Uni-t UT89X, UT89xd, UT89Xe multimetrelerin farkı nedir?

Bu gün XD modelini sipariş verdim ihtiyaç duyarsam XE modelinide alacağım. almadan önce sarı siteden (sahibinden.com) osiloskoplara baktım sonra probsuz 30 yıllık cıhazın aklımda tutamadığım fıyatını gördüm sonra gittim multimetre sirariş verdim adam acaba antika diye mi okadar pahalıya satıyor:dusun1:Neyse sırada tornavida seti var aklımda BAhAustsa gördüğüm ve kavramasıyla aşık olduğum tekli tornavida seti vardı ama fiyatına baktım sonra servetimi bağışladıktan sonra o kadar kalitenin işime yaramayacağını düşündüm. neyse zamanı gelice onun içinde ayrı bir konu açarım. neyse cihazı sabırsızlıkla bekliyorum:saril: gelince eksiğini ve düşüncelerimi paylaşırım.

Hayırlı olsun, pişman etmeyecek bir multimetre almış oldun. Sıcaklık ölçümü sık gereken bir şey değil, ileride XE de alırsan sıcaklık da ölçebilir hale gelmiş olursun.

XE alırsan, kaliteli altın kaplamalı şu problardan da edinmeni tavsiye ederim. Prob ucuz ama kargo margo biraz daha pahalıya geliyor

1702828718427.png

Doğrudan firmadan sipariş et. banggood'da falan da satılıyor ama onlar gerçek mi çakma mı bilemiyorum.

XE alırsan, kaliteli altın kaplamalı şu problardan da edinmeni tavsiye ederim. Prob ucuz ama kargo margo biraz daha pahalıya geliyor

27663 eklentisine bak

Doğrudan firmadan sipariş et. banggood'da falan da satılıyor ama onlar gerçek mi çakma mı bilemiyorum.

Ben önceden dediğinizi dinleyip bir bakmıştım altın problara, şu problar hoşuma gitmişti aralarında 200 küsür fark var ama daha güvenilir acaba amazon prime yurt dışında geçerli mi? Geçerliyse kargo da bedava olur hoş olur:katil2:

Bu gün XD modelini sipariş verdim ihtiyaç duyarsam XE modelinide alacağım. almadan önce sarı siteden (sahibinden.com) osiloskoplara baktım sonra probsuz 30 yıllık cıhazın aklımda tutamadığım fıyatını gördüm sonra gittim multimetre sirariş verdim adam acaba antika diye mi okadar pahalıya satıyor:dusun1:Neyse sırada tornavida seti var aklımda BAhAustsa gördüğüm ve kavramasıyla aşık olduğum tekli tornavida seti vardı ama fiyatına baktım sonra servetimi bağışladıktan sonra o kadar kalitenin işime yaramayacağını düşündüm. neyse zamanı gelice onun içinde ayrı bir konu açarım. neyse cihazı sabırsızlıkla bekliyorum:saril: gelince eksiğini ve düşüncelerimi paylaşırım.
Basit isler icin sunu tavsiye ederim. Uclar fena degil. Tam F/P urunu.

Ben önceden dediğinizi dinleyip bir bakmıştım altın problara, şu problar hoşuma gitmişti aralarında 200 küsür fark var ama daha güvenilir acaba amazon prime yurt dışında geçerli mi? Geçerliyse kargo da bedava olur hoş olur:katil2:

Bunlar yaylı, temas kalitesi ne kadar iyi olur bilemem. Benim dediğin probların düşük dirençli olduğunu ben bizzat biliyorum. 28 mΩ dirence sahip, o yüzden kısa devre bulmada işe yarıyor. Bu yaylı olanlarla aynı sonuç alınır mı bilemem, denemedim.

Hemen yamulmuyorsa set güzele benziyor ama bazen sert işler için kullanmam gerekiyor orada zarar görebilir belki. Gerçi ben sadece çeşitli vidaları açmak için set arıyorum zaten sağlam uç setlerim var. Neyse dediğim gibi kaliteliyse alabilirim aslında.

Bunlar yaylı, temas kalitesi ne kadar iyi olur bilemem. Benim dediğin probların düşük dirençli olduğunu ben bizzat biliyorum. 28 mΩ dirence sahip, o yüzden kısa devre bulmada işe yarıyor. Bu yaylı olanlarla aynı sonuç alınır mı bilemem, denemedim.
Bir araştırmak lazım. Neyse, onuda diğer multimetreyi aldıktan sonra düşünürüz.

Hemen yamulmuyorsa set güzele benziyor ama bazen sert işler için kullanmam gerekiyor orada zarar görebilir belki. Gerçi ben sadece çeşitli vidaları açmak için set arıyorum zaten sağlam uç setlerim var. Neyse dediğim gibi kaliteliyse alabilirim aslında.
Ucuz uclari daha uzun sure kullanabilmek icin su yontemi uygulamak gerekli. Oldukca ise yariyor. Uca karbon vermek icin videoda karbon kumas kullanmis ama biraz pahali, ben cizim icin kullandigim komur kalemleri toz haline getirip onun icine daldiriyorum yagda sogutmadan once. Alev alma ihtimaline karsi acik havada ve yanmaz malzeme ile yapmak gerek islemi. Purmuzun sicakligi 1.000 dereceyi asiyor cunku.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, kargoyla uğraşmamak ve zaman kaybetmemek için iade etmedim ama şöyle bir sıkıntı var daha jelatini üzerindeyken test için bir şeyler arıyordum ve herkesin aklına gelebileceği gibi şebeke elektriğinden başlamak istedim volt/hertz dogru ölçtü ama amper ölçmeyi denerken (probu amper kısmına taktım) PAT! etti ve kaçak akım rölesi ile birlikte en yakın şalter attı prob uçları tır çarpmış gibi düm düz oldu sebebini anlamadım. Şükür cihaz zarar görmedi ama neden böyle oldu anlamadım bende mi sıkıntı var? (kademe 20 amperdeydi)

Evet, elektronik ile ilgili ilk ve önemli dersini almışsın :D Multimetre ile akım ölçmek için, multimetreyi yüke seri bağlarsın.

Ama sen ne yaptın? Yüke seri bağlayacağına hiç yük bağlamadın ve multimetrenin kendisini yük olarak kullandın. Bu durumda çok yüksek bir akım geçti multimetrenin içerisinden ve hem multimetre içerisindeki sigorta hem de evin sigortası attı.

Şimdi o multimetrenin içini aç, oradaki atmış olan sigortayı belirleyip yenisini sipariş etmen lazım. Sigorta gelene kadar da ilgili akım ölçme kademesini kullanamayacaksın. Öğrendiğin dersi unutma ama:

MULTİMETRE AKIM KADEMESİNDE İKEN YÜKE SERİ BAĞLANIR. Bu kademede multimetreyi doğrudan kaynağa bağlarsan multimetre o kaynağı kısa devre eder ve multimetrenin içindeki sigorta atar.

Evet, elektronik ile ilgili ilk ve önemli dersini almışsın :D Multimetre ile akım ölçmek için, multimetreyi yüke seri bağlarsın.

Ama sen ne yaptın? Yüke seri bağlayacağına hiç yük bağlamadın ve multimetrenin kendisini yük olarak kullandın. Bu durumda çok yüksek bir akım geçti multimetrenin içerisinden ve hem multimetre içerisindeki sigorta hem de evin sigortası attı.

Şimdi o multimetrenin içini aç, oradaki atmış olan sigortayı belirleyip yenisini sipariş etmen lazım. Sigorta gelene kadar da ilgili akım ölçme kademesini kullanamayacaksın. Öğrendiğin dersi unutma ama:

MULTİMETRE AKIM KADEMESİNDE İKEN YÜKE SERİ BAĞLANIR. Bu kademede multimetreyi doğrudan kaynağa bağlarsan multimetre o kaynağı kısa devre eder ve multimetrenin içindeki sigorta atar.

Normalde multimetre kullandığım halde amperle bir işim olmadığı için bunu bilmiyordum. Ama sigortanin yanacağını düşünerek baktım ama sağlamdı.
Prob nasıl tedarik edebilirim peki?

Baktım tam kontrol etmemişim iki sigortadan biri yanmış ama sigortaya üzülmedim sıfır prob gitti ona sinir oldum.

"Geçmiş olsun! Sağlığınızın ve güvenliğinizin her şeyden önemli olduğunu unutmayın.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back