiyor ama sanki bu ince uçların direnci daha düşük gibi. Yarın tekrar denerim.

Bu gün XD modelini sipariş verdim ihtiyaç duyarsam XE modelinide alacağım. almadan önce sarı siteden (sahibinden.com) osiloskoplara baktım sonra probsuz 30 yıllık cıhazın aklımda tutamadığım fıyatını gördüm sonra gittim multimetre sirariş verdim adam acaba antika diye mi okadar pahalıya satıyor:dusun1:Neyse sırada tornavida seti var aklımda BAhAustsa gördüğüm ve kavramasıyla aşık olduğum tekli tornavida seti vardı ama fiyatına baktım sonra servetimi bağışladıktan sonra o kadar kalitenin işime yaramayacağını düşündüm. neyse zamanı gelice onun içinde ayrı bir konu açarım. neyse cihazı sabırsızlıkla bekliyorum:saril: gelince eksiğini ve düşüncelerimi paylaşırım.

Sanıyorum bakındığın tornavida setleri Wera marka.

Bende aşağıkaki set var ve uzun zamandır kullanıyorum. Güzel ürünler ama kısmen yeni aldıklarımın üzerindeki baskılar filan silindi.

Bugün yeni bir set alacak olsam İzeltaş'ı denerdim. Güzel tornavidaları var tekli ve set olarak satıyorlar.

20231220_014325.jpg

Bu gün ürün geldi ama yanlış modeli göndermişler ben xd aldım x göndermişler.
Ürünü nereden aldıgınızı da payşasabilir misiniz
(Firma ismi vermek istemiyorsanız ozelden de paylaşabilirsiniz)

Ben de basit unit ut33 multimetreme ucuz pil bulamadıgımdan ut89xd ye geçmeyi düşünüyorum

Üniversitedeyken 10 15 liraya pil alır devam ederdim şimdi istanbulda 100 liradan aşşağıya pile denk gelemiyorum e onu alacağıma multimetreyi upgrade edeyim diye gaza geldim.

Eskisini de ilerleyen zamanda sarjlı veya adaptörlü veya korad dan beslenecek hale ceviririm muhtemelen.
Aslında lcr metre de almak istiyorum butçeyi ona mı ayırsam bilemedim haftasonu seçenekleri değerlendirmem gerek.

Ürünü nereden aldıgınızı da payşasabilir misiniz
(Firma ismi vermek istemiyorsanız ozelden de paylaşabilirsiniz)

Ben de basit unit ut33 multimetreme ucuz pil bulamadıgımdan ut89xd ye geçmeyi düşünüyorum

Üniversitedeyken 10 15 liraya pil alır devam ederdim şimdi istanbulda 100 liradan aşşağıya pile denk gelemiyorum e onu alacağıma multimetreyi upgrade edeyim diye gaza geldim.

Eskisini de ilerleyen zamanda sarjlı veya adaptörlü veya korad dan beslenecek hale ceviririm muhtemelen.
Aslında lcr metre de almak istiyorum butçeyi ona mı ayırsam bilemedim haftasonu seçenekleri değerlendirmem gerek.
Cozeyim ben hemen sorunu. Bir tane ikili AAA kalem pil yuvasi, bir tane de en minnagindan boost converter. Ikili kalem pil yuvasi 9V pil yuvasina uyuyor. Minicik olan yukselticilerde zaten 2x1.5 cm boyutlarinda, sigiyor aletlerin icine. Al sana 9V. Yalniz cikisi 9V'tan yuksege ayarlayin, cikisinda parazit oluyor converterlarin. Bir 9V zener ve seri direnc ile stabil 9V elde ediliyor. Iki tane sarjli pil ya da AAA BİM pili ile ucuza calisir o alet. Yok ugrasamam diyorsaniz bana hediye edin. Boyle de yuzsuzluk yapayim bu bilgiden sonra. :cool: :katil1: :katil1: DT830'um öldü cunku, bir tane multimetre almam lazim. :facepalm1::bilmem3:

Son düzenleme:
Artık bir 89XE alırsın :)

Artık bir 89XE alırsın :)
Bunun pahali olmasinin tek nedeni kalibrasyon mu acaba?

Benim icin fazla pahali. DT830'a selef olarak bunu buldum. :) Ya da Termal kamerali olani alacagim 89XE fiyatina. O benim daha cok isime yarar.

Not : Sevgili DT830'um yasliliktan oldu. Bir gun acilmadi. Olcebildigim tum parcalar saglam. Beyin olumu gerceklesmis sanirim. :bilmem2:

Son düzenleme:
Cozeyim ben hemen sorunu. Bir tane ikili AAA kalem pil yuvasi, bir tane de en minnagindan boost converter. Ikili kalem pil yuvasi 9V pil yuvasina uyuyor. Minicik olan yukselticilerde zaten 2x1.5 cm boyutlarinda, sigiyor aletlerin icine. Al sana 9V. Yalniz cikisi 9V'tan yuksege ayarlayin, cikisinda parazit oluyor converterlarin. Bir 9V zener ve seri direnc ile stabil 9V elde ediliyor. Iki tane sarjli pil ya da AAA BİM pili ile ucuza calisir o alet. Yok ugrasamam diyorsaniz bana hediye edin. Boyle de yuzsuzluk yapayim bu bilgiden sonra. :cool: :katil1: :katil1: DT830'um öldü cunku, bir tane multimetre almam lazim. :facepalm1::bilmem3:
:katil1: Malesef ikinci multimetrem yok çift değer gözlemlerken veya iyi multimetreyi riske atmak istemediğim olçümlede ihtiyaç olacaktır (özellikle akım olçümümden korkuyorum işim bitince dalgınlıkla port değişmeyi unutacam diye)

Boost konverter konusunda enable pinini manüpile etmek veya pil bağlantısını sürgülü anahtarla kesmek gerek yoksa bosta calisma akimi bile çabuk bitirecektir pili

Aklımda lityum (muhtemelen demir fosfat yangin riski daha düşük diye) var ama dışarıdan iliştirmek yada 3d den yeni arka kapak yapmak lazım

Yada en basiti 2 banana çıkartıp korada bağlamak tertemiz 9 v kaynak taşınbilirliği gidiyor sadece

Yeni multimetre de uzun zamandır aklımdaydı ama bilemedim ne alayım iyiler çok pahalı masaüstü multimetreye hevesim var ama onun fiyatına bakamıyorum bile

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back