Uni-t UT89X, UT89xd, UT89Xe multimetrelerin farkı nedir?

omurilikci

Üye
Uni-t UT89X, UT89XD, UT89XE multimetrelerin farkı nedir? Aralarındaki fiyat farkının sebebi nedir? Ufak (buton yerleri vb.) Harici fark göremedim. Kasa da aynı. Sizce fark nedir?

D olanin diyot olcum voltaji daha yuksek. LED falan olcebiliyor. XE'nin ekrani 5 hane, yuksek hassasiyetli. X ve XE olanlarin XD'den fazla olarak sicaklik olcumu de var.

Aşağıda bir karşılaştırma var. Buradaki karşılaştırmadan anlamadığın yer varsa sorabilirsin

1702748796566.png

• Beğen
Reactions: nt
Led ölçümü nedir? Ben DT-830 kullanıyorken diyot modunda test ediyordum. Ne fark ediyor ayrı bir kademe olması?

Led ölçümü nedir? Ben DT-830 kullanıyorken diyot modunda test ediyordum. Ne fark ediyor ayrı bir kademe olması?

UT89XD çok daha yüksek voltaj ile yapıyor diyot ölçümünü, +12V gibi bir değer. Böylece ileri voltajı daha yüksek olan LED'lerin de rahatlıkla ölçümü mümkün oluyor. Mesela UV LED'lerin ileri voltajı 3 ... 4 V olabiliyor, DT-830 ile bunların sağlamlığını ölçemezsin. Veya içinde diyelim 4 tane seri LED olan power LED lerin sağlamlık kontrolünü yapacaksın, UT89XD ile bu mümkün, diğer multimetrelerin neredeyse TAMAMI ile bu mümkün değil. Diğer multimetrelerin neredeyse tamami, 3.5 V veya daha düşük voltaj kullanıyor diyot kademesinde.

Cok hassas, asiri profesyonel islerle ugrasmiyorsaniz XE'ye gerek yok gibi. Onu almak yerine bir X, bir tane de XD alabilirsiniz. Boylece hem sicaklik olcumu, hem seri LED olcumu yapabilirsiniz. Iki multimetreniz olur zaten. Benim icin 213,4V ile 213,45V arasida ya da 13,72mA ile 13,726mA arasinda bir fark yok. Yapacaginiz isler bu kadar hassas olcum gerektirmiyorsa XE bosa para harcamak olur.

UT89XD çok daha yüksek voltaj ile yapıyor diyot ölçümünü, +12V gibi bir değer. Böylece ileri voltajı daha yüksek olan LED'lerin de rahatlıkla ölçümü mümkün oluyor. Mesela UV LED'lerin ileri voltajı 3 ... 4 V olabiliyor, DT-830 ile bunların sağlamlığını ölçemezsin. Veya içinde diyelim 4 tane seri LED olan power LED lerin sağlamlık kontrolünü yapacaksın, UT89XD ile bu mümkün, diğer multimetrelerin neredeyse TAMAMI ile bu mümkün değil. Diğer multimetrelerin neredeyse tamami, 3.5 V veya daha düşük voltaj kullanıyor diyot kademesinde.
Sadece meraktan soruyorum ama led ölçümünde 12v kullanıyorsa düşük voltajlı ledleri yakmaz mı?

Sadece meraktan soruyorum ama led ölçümünde 12v kullanıyorsa düşük voltajlı ledleri yakmaz mı?

Yakmaz çünkü diyot ölçüm modunda akım sınırlanmaktadır. Diyodu da patlatacak olan içinden geçecek akımdır.

Cok hassas, asiri profesyonel islerle ugrasmiyorsaniz XE'ye gerek yok gibi. Onu almak yerine bir X, bir tane de XD alabilirsiniz. Boylece hem sicaklik olcumu, hem seri LED olcumu yapabilirsiniz. Iki multimetreniz olur zaten. Benim icin 213,4V ile 213,45V arasida ya da 13,72mA ile 13,726mA arasinda bir fark yok. Yapacaginiz isler bu kadar hassas olcum gerektirmiyorsa XE bosa para harcamak olur.
Aslında daha önce hiç birden çok multimetreye ihtiyaç duyacak bir iş yapmadım. İki multimetre olması daha mı iyidir?

Anladım, ayrıca x ve xe modellerinde led ölçümünün yerini alan sıcaklık ölçümü normal problarla mümkün mü ve işlevsel midir?

Normal prob dediğin multimetre probunu kastediyorsan, multimetre probu ile sıcaklık ölçülemez. Sıcaklık ölçümü için o dediğin modellerle beraber verilen bir K tipi prob vardır. Ölçüm toleransı da çoğu uygulama için yeterlidir.

Zaten şu var, yüksek hassasiyet ve doğruluk ile sıcaklık ölçümü çok zor bir iştir. Sıcaklık ölçümünde, doğru ölçüm metodunu kullanmamaktan kaynaklanan hatalar, ölçümü yapan ölçü aletinin hatalarından kat kat daha fazladır.

Birde XE modelinde peak diye bir tuş daha var o ne işe yarıyor merak ettim doğrusu.

Ve açıkçası profesyonel biri değilim 2 multimetreye ihtiyaç duyduğumuda düşünmüyorum eğer xe modeli fazla profesyonel diyorsanız x ve xd modelleri arasından hangisi seçmeliyim tabiiki bu benim kullanım alanıma göre karar vermem gereken bir şey fakat sıcaklık ölçmeye ihtiyaç duymamamla beraber led ölçümünü daha çok yapıyorum yinede iki özellikte işime yarayacakmış gibi hissediyorum. Sizce hangi model fiyat ve özellik açısından daha kullanışlı? Yılbaşı gelmeden almayı düşünüyorum. Ayrıyeten önerdiğiniz bir multinetre varsa paylaşırsanız sevinirim.

Biri ile akim olcerken ayni anda digeri ile gerilim, frekans ya da duty cycle olcebilirsiniz. Ihtiyaciniz neye gore ise aliminizi ona gore yapmalisiniz. Ornegin cok hassas islerle ugrasan biri icin 5 haneli olcu aleti dahi yetmeyebilir. 6 haneli isteyebilir. Ya da baslangic seviyesinde biri icin iki farkli alet tek ve pahali tek bir aletten daha kullanisli olabilir.

Ornegin ben bu ay su termal kamerali multimetreyi almayi istiyorum. Hem 2. multimetre olarak kullanacagim hem de termal kamera olarak ariza ararken. Fiyati cok uygun. Benim yapacagim amator isler icin yeterli. Bir kac ay sonra da osiloskoplu avometre almaya calisacagim.

Son düzenleme:
Benim tavsiyem mümkün ise XE ve XD yi al. İkisinin de kullanımının mantıklı olduğu alanlar oluyor. Mesela XE ile kaliteli, altın kaplama prob kullanırsan çok düşük değerli dirençler ölçebilirsin. Kısa devre olan bir kartta kısa devrenin yerini tespit etmede çok kullanışlıdır. XD de LED ile çalışırken çok kullanışlıdır. Bir de manuel olduğu için XD ölçüm sonucunu neredeyse anında gösteriyor.

İki veya daha fazla multimetre olmasının büyük faydaları oluyor, özellikle devre tasarımı yaparken. Mesela lineer güç kaynağı tasarlıyorsun, AC voltajı, çıkış voltajını ve çıkış akımı aynı anda görmek istiyorsun. Üç tane multimetre gerekir bu iş için, yoksa her ölçümü sırayla yapacağın derken multimetrenin komütatörünü aşındırıp bozarsın :katil2:

Biri ile akim olcerken ayni anda digeri ile gerilim, frekans ya da duty cycle olcebilirsiniz. Ihtiyaciniz neye gore ise aliminizi ona gore yapmalisiniz. Ornegin cok hassas islerle ugrasan biri icin 5 haneli olcu aleti dahi yetmeyebilir. 6 haneli isteyebilir. Ya da baslangic seviyesinde biri icin iki farkli alet tek ve pahali tek bir aletten daha kullanisli olabilir.

Ornegin ben bu ay su termal kamerali multimetreyi almayi istiyorum. Hem 2. multimetre olarak kullanacagim hem de termal kamera olarak ariza ararken. Fiyati cok uygun. Benim yapacagim amator isler icin yeterli. Bir kac ay sonra da osiloskoplu avometre almaya calisacagim.

Bahsettiğiniz multimetre de epey güzelmiş yahu!
Bende almayı düşündüm acıkçası şimdi. Daha bu sabah bakmıştım termal kameralara sadece telefona takılan küçük halleri bile havalarda uçuyordu. Ama resimden anladığım kadarıyla kamera çokta iyi değilmiş, sıcaklık değerleri hariç bölgeyi iyi gösteremiyor. Neyse, zaten ucuz yenen balın tadı önemsenmezmiş (ben uydurdum bunu :D ). Tabii multimetre halinin kararlılığıda önemli ama belki ileride alabilirim yinede.

Son düzenleme:
Cozunurlugu dusuk zaten bunlarin biri 32x32, biraz daha pahali olanin 128x96. Ariza bulmak icin fazlasiyla yeterli. Bunlara benzer el tipi termal kameralar dahi 10-12 bin tl civarinda.

Benim tavsiyem mümkün ise XE ve XD yi al. İkisinin de kullanımının mantıklı olduğu alanlar oluyor. Mesela XE ile kaliteli, altın kaplama prob kullanırsan çok düşük değerli dirençler ölçebilirsin. Kısa devre olan bir kartta kısa devrenin yerini tespit etmede çok kullanışlıdır. XD de LED ile çalışırken çok kullanışlıdır. Bir de manuel olduğu için XD ölçüm sonucunu neredeyse anında gösteriyor.

İki veya daha fazla multimetre olmasının büyük faydaları oluyor, özellikle devre tasarımı yaparken. Mesela lineer güç kaynağı tasarlıyorsun, AC voltajı, çıkış voltajını ve çıkış akımı aynı anda görmek istiyorsun. Üç tane multimetre gerekir bu iş için, yoksa her ölçümü sırayla yapacağın derken multimetrenin komütatörünü aşındırıp bozarsın :katil2:
İkisinide ŞAK! diye birden alacak durumum yok mağlesef zaten elimde olsa tüm markalardan güzel birer tane model alıp koleksiyon yapmak istiyorum:dans2:. Çok hoşuma gidiyor bu makineler. Ama bu dediğinize kafam yattı sıra sıra ikisinide alabilirim.

sarı multimetre en iyisi üzerinde kalitenin markası yazması şartdır.

• Beğen
Reactions: nt

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back